Jarní bylinkový kurz byl opět velmi příjemný

5.- 7.4.2019 jsme spolu s Martinou Juřenovou pořádaly další ročník našeho relaxačně poznávacího bylinkového víkendového kurzu.

Tentokrát bylo složení účastnic veskrze ženské. Nálada i energie byla výborná. Všechny ženy byly úžasné.

Vyrobily jsme si bylinkový pleťový krém. Použily jsme aktuálně rostoucí jarní zkrášlující rostliny- violku vonnou, sedmikrásku a popenec. Většina žen se těší, že si podobný krém začnou vyrábět samy doma. Recept můžete najít zde.

Mimo jiné jsme si vytvořily i mast proti bolestem a různým kožním neduhům ze sádla, jarních výhonků černého bezu a bršlice kozí nohy.

Vytvářely jsme tinktury z kalisie, violky a sedmikrásky, břečťanu, kokošky, kuklíku, česnáčku, vlaštovičníku….

Vyrobily jsme i mou proslulou smrkovou mast- recept najdete zde.

 

Povídaly jsme si o jarních léčivých rostlinách, promítaly jsme si také fotografie roslin.

Další část byla věnována srdíčku. Dozvěděly jsme se něco o emocích a srdci,  o kardiovaskulárních nemocech a jak je můžeme ovlivnit léčivkami. Vyrobily jsme si své srdce z moduritu a srdíčkový polštářek se sušenými bylinami.  Také jsme relaxovaly.  Každé ráno jsme cvičily.

Přestože byla předpověď počasí nepřejícná, příroda se slitovala a jakoby na objednávku se při naší bylinkové procházce rozestoupily mraky a začalo na nás svítit sluníčko.  Procházky v přírodě byly nádherné. Našly jsme spousty léčivých rostlin, viděly nádherné výhledy z kopců, také jsme ležely v trávě a jen tak relaxovaly.  Zkoušely jsme přírodu vnímat v přítomném okamžiku všemi smysly. Nasbíraly jsme si trochu plicníku a medvědího česneku. V podrostu jsme se pohybovaly velmi opatrně a s úctou k rostlinám, abychom za sebou nezanechaly spoušť. Rostlinám jsme poděkovaly.

V jednom krásném lesíku jsme našly odpadky, které tam někdo vyvezl. Bylo krásné sledovat, jak jsme se všechny semkly, pročesaly lesík, vyčistily jej  a odpadky sesbíraly do pytlů. Jedna z účastnic zařídila odvoz na skládku. Měly jsme hřejivý pocit u srdce, že jsme alespoň trochu  udělaly dobrý skutek a přírodě pomohly.

 

Měly jsme i praktickou ukázku zázračného fungování léčivek. Při jedné procházce jsem si zabodla do malíku trn, zřejmě plané růže. Myslela jsem, že si trn v podvečer v klidu vytáhnu. Nicméně během mého povídání  začalo postižené místo  bolet, kolem trnu se vytvořil hnisavý  absces, celý malík začal červenat a silně bolet. Trn byl asi něčím infikovaný. Bála jsme se nějakých komplikací např. flegmony či zánětu šlachy. Pomocí jedné z účastnic, také lékařky, jsme jehlou trn vytáhly. Malík zůstával dále červený a bolestivý. Kapla jsem na ranku trochu oreganového oleje. Ihned jakmile jsme vyšly ven, jsem utrhla listy řebříčku, které jsem pomačkala a přiložila na ranku. Ta se již během večeře zázračně zatáhla a červenání se přestalo šířit. Bolestivost ustupovala. Na noc jsem si přiložila další řebříčkový obklad, který jsem přilepila náplastí. Ráno byl prst bez bolesti, ranka klidná, lehké začervenání kolem ní během dne úplně ustoupilo.  Byla to zajímavá příhoda, jako bych si něco takového na kurz nachystala, abych předvedla sílu rostlinné léčby.

Atmosféra kutzu byla jako vždy kouzelná až magická.

 

Doma jsem sice usnula vyčerpáním a na druhý den mne čekala ordinace plná pacientů, ale myslím, že to stálo za to.

 

Ubytování a prostory ke kurzu opět poskytla paní Petra Pátková ve své Chalupě na vleku ve Štědrákově Lhotě. Skvělé jídlo nám vařil pan Roman Turek.  Děkujeme.

Kdybyste měli někdy cestu, zkuste zabloudit do tohoto nádherného kraje na konci světa.

http://www.chalupanavleku.cz/

Jsem autorkou  e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *