Devětsil

Každý rok na jaře mne fascinují zajímavé, překrásné květy devětsilu  vykukující z trávy podél potoků a v lese.   Později  se květy zatáhnou a vystřídají je obrovské listy, které jsme si jako děti dávali na hlavu. Taky jste to dělali? Nesprávně bývá devětsil zaměňován s lopuchem, ale listy  se od těch lopuchových poněkud liší.

Devětsil potkávám, když se s rodinou touláme po horách. Když se synovi rozbolelo při túře z ničeho nic koleno, obalila jsem ho pomačkaným devětsilovým listem, převázala šátkem. Do hodiny bolest odezněla. Já sama, když jsem  již z dlouhého pochodování unavená- dávám si intuitivně devětsilový list na srdeční čakru, nabije mne energií. Při bolesti hlavy jsem si list přiložila k hlavě pod čepici- také v přírodě. Bolest odezněla. Devětsil mám ráda. Je pro mne rostlina dodávající sílu.

Obrovské listy devětsilu

Devětsil lékařský (Petasides hybridus, Petasides officinalis)

Latinský rodový název je odvozen od řeckého slova petasos= široký klobouk (velkými listy devětsilu si lidé chránili hlavy před sluncem).

Lidové názvy:  bylina vítězná, devesel, koňské kopyto, lopušice, lopušník, podběl (pozor!- podběl  je ale jiná bylina), podbělí velké, sluneční klobouk, velké koňské kopyto, veliký lopuch

Anglicky je nazýván Butterbur (máslový lopuch), Umbrella plant (deštníková rostlina) nebo Coltsfoots  (hříběcí nohy). Do jeho listů se dříve balilo máslo, aby vydrželo při pokojové teplotě, odtud jeho anglický název Butterbur. Rusky se mu říká  Bělokopytnik.

Léčivka,  je známa svými léčivými účinky po tisíciletí.  Oddenek devětsilu se dříve používal v lidovém léčitelství hojně, říkalo se, že má účinek při devatero nemocech, odtud jeho český název. Užíval se hojně i ve starověku. Dioskorides používal listy devětsilu proti rakovinovým vředům. Paracelsus doporučoval devětsil proti moru pro jeho diaforetické působení. Lonicerus si všiml močopudného účinku.

Devětsil býval hojně využíván také ve středověku,  píše o něm ve svém Herbáři i Matthioli.  Býval využíván i proti morovým nákazám. Ve středověku se ve formě vinného odvaru podával při střevních parazitech, jako močopudná bylina a ke stimulaci menzes. Samozřejmě, že devětsil nemohl úplně vyléčit nemocné morem, ale velmi usnadnil průběh onemocnění tím, že stimuloval obranyschopnost těla.

Mathioli jej ve svém herbáři nazývá velkým koňským kopytem. Jako obecné koňské kopyto nazývá podběl lékařský. Píše: “Na mnohých bylo vyzkoušeno, že kořen koňského kopyta je užitečný proti morovému neduhu a morovým zimnicím, když by někdo vypil prášku z něho ve váze půl lotu v dobrém bílém víně, na to se položil do lůžka, se přikryl a potil, neboť mocně vyhání jedovatost potem. Vychvaluje se také velice proti kolice a záduše od matky, když se užívá způsobem dříve uvedeným. Někteří koňáci dávají tento kořen koňům, a pastuchové dobytku proti červům a rovněž proti zacpání moče a matky.”

V Čechách a na Slovensku se říkalo, že jeho list má devět žil, devět sil a léčí devět chorob- záduchu, kašel, čistí plíce, léčí revma, působí močopudně, proti zácpě, vyhání hlísty, používá se při horečkách, léčí hemeroidy a jeho zelené listy hojí otevřené rány a vředy.

Lidově se používá v Moldavsku jako zelenina, i když má nahořklou chuť.

Překrásný květ, že?

V současné době je v naší zemi devětsil poněkud opomíjen, což je obrovská škoda. V zahraničí se mu věnují i vědecké výzkumy.

Jedná se o vytrvalou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých (Asteracae). Můžeme ji vídat v hojném počtu na vlhkých pasekách, na březích potoků, při okrajích cest, v příkopech, na podmáčených místech. Často spíše v lese v podhorských a horských oblastech. Je hojný po celé Evropě, v Asii (Korea, Čína, Japonsko) i v Severní Americe.

Ještě na konci zimy a na počátku jara můžeme vidět špičky květů vyrůstající ze země, ty se pak v plné nádheře rozvinou ve fascinující květy s hroznovitými úbory. Tvar květů je nezaměnitelný.  Po odkvětu, v  dubnu až květnu vyrůstají charakteristické velké až obrovské listy (často až 50 cm).  Pod zemí se nachází mohutný plazivý oddenek. Vzhledem k růstu v podmáčené zemi lze oddenek vcelku lehce vyrýt.   Na rostlinách buď převažují květy samčí nebo samičí. Samčí květy po vyprášení pylu zreznou a zaniknou, kdežto samičí se po opylení vytáhnou do výšky (často i jeden metr) a můžeme vidět chomáče ochmýřených nažek. Někdy lze uprostřed podrostu devětsilu vidět růst jinou rostlinu- tzv. zárazu devětsilovou (Orobanche flava). Její  květy se v létě vyskytují mezi devětsilovými listy . Zárazy jsou parazitické rostliny, které odebírají živiny z těl rostlin devětsilu, nepotřebují pak vlastní chlorofyl. I v době květu vypadají  jako uschlé.

Můžeme se setkat i s devětsilem bílým (Petasides albus či Tussilago alba) a  devětsilem Kablíkové (Petasites kablikianus) . Devětsil bílý je menší, květenství je také hrozen, ale květy jsou bílé. Devětsil Kablíkové je charakteristický svým výskytem v horských oblastech, zejména poblíž horských potoků.   Devětsil bílý lze používat  také léčebně.

Devětsil bílý

Často roste devětsil  současne s podbělem lékařským (Tussilago farfara), jehož listy jsou velmi podobné malým devětsilovým listům,  jsou také na rubu  plstnaté. Zůstávají ale malé a nedorůstají takových rozměrů jako ty devětsilové.  Liší se stanovištěm. Zatímco podběl můžeme vidět i podél cest a na různých narušených místech, klidně i ve městě, devětsil najdeme pouze v lese a to konkrétně jen na vlhkých místech, hlavně kolem lesních potoků.

Celá rostlina obsahuje spousty účinných látek, nejvíce je jich v oddenku. Přestože byla v lidovém léčitelství tato rostlina vcelku hojně užívána, v posledních desetiletích není oficiálně doporučována, protože v něm bylo zjištěno malé procento pyrolizidinových alkaloidů, stejně jako například v kostivalu, podbělu, brutnáku, hadinci apod.   Nadměrný a dlouhodobý přísun pyrolizidinových alkaloidů může způsobit poškození jater.  Pokud se tedy devětsil rozhodnete používat, určitě ne dlouhodobě, ale jen po omezené časové období. Je také otázkou, jakým způsobem bylo negativní působení na játra zkoumáno. Pokud laboratorní potkany krmíme jen devětsilem či jeho nadměrnými dávkami, které neodpovídají jejich hmotnosti, lze předpokládat negativní vliv na játra a celý organismus zvířat.

V zahraničí lze sehnat preparát Petadolex- což je extrakt z kořene devětsilu v kapslích s téměř nulovým obsahem pyrolizidinových alkaloidů, které byly odstraněny. Používá se hlavně k terapii migrény. Je zajímavé, že se na českém trhu zatím nevyskytuje.  Lehce si jej ale můžete objednat z některých zahraničních eshopů.

 

SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Oddenek a květy sbíráme hned v brzkém jaře. Sušíme v sušičce- oddenek dokonale omyjeme, nakrájíme podélně a sušíme při teplotě do 60 st. C, po usušení se musí lámat. Rozmixujeme jej na drť či prášek.  Kořeny lze použít po dobu 3 let. Květy sušíme při teplotě do 40 st. C. Listy lze sbírat až do podzimu.  Droga má nepříjemný, chrakteristický pach, chuť má hořkou,  aromatickou.

Kořen je opravdu mohutný

POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Proti bolestem hlavy používali devětsil severoameričtí Indiáni již dávno.

Snižuje frekvenci a závažnost záchvatů migrény.   Byly provedeny dokonce vědecké studie, kdy se prokázalo, že po 3-4 měsíční léčbě došlo ke snížení frekvence migrény o 45-48 % oproti placebu.  A jak jsem psala v předchozím textu, jsou v zahraničí v prodeji kapsle s výtažkem z devětsilu zbavené pyrolizidinových alkaloidů- Petadolex, které jsou právě k terapii migrén doporučovány. .

Devětsil působí také analgeticky- snižuje citlivost senzorických neuronů.

V jedné klinické studii na 182 lidech se somatomorfními potížemi bylo zjištěno, že kombinace kořene devětsilu, kořene kozlíku, mučenky a listu měduňky  výrazně snížila deprese a úzkost po 2 týdnech léčby. Stejná kombinace bez devětsilu byla podstatně méně účinná.

Působí  jako trankvilizér- vyvolává pocit duševní a fyzické rovnováhy.

Používal se také při epilepsiích. Zde by byla ale nutná také dlouhodobá terapie.

U nespavosti a neklidu aplikujeme  1 ČL prášku  z kořene před spaním.

Při bolestech hlavy se v Rusku doporučuje aplikovat  75 miligramů  směsi drceného listu a kořene  dvakrát denně po dobu několika měsíců.

2) UŠNÍ, NOSNÍ, KRČNÍ CHOROBY

Devětsil má porokázané účinky i u alergiků-  u senné rýmy a astmatu. Látky obsažené v devětsilu blokují činnost histaminu.  Opět jsou tyto skutečnosti podloženy klinickými studiemi. V některých studiích bylo zjištěno, že má devětsil podobné účiky jako cetirizin (Zyrtec, Zodac) při snižování symptomů alergie.

Na zvířecích modelech bylo prokázáno, že devětsil snižuje množství eosinofilů a leukotrienů v nosní tkáni, dále pak snižuje i samotný histamin. Toto vše redukuje alergické příznaky.

Při sezónních alergiích se v Rusku doporučuje užívat 8 miligramů směsi drceného listu a kořene 3-4krát denně po dobu 14 dnů s jídlem.

Je vhodný také při laryngitidě (zánětu hrtanu) a chrapotu.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Devětsil je znám svými spasmolytickýcmi (protikřečovými) účinky.   Díky těmto účinkům pomáhá   při spasmech dýchacích cest u astmatu nebo při dráždivém kašli. Je vhodný při léčbě akutních či chronických respiračních onemocnění. Zlepšuje vykašlávání a čistí plíce.  Příznivé účinky u astmatu byly potvrzeny klinickými studiemi i pokusy na myších. Látky obsažené v devětsilu působí jako bronchodilatátor- uvolňují spasmy průdušek a zároveň redukují v bronchiální tekutině eosinofily, makrofágy a lymfocyty. Důležitý je i jejich antialergický efekt popsaný výše.

Devětsil také ulevuje i při horečce. Působí diaforeticky- potopudně.

Dle Korbeláře se devětsil užíval při astmatu či  při dráždivém kašli  s vínem, medem,  burizony či ovesnými vločkami.

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

U hypertenze snižuje krevní tlak, může se uplatnit zejména v počátečních fázích.

Podáváme 1 kávovou lžičku prášku z kořene 3x denně nalačno.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Spasmolytický (protikřečový) efekt se uplatní při křečích žaludku a střev  ale i při žlučníkových potížích. Etanolický extrakt z  oddenků má značný spamolytický účinek, kvalitativně podobný papaverinovému (papaverin je látka, která má spasmolytický efekt).  Jsou za to zodpovědné některé sekviterpeny.

Má efekt proti zácpě, plynatosti a při střevních parazitech.

Používal se také při léčbě gastritidy, u žaludečních  a duodenálních vředů.

Lze použít i k terapii hemeroidů. 

7)MOČOVÉ CESTY

Jeho spasmolytický efekt je výhodný i při křečích v močovém měchýři.  Je vhodný i například při potížích při papilomatóze močového měchýře či hyperaktivním močovém měchýři.

Působí močopudně.

9)CÉVY

Lokálně lze použít k terapii křečových žil.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

Listy z devětsilu mají výborný efekt na výrony kloubů, revmatické potíže, bolesti, záněty, otoky, vyvrtnutní, natržení svalů

KAŠOVITÝ OBKLAD Z LISTU DEVĚTSILU

List naklepeme masovou paličkou, přiložíme na postiženou oblast, překryjeme igelitem, převážeme obvazem. Během dne můžeme vyměnit.

OBKLAD ZE SUCHÝCH LISTŮ

Suché listy spaříme horkou vodou, zabalíme do gázy a ve formě horkého polštáře jej aplikujeme na místo bolesti. 

TEPLÝ OBKLAD

List ponoříme do horkého oleje, chvíli necháme zchladnout na příjemnou teplotu a přiložíme na postiženou oblast, překryjeme igelitem a ovážeme. Takovýto obklad dokáže vytáhnout i výpotek z kolene.

OBKLADY ZE SÁDLEM

Čerstvé listy namočte  do rozpuštěného, vlažného domácího sádla. Tyto listy poté přikládejte na revmatické klouby či na výrony.

OBKLAD NA NA BOLESTI SVALŮ- DIONÝZ DUGAS

Mladé, šťavnaté listy naklepeme na prkénku, dáme na kousek plátna, pokapeme tinkturou z arniky  a přiložíme na bolavé místo, přikryjeme igelitem, ovážeme a necháme několik hodin působit, nejlépe přes noc.

12)KŮŽE A RÁNY

Z listů lze vytvořit velmi účinné obklady na odřeniny, špatně se hojící rány a spáleniny, hnisavé rány.  Pomáhají uzrávat abscesům. 

Listy mají dobrý efekt i na křečové žíly, podobně jako listy podběle.

Napomáhají také zmírnit   různé kožní vyrážky včetně lupenky.

Čaj z devětsilu užívaný vnitřně čistí krev a uplatňuje se tak při nejrůznějších kožních nemocech.

13)PROTIZÁNĚTLIVÝ EFEKT

I vědecky byly ověřeny protizánětlivé vlastnosti devětsilu.  Bylo zjištěno, že tlumí tvorbu leukotrienů, eosinofilního kationtového proteinu (ECP) (ten hraje roli u alergií), TNF-a (tumor necrosis factor), interleukinů IL -2,4,5,6,8,13 atd.

14)DETOXIKACE

Devětsil usnadňuje odstraňování škodlivin z buněk.

LÉKOVÉ FORMY:

Vnitřně užíváme devětsil jen po omezenou dobu maximálně 14 dnů až měsíce. Nikdy nepřekračujeme stanovené dávkování.

PRÁŠEK ZE SUŠENÉHO KOŘENE

Dokonale usušený kořen vložíme do mixéru a rozdrtíme na prášek.

Lze jej využít na nálev- 1 ČL na šálek horké vody, nebo jej lze zamíchat do medu.  Chuť je velmi zvláštní, hořká, někdo ji nemusí tolerovat.

Prášek můžeme přidávat do jiných bylinných směsí. Lze jej užívat s medem, s rýží, burizony  či ovesnými vločkami.

ODVAR Z ODDENKU

1 ČL rozdrceného kořene přelijeme  sklenicí horké vody, necháme přejít varem, macerujeme 20 minut. Nálev dochutíme medem  a pijeme 3x denně.  Vhodné i proti kašli.

NÁLEV Z LISTŮ

2 lžičky sušených listů zalijeme sklenici  vroucí vody, macerujeme minimálně hodinu a přefiltrujeme. Užíváme půl šálku  3krát denně.

Na nálev lze použít i květy.

NÁLEV VE VÍNĚ

1 ČL nadrceného kořene přelijeme 1 dl bílého vína, přejdeme varem. Pijeme 2x denně. Tento nálev lze použít i na obklady při bolestech.

NÁLEV Z KVĚTŮ

1PL sušených květů na 250 ml horké vody, louhujeme 15 minut, pak přecedíme. Pijeme 3x denně.

SILNÝ ODVAR Z ODDENKU

2 PL nadrceného suchého oddenku přelijeme 300 ml vroucí vody, vaříme 15 minut, necháme macerovat 1 hodinu, pak přecedíme. Podáváme 20-50 ml 3-5x denně na suchý, dráždivý kašel, chrapot, dušnost, astma, psychické potíže, vředy žaludku či dvanácterníku, plynatost a zácpu.

VÍNO DEVÍTI SIL

Přibližně 1,5 gramu prášku ze sušeného oddenku rozmíchejte v 1 dcl kvalitního červeného vína. Vhodné je konzumovat toto víno v malých dávkách- například po  štamprlích či polévkových lžících  a to 2x denně. Po dobu 30 dnů.

ODVAR NA BRONCHITIDU- RUSKÝ RECEPT

2ČL rozmělněného kořene devětsilu, 1 PL jemných ječných krup, 1ČL medu

Kroupy povaříme ve sklenici vody po dobu 20 minut. Odvarem pak zalijeme rozmělněný kořen devětsilu a znovu vaříme na mírném ohni 10 minut. Přecedíme, přidáme med a užíváme 3x denně 1 PL.

ČAJ PROTI BOLESTEM ŽALUDKU- RUSKÝ RECEPT

1ČL drceného kořene devětsilu, 1 ČL semene fenyklu, 1 PL kmínu, 1ČL vína, 250 ml vroucí vody.

2 minuty vaříme drcený kořen ve sklenici vody, přidáme kmín, fenykl a víno a ještě 15 minut povaříme na mírném ohni.  Pak přecedíme, přidáme med. Pijeme 3x denně.

TINKTURA Z LISTŮ NA REVMATISMUS A DNU- RUSKÝ LIDOVÝ RECEPT

20 g nasekaného listí devětsilu zalijeme 400 ml vodky. Necháme macerovat 10 dnů. Pak přecedíme. Podáváme 20 kapek 4x denně.

RUSKÁ SMĚS PROTI DNĚ

25 g drceného kořene devětsilu, 20 g kořene pýru plazivého, 20 g nati rozrazilu lékařského, 30 g nati violky trojbarevné.

2PL směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a vaříme 12-15 minut. Přecedíme. Pijeme půl poháru 2-3x denně.

RUSKÁ SMĚS PROTI NEUROCIRKULAČNÍ ASTENII HYPERTENZNÍHO TYPU (SRDEČNÍ NEUROZA SPOJENÁ S VYSOKÝM TLAKEM)

Listy devětsilu, nať brusnice, nať bukvice lékařské, nať srdečníku, květy měsíčku, květy jetele lučního, lístky růží

Rozmělněné přísady smícháme. 2 PL směsi přelijeme 200 ml vroucí vody a vaříme na mírném ohni 20 minut. Pak necháme macerovat 2 hodiny. Přecedíme. Toto množství rozdělíme na 3 díly a pijeme během dne. Doporučená délka je 2 měsíce.

RUSKÁ SMĚS NA BRONCHIÁLNÍ ASTMA

Kořen devětsilu, kořen kozlíku lékařského, kořen omanu pravého, kůra kaliny, nať mařinky vonné, nať jitrocele, nať dvouzubce trojdílného, květy divizny, semena kopru

Všechny přísady smícháme stejným dílem do směsi. 20 g směsi přelijeme 300 ml vroucí vody, necháme stát 20 minut. Pijeme 100 ml 4x denně. Doporučená délka terapie je 3 měsíce.

RUSKÝ LIDOVÝ RECEPT NA ZBAVENÍ SE ZÁVISLOSTI NA ALKOHOLU

15 g drceného kořene devětsilu, 10 g kořene omanu, 8 g hořkých mandlí.

Směs zalít vodkou 500 ml, týden nechat macerovat při pokojové teplotě v temnu, denně protřepávat. 4 po sobě následující dny užívat 100 g  rozděleně před snídaní a večeří. POZOR,  nepředávkovat, hořké mandle jsou toxické. 

Vyvolává  nepříjemné pocity, ale kúra slibuje trvající averzi k alkoholu.

KONTRAINDIKACE A NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:

Nepodávat v době gravidity a kojení. Nedávat dětem do 10 let.

Nedávat při onemocnění jater.

Vzhledem k obsahu pyrolizidinových alkaloidů nepřekračovat doporučené dávky a nepodávat dlouhodobě. Maximální doba podávání je jeden měsíc. Pokud byste chtěli užívat kvůli některým onemocněním devětsil dlouhodobě, je lepší, pořídit si komerčně vyráběný opreparát Petadolex zbavený pyrolizidinových alkaloidů. Není ale bohužel k sehnání na českém trhu. Bez problémů jej ale můžete objednat z některého ze zahraničních prodejních serverů.

Opatrnosti je třeba u diabetiků léčených inzulínem či perorálními antidiabetiky, může totiž způsobit pokles cukru v krvi.

Opatrnosti je třeba u jedinců alergických na hvězdnicovité rostliny (sedmikrásky, měsíčky, chryzantémy apod.)

Popsány jsou ojedinělé nežádoucí účinky- bolesti hlavy, průjem, žaludeční nevolnost, únava a ospalost. Je to potřeba individuálně vyzkoušet.

LITERATURA:

Dr. Petr Ondřej Mathioli- Herbář neboli bylinář, Levné knihy, 2005

Časopis naše liečivé rastliny, 1991/2, 1976/1

Endris Korbelář- Naše rostliny v lékařství, Avicenum 1981

Dionýz Dugas- 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Knižní expres 2007

http://www.tatry.cz/cs/devetsil-bily

https://www.healthline.com/health/allergies/butterbur-treatment#1

https://selfhacked.com/blog/butterbur-benefits/

http://www.belena.biz/b/belkop.htm

http://ltravi.ru/organy-dyhaniya/belokopytnik-lekarstvennyjj.html

http://ubabushki.net/?p=4276

http://www.darius.cz/archeus/BB_index.html

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

3 názory na “Devětsil”

  1. This will really help me a lot in my research that I am doing. There are so many useful information that I needed here.

  2. Martina Schreierová

    Dobrý den , mohu se zeptat jak užívat devětsil lékařský na pylové alergie , je lepší kořen , květ nebo list . Děkuji

    1. Ala Hamplová

      Nejúčinnější je kořen- cokoliv z kořene- tinktura, porášek, odvar…. Lze vyzkoušet i květ.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *