Vrba jíva

Většinou je všeobecně známé, že kůra vrby bílé (salix alba) je léčivá. Podobně léčivá je ale i vrba jíva.  Kočičky na vrbě jívě jsou jedny z prvních květů, které na jaře vidíme současně s jehnědy olše a lísky. Kvetou v době, kdy jsou okolní stromy a keře prozatím bez listů.  Zjara často v blízkosti těchto stromů můžeme  registrovat bzučení spousty včel, protože jsou to první medonosné květy.  Květy vrby jívy jsou plné nektaru a pylu, který láká včely z dálky.

Vrba jíva je dvoudomá. Má samčí a samičí květy. Samčí jsou žluté od prašníků, samičí jsou zelenkavé.

Latinsky: Salix caprea 

Lidové názvy: hyva, jíva, kocan, kocanda, kocanka, kočičky, kočka, makyta, rakyta, rokyta, rokytka, rokytí, yva.

Listy velmi ochotně spásají kozy a ovce, proto se jí v anglosaských zemích říká Goat Willow – kozí vrba. Místy  se v dřívějších dobách sušené listy a větvičky uchovávaly na zimu jako krmivo skotu. Nyní to již nevídáme. Přesto jsou listy a mladé větvičky  dobrým zdrojem potravy pro zajíce a různá lesní zvířata.

Vyrůstá všude: na loukách, v roklích, na svazích, na okrajích lesů. Vrba jíva je malý strom nebo keř vysoký cca  3 –  10m  s hladkou zelenožlutou kůrou.  Jedná se sice o strom, ale vzhledem k tomu, že je často seřezáván, roste jako keř.

SLOŽENÍ:

Kůra vrby jívy obsahuje salicyláty.   Všichni známe acetylovanou formu kyselinu salicylové- kyselinu acetylsalicylovou (ASA), která je obsažena v Aspirinu, Anopyrinu, Acylpyrinu a dalších preparátech.  Původně byla  k extrakci kyseliny salicylové použita jiná rostlina- tužebník jilmový (Filipendula ulmaria). Později pak kůra vrby bílé a nachové. Aspirin byl poprvé představen německou společností Bayer v roce 1899. Používá se pro své analgetické (proti bolesti), protizánětlivé, antipyretické (proti horečce) a antiagregační (snižuje agregaci-shlukovatelnost krevních destiček) vlastnosti. Název “kyselina salicylová” byl dán latinským názvem rodu  – Salix.

Kromě toho je v kůře obsaženo velké množství taninů (tříslovin). V listech jsou flavonoidy- rutin, quercetin, luteolin, cynarosid atd.

Výhodou použití kůry vrby namísto syntetické drogy je to, že nezpůsobuje krvácení   a nedráždí žaludek, což je ale u Aspirinu běžné.  Vrbová kůra dokonce působí proti krvácení, což je zřejmě způsobeno přítomností tříslovin. Na tomto příkladu vidíme, jak někdy nemusí být ideální  izolovat z rostliny jen její jednu látku. Komplex účinných látek je v rostlině vyvážený a má svůj důvod.  Nevýhodou při použití vrbové kůry je ale  pomaleji nastupující analgetický účinek, ovšem údajně je pak déletrvající. Další nevýhodou je, že  při použití kůry z vrby oproti Aspirinu  může být  léčivý účinek poněkud nepředvídatelný a závisí na složení střevní mikroflory, která napomáhá přeměně aktivních složek kůry na potřebné účinné látky.

Vrba jíva je využívána v tradiční lidové medicíně již od starověku. Skutečnost, že kůra kozí vrby má analgetické, antipyretické vlastnosti byla známa Hippokratovi i Thephrastovi.   Ve středověku bývala kůra vrby běžně žvýkána, aby zmírnila bolesti hlavy, zubů a jiné.

Kromě toho bývala  kůra tradičně používána jako náplasti k  zástavě  krvácení a jako lék proti průjmu. Výtažky z kůry se používaly tradičně k čištění ran a jako lék na menší záněty kůže. Kůra naložená v octu se používala na bradavice. 

V lidové medicíně Ruska je odvar z vrbové kůry používán při černém kašli, různých krváceních, neuralgiích, bolestech hlavy, při malárii, revmatismu a dně, gastrointestinálních onemocněních, horečce. Zevně pak na vředy, rány, při nadměrném pocení. Na přípravu  oplachů, koupelí a prášků.

Je běžně používána v ayurvedské medicíně.

JINÉ POUŽITÍ VRBY JÍVY

Sušené větvičky s listy bývaly dříve používány ke krmení zvířat.

Jako zdroj potravy bývaly v předjaří používány lidmi i pupeny a kočičky, které byly vařeny a přidávány do polévek.  Mladé listy mají spíše nahořklou chuť, ale bývaly také konzumovány, někdy se upravovaly jako špenát.

Vnitřní vrstva kůry vrby (phloem) bývala sušena, rozemleta na prášek a přidávala se do mouky, aby prodloužila její trvanlivost. Takto se využívala i kůra borovice.

Vrbové proutky mají u nás tradici v košíkářství, pleteme z nich tatary, vyrábíme píšťalky. Dřevo vrby je kvalitní- měkké a pružné, dříve se používalo k výrobě různých předmětů pro domácnost a zemědělských nástrojů.  Dřevo neobsahuje aromatické pryskyřice, které by mohly změnit chuť jídla, proto bývalo v minulosti často používáno k výrobě skladovacích nádob na mléko, máslo a jiné potraviny.

Vzhledem k vysokému obsahu taninu ve vrbě jívě, bývala v minulosti  využívána k vyčinění kožešin zvířat.

Ve Švédsku byla kůra kdysi používána jako černé barvivo k barvení  vlny a plátna.

SBĚR:

Jako léčivá surovina se používá kůra z  2-3 letých  větví. Sklizeň se provádí na počátku jara, před rozkvětem a vznikem listů. V této době protéká kůrou nejvíce mízy a může být tak velmi snadno sloupnuta. Proutek můžeme lehce naklepat,  pak se snadněji loupe.  Tento postup jsme dělávali, když jsem byla malá a s mým tátou jsme z vrbového proutku vyráběli píšťaku. Znáte básničku :  “Otloukej se píšťaličko?” 

Kůru pak vysušíme nejlépe v sušičce při 60 st. C. Dobře vysušená kůra je zevnitř načervenalá a zvenku je zelenošedá až hnědá, neohýbá se, při ohybu se naopak lehce láme. 

 

POUŽITÍ:

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

 

Vrbová kůra má analgetický účinek,  působí na mírné bolesti hlavy, ale i jiné bolesti na těle, zejména způsobené zánětem.

V některých zemích, zejména v Rusku a dalších státech rozpadlého Sovětského svazu se odvar z vrbové kůy používá jako sedativum při nervozitě a poruchách spánku.

Podáváme ve formě odvaru či prášku z kůry.

2)UŠNÍ, NOSNÍ A KRČNÍ CHOROBY, DUTINA ÚSTNÍ

 

Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin je odvar z kůry vhodný jako kloktadlo při bolesti v krku a zánětech v dutině ústní, včetně aftů a zánětů dásní. Zpevňuje dásně.

Je vhodná také při nachlazení, zánětech nosohltanu a vůbec horních cest dýchacích, kde se uplatňuje její protizánětlivý, anelgetický i antipyretický efekt.

Šťáva nebol olej z listů se kapaly do ucha  při otitidě- zánětu ucha  (zevního zvukovodu).

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

 

Odpradávna se kůra vrby používala k léčbě horečky. Za antipyretický efekt jsou zodpovědné právě salicyláty.

Pomáhá ale i při dalších příznacích respiračních onemocnění- kašli, dušnosti, zlepšuje odkašlávání. Odstraňuje bolest svalů a hlavy, která doprovází mnohé virózy.  Vrbová kůra bývala užívána i při černém kašli, tuberkulóze  a také tyfu.

Popel ze dřeva vrby jívy byl využíván v Rusku k terapii hemoptýzy- vykašlávání krve.

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Tinktura z květů je v Rusku využívána k terapii tachykardie a angiospastických bolestí na hrudi.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Vrba jíva se používá v ayurvedských doplňcích určených k hubnutí. Kontroluje chuť k jídlu, vyvolává pocit plnosti žaludku,  můžeme tak mít pocit sytosti i po menších porcích jídla. Zamezuje to pak hladovým výkyvům během dne. Snižuje nutkání konzumovat potraviny s vysokým obsahem sacharidů.
Odvar z kůry se používal i při pálení žáhy a různých stavů slabosti žaludku (dyspepsií, katarů žaludku atd.),   což ovšem nemůžeme opět říci o samotné kyselině acetylsalicylové v podobě Aspirinu.
Má také antihelmintické účinky (proti střevním parazitům).
Užívala se i při žloutence (hepatitidě).
Protizánětlivé a adstringentní účinky se využívají při terapii průjmů i u chronických a mimo jiné i  u způsobených otravou potravinami.
choleretický efekt (pomáhá vylučovat žluč).

 

7)LEDVINY A MOČOVÝ SYSTÉM

Odvar z kůry se používá jako diuretikum.

8)GYNEKOLOGIE A PORODNICTVÍ

Bylina může také snížit noční pocení a návaly horka  spojené s  menopauzou.
Pomáhá i u nadměrné menstruace a děložního krvácení  narozdíl od samoného Aspirinu, který naopak může krvácení zhoršovat.

 

9)CÉVY

Obklady z odvaru vrbové kůry jsou účinné i na křečové žíly a záněty žil.

10)KREV

Jak jsem psala výše- vrba jíva má také efekt proti různým druhům krvácení.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

Rostlina má efekt proti různým bolestem pohybového aparátu jako jsou bolesti kloubů, zad, artritida.

Má totiž analgetický a protizánětlivý účinek. Odstraňuje otoky.

Pro unavené nohy po dlouhém pochodu je vhodná koupel v odvaru z vrbové kůlry.

12)KŮŽE A RÁNY

V lidové medicíně se odpradávna kůra z vrby používala k ošetřování ran, vředů, furunklů (nežitů) a abscesů.

U ran je výhodný analgetický, adstringentní,  protikrvácivý a protizánětlivý účinek.  Vrba podporuje hojivé procesy v ráně.

Krvácející či čerstvé rány je také možno posypat práškem z vrbové kůry.

Koupele v odvaru z vrbové kůry pomáhají při nadměrném pocení nohou a při nožní mykóze- plísni nohou.

Odvar z kůry, ale i nálev z listů  je také výborný na oplach vlasů k podpoře jejich růstu a proti lupům. Vrbovou kůru můžeme vložit do ricinového oleje, zahřejeme (nesmí vařit), necháme pak 10 dní macerovat. Použijeme na masáž vlasové pokožky.

Při akné si vyrobíme z vrbové kůry pleťovou vodu, kterou používáme k ošetření pleti.

Má efekt u některých typů ekzémů.

Kyselina syalicylová se běžně používá v kožním lékařství- v menší dávce má keratoplastický efekt (povzbuzuje epitel kůže k růstu), ve vyšší koncentraci má ale naopak efekt keratolytický- způsobuje odloučení vrchní vsrtvy kůže- vhodné u bradavic či lupenky.

Vrba se tradičně používala také k terapii bradavic,  přikládala se   kůra naložená v octu.

13)PROTIZÁNĚTLIVÝ A POSILUJÍCÍ ÚČINEK

Olejový extrakt (esenciální olej)  získaný z destilace listů je považován za prostředek zvyšující životní sílu (tonikum)  a sexuální aktivitu.

V dřívějších dobách se vrbová kůra vrby běžně používala jako antimalarikum ještě před zavedním chininu.

SILNĚJŠÍ ODVAR- RUSKÝ RECEPT

20 g drcené kůry povaříme v 200 ml vody cca 15 minut na mírném ohni. Užíváme 1 PL 5-6x denně či 2 PL 2-3x denně.

TINKTURA

Kůru sesbíranou z větví na jaře pokrájíme a vložíme do sklenice. Zalijeme 60% alkoholem, aby byla zalita nad povrch. Necháme 14 dnů macerovat v temnu. Denně protřepáváme.

Podáváme 1 ČLL ve sklenici vody 3x denně. Opět je tinkturu možno použít při bolestech hlavy, zánětu, revmatických bolestech, bolestech svalů, zad, menstruačních bolestí, nechlazení, chřipce a menších sportovních úrazech.

NÁLEV Z KVĚTŮ

1 PL přelijeme 250 ml  vroucí vody, necháme macerovat 15-20 minut. Pijeme 2x denně.

SILNĚJŠÍ NÁLEV Z KVĚTŮ

10 g květů zalijeme 200 ml vroucí vody, macerujeme 15 minut. Podáváme 2 PL 3-4x denně.

PRÁŠEK

Vrbovou kůru dokonale usušíme, pak ji rozdrtíme v mixéru na prášek. Užíváme na špičku nože až 1 mocca lžičku 3x denně.

Prášek můžeme používat i lokálně na ošetření ran a krvácení.

KOUPEL

Hrst vrbové kůry povaříme ve 2 litrech vody. Pak louhujeme 30 minut.  Naředíme do kyblíku s vodou. Teplota koupele by měla být 37 st.C.  Končetiny koupeme 15 minut. Vhodné při nadměrném pocení či mykóze nohou.

SMĚS NA MOKVAVÉ EKZÉMY A VYRÁŽKY (ruský recept)

Používá se dřevěný popel po spálení vrbového dřeva, smísí se s octem a aplikuje na kůži.

  VEDLEJŠÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE

Stejně jako u jiných léků či bylin se může vyskytnout alergická reakce. Nepodávat u lidí, kteří jsou alergičtí na saliciláty.

Nepodávat současně s léky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou, salicylovou či dalšími antiflogistiky (typu Ibuprofen a Diclofenac apod.).

Dlohodobé či nadměrné podávání vrby může způsobit podráždění trávicího traktu, nevolnost či zácpu.

Je potřeba vědět, že vrba nemůže nahradit Aspirin v jeho antiagregačním účinku.

 

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 

 

 

LITERATURA:

https://www.betterayurveda.com/vetasa-goat-willow-salix-caprea-benefits-uses/

http://www.pashega.ru/iva-kozya-narodnaya-medicina/

https://mosmedserv.ru/herbs/ivakoz.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3947866/

http://travamurava.blogspot.com/2013/05/Iva-kozja.html

https://borlozbij.ru/iva-i-ivovay-loza/ob-ive/ispolzovanie-ivyi-v-narodnyih-sredstvah-pri-lechenii-razlichnyih-zabolevaniy

https://borlozbij.ru/iva-i-ivovay-loza/ob-ive/ispolzovanie-ivyi-v-narodnyih-sredstvah-pri-lechenii-razlichnyih-zabolevaniy

http://www.darius.cz/archeus/BB_index.html

 

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

1 názor na “Vrba jíva”

  1. Halova Miloslava

    Libi se mne zpracovani textu , jasne a srozumitelne, nejlepsi z textu , ktere jsem na internetu cetla .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *