Krtičník hlíznatý- poměrně častá, ale málo sbíraná rostlina

Když půjdete do lesa, podívejte se, zda někde nepotkáte krtičník hlíznatý

Latinsky Scrophularia nodosa

Roste vcelku často- můžete jej vidět na stinnějších místech, na okrajích lesů, v okolí keřů, na břehu potoka a vůbec na vlhčích místech.

Je to rostlina  silně medonosná, takže v období květu je obsypána včelami.

Krtičník lze i pěstovat.

Bylina bývala ve středověku  používána na tzv. “krtice” – tedy zduření krčních lymfatických uzlin, hlavně při tuberkulozním- tzv. scrofulóze.   Odtud její podivný název, který nemá nic společného s krtkem.

Rostlina má zvláštní aroma, až pach.  Její kořeny jsou typicky hlíznaté.

SBÍRANÉ ČÁSTI:

Na jaře a na podzim se vykopává hlíznatý kořen, během léta sbíráme kvetoucí nať.

POUŽITÍ:

Z rostliny si můžeme vyrobit KLOKTADLO při nachlazení, bolesti v krku či zánětech dutiny ústní. 1 ČL sušené nati  přelijeme 250 ml vody,  cca 2 minuty povaříme. Užíváme ke kloktání.

-Při přítomnosti strumy (zvětšení štítné žlázy)- aplikujeme TEPLÉ OBKLADY-  do odvaru z 1 PL nati  ve 300 ml vody, povařeném 3 minuty, namočíme plátno a přiložíme na oblast štítné žlázy, překryjeme ručníkem, aby obklad nevychládl. Ponecháme 20-30 minut.

K tomu popíjíme NÁLEV Z KRTIČNÍKU-    1-2 ČL sušené nati  přelijeme 250 ml vody,  nechat přejít varem.

-Krtičník usnadňuje vykašlávání– podáváme formou NÁLEVU

-U bolestí ucha   můžeme do ucha vkládat TAMPON NAMOČENÝ V ODVARU Z KRTIČNÍKU-

2-3PL kořenů nebo i s natí přelijeme 250 ml vařící vody, přejdeme varem a necháme 10  minut louhovat. Zchlazený odvar nakapeme na vatu a vložíme do zvukovodu.

-Působí diureticky, tedy močopudně- odvodňuje, používal se zejména u otoků srdečního původu (při selhávání srdce). Obsahuje  v malém množství glykosidy podobné gykosidům obsaženým v náprstníku. Působí podobně jako lék digitalis-  posiluje myokard- zvyšuje sílu srdečního stahu, snižuje tepovou frekvenci. V terapeutických dávkách je bezpečný, nesmí se ale předávkovat. Podávat formou NÁLEVU.

-Působí lehce projímavě, rostlina může být použita proti zácpě.

Detoxikuje tělo, odvádí toxické látky z těla.

-Je účinný proti různým jaterním poruchám.

–Má dobrý vliv na hemeroidy – aplikuje se formou SEDACÍCH KOUPELÍ-  50 g sušené nati povaříme  2 minuty ve 3 litrech vody (lze přidat i 50 g třezalky). Koupel naředíme na 37 st.C do lavoru, setrváme v ní 15 minut. Poté se neutíráme, zabalíme se do županu a ulehneme do postele.

-SEMENA  se užívala proti středním parazitům.

-Je to výborná léčivka na kožní onemocnění- ekzémy, lupenku, různé kožní vyrážky, odstraňuje svědění. Vhodná i na otoky.  

-Také léčí  záněty prsu-  přikládat formou OBKLADŮ

-Zlepšuje tok lymfy, zmenšuje zvětšené lymfatické uzliny– i u dětí. Podáváme vniřně, ale i formou obkladů zevně.

-Je údajně účinný i na kožní plíseň.

 

V těchto všech případech – u kožních onemocnění i u ran-  podáváme krtičník VNITŘNĚ  formou NÁLEVU,   ale i  ZEVNĚ –  formou OBKLADŮ Z ODVARU.  Můžeme použít i KAŠOVITÉ OBKLADY-  kdy čerstvou rostlinu narušíme několikanásobným přejetím válečkem, obklad pak přikládáme na postižená místa.

-OBKLADY  se také přikládají na různé   rány, vředy, pohmožděniny, léčí hnisavé rány a abscesy. Zde jsou lepší  ČERSTVÉ LISTY FORMOU KAŠOVITÝCH OBKLADŮ.

Můžeme používat  i MAST-   hrst krtičníku nakrájíme na drobné kousky, vložíme do 250 ml roztaveného sádla, macerujeme minimálně 24 hodin, poté přecedíme do nádobek, ve kterých budeme mast skladovat.

 

KRTIČNÍKOVÉ VÍNO NA TVRDOŠÍJNÉ KOŽNÍ VYRÁŽKY

Čerstvou nať a dobře očištěný kořen jedné rostliny naložíme do 2 l vína. Můžeme přidat pár bobulí jalovce a necháme louhovat týden.

Po scezení pijeme 2x denně 1 likérovou sklenku.

 

-Krtičník působí dobře na  bradavice-  čerstvé listy s trochou soli rozmělníme  v hmoždíři. Kaši naneseme na kousek mulu a pomocí náplasti upevníme na bradavici. Náplast obnovíme, jakmile oschne.

-ODVAR Z KOŘENE-  býval používán ke zlepšení odcházení lochií- očistků z dělohy- po porodu dítěte v šestinedělí.

-Na revmatické bolesti kloubů a končetin jsou dobré KOUPELE RUKOU A NOHOU-KOUPELÍ-  50 g sušené nati povaříme  2 minuty ve 3 litrech vody. Koupel naředíme na 37 st.C do  kyblíku, končetiny koupeme 15 minut.

-Velmi efektivní je krtičník proti svědivému pocitu ve vagině žen při kvasinkovém výtoku. Pocit svědění odstraňuje velmi záhy.

SEDACÍ KOUPEL NA VAGINÁLNÍ SVĚDIVÉ VÝTOKY

Hrst krtičníkové nati a hrst řebříčku povaříme 5 minut ve 3 litrech vody. Vlijeme do lavoru, zředíme na 37 st. C. V koupeli sedíme 15 minut. Poté se neutíráme, v županu setrváme pod  peřinou ještě 30 minut.

SHRNUTÍ LÉKOVÝCH PŘÍPRAVKŮ:

KLOKTADLO

při nachlazení, bolesti v krku či zánětech dutiny ústní. 1 ČL sušené nati  přelijeme 250 ml vody,  cca 2 minuty povaříme. Užíváme ke kloktání.

TEPLÉ OBKLADY V PŘÍTOMNOSTI STRUMY

–  do odvaru z 1 PL nati  ve 300 ml vody, povařeném 3 minuty, namočíme plátno a přiložíme na oblast štítné žlázy, překryjeme ručníkem, aby obklad nevychládl. Ponecháme 20-30 minut.

NÁLEV Z KRTIČNÍKU-

1-2 ČL sušené nati  přelijeme 250 ml vody,  nechat přejít varem.

SEDACÍ KOUPELE NA HEMERRHOIDY

–  50 g sušené nati povaříme  2 minuty ve 3 litrech vody (lze přidat i 50 g třezalky). Koupel naředíme na 37 st.C do lavoru, setrváme v ní 15 minut. Poté se neutíráme, zabalíme se do županu a ulehneme do postele.

KAŠOVITÉ OBKLADY

– čerstvou rostlinu narušíme několikanásobným přejetím válečkem, obklad pak přikládáme na postižená místa.

MAST

–   hrst krtičníku nakrájíme na drobné kousky, vložíme do 250 ml roztaveného sádla, macerujeme minimálně 24 hodin, poté přecedíme do nádobek, ve kterých budeme mast skladovat.

-ODVAR Z KOŘENE

1PL nakrájeného kořene přelijeme 250 ml vody, vaříme 5 minut.

–  býval používán ke zlepšení odcházení lochií- očistků – po porodu dítěte v šestinedělí.

KOUPELE RUKOU A NOHOU  U REVMATISMU

–  50 g sušené nati povaříme  2 minuty ve 3 litrech vody. Koupel naředíme na 37 st.C do  kyblíku, končetiny koupeme 15 minut.

SEDACÍ KOUPEL NA VAGINÁLNÍ SVĚDIVÉ VÝTOKY

Hrst krtičníkové nati a hrst řebříčku povaříme 5 minut ve 3 litrech vody. Vlijeme do lavoru, zředíme na 37 st. C. V koupeli sedíme 15 minut. Poté se neutíráme, v županu setrváme pod  peřinou ještě 30 minut.

KRTIČNÍKOVÉ VÍNO NA TVRDOŠÍJNÉ KOŽNÍ VYRÁŽKY

Čerstvou nať a dobře očištěný kořen jedné rostliny naložíme do 2 l vína. Můžeme přidat pár bobulí jalovce a necháme louhovat týden.

Po scezení pijeme 2x denně 1 likérovou sklenku.

 

KONTRAINDIKACE A NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:

Při běžném dávkování je krtičník neškodný, podáváme ho ale jen po přechodné období.

Nepodávat u poruch krevního srážení, v těhotenství  a u kojení.

Nepodávat u poruch srdečního rytmu.

Krtičník obsahuje malé množství glykosidů náprstníkového charakteru.  Otrava u člověka nebyla údajně dosud pozorována, u zvířat bylo po požití většího množství natě pozorováno podráždění zažívacího ústrojí, slinění, zvracení, průjem, někdy krev v moči.

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *