Můj skvělý pleťový krém proti vráskám a stárnutí pleti

Již několik let si vyrábím tento skvělý pleťový krém. Často jej rozádávám  i mým přátelům, kteří  se mne ptají  na postup výroby.  Říkají: “Až jej budeš vyrábět, zavolej mě.”  Jenže těch, kteří to chtějí vidět je více a musela bych udělat nějakou předváděcí akci.  Postup je trochu složitější, ja to už taková vyšší dívčí, ale pokud si pořídíte speciální ingredience, pak je to hračka. Navíc ingredience vám vydrží na několik takových krémů po celý rok.

Podotýkám jen, že nejsem žádná expertka na výrobu kosmetických přípravků, na internetu najdete několik erudovanějších odob, které se tím zabývají. Toto je jen prostě můj speciální krém, který si takto vyrábím podle své receptury. Některým odborníkům na výrobu přírodní kosmetiky se nemusí můj krém líbit, ale já a mí přátelé s ním máme jen ty nejlepší zkušenosti.

 

CO BUDE POTŘEBA:

1)Ingredience, které  je nutno koupit:

Všechny potřeby do krémů kupuji na www.kutilov.cz.  Lze je ale určitě koupit i v jiných eshopech.

-Emulgátor za studena– používám SAECARE– kupuji v Kutilov.cz.  Saecare je emulgátor, který spojí dvě navzájem nemísitelné složky (např. vodu a olej).

Konzervans bez parabenů EUXYL–  opět kupuji v Kutilov.cz. Jedná se o tekutý kosmetický konzervans na bázi  phenoxyethanolu a ethylhexylglycerinu.

2% glycerol (glycerin)– kupuji v lékárně

-Vitamin E– buď koupený v lékárně v želatinových tobolkách, nebo sypký – opět z Kutilov.cz

-D-Panthenol tekutý– kupuji v Kutilov.cz

-Koenzym Q10 prášek– kupuji v Kutilov.cz

-Kyselinu hyaluronovou v prášku – z Kutilov.cz

-Olej– postačí extra panenský olivový olej, který většinou máme všichni doma, já ale někdy používám i avokádový  či mandlový olej a nyní jsem dělala krém z arganového oleje. Mám velmi suchou pleť. Arganový olej je na suchou pleť to nejlepší, sám o sobě působí proti vráskám a stárnutí pleti.

-Olíbený esenciální olej

 

Všechny ingredience si objednáte jednou a vydrží vám na několik výrobků po celý rok. Budete mít za pár korun exkluzivní krémy.

 

2)Co je nutno mít doma:

-Digitální váhu

-Skleněnou misku

-Malou metličku ke šlehání

-Stěrku

-Skleničky s víčkem na uskladnění krémů.

-Injekční stříkačku  či pipetu.

 

3) Léčivé bylinky, které do krému používám:

Složení jsem postupně měnila. Nyní mám ustálenou kombinaci:

Oddenek kosatce bradatého, květ měsíčku lékařského, květ růže, nať  slézu přehlíženého a nať popence.

-Oddenek kosatce je známý díky své vysoké schopnosti absorbovat vlhkost, uchovávat ji a rovnoměrně s ní hospodařit, stejně  jako to dokáže zdravá pleť. Proto se výtažky z kosatce přidávají do kosmetických přípravků s hydratačními účinky. Dodává totiž pleti elasticitu, pomáhá regulovat vlastní obsah vlhkosti v pokožce, tím, že udržuje na epidermální vrstvě kůže vlhkost a chrání ji také proti nepříznivým vlivům zevního prostředí. Kosatec obsahuje mastné kyseliny, které jsou schopny pronikat a dodávat výživu také do spodních epidermálních buněk, které produkují keratin (dodávající pleti elasticitu) ale také melanin  a tím chrání pokožku před slunečními paprsky. Sušený oddenek vydává fialkovou vůni, odpradávna se mu proto také říká fialkový kořen.

-Měsíček zklidňuje kůži, působí protizánětlivě, antisepticky a antibakteriálně. Má hojivé účinky, působí na pokožku také regeneračně. Snižuje projevy stárnutí, protože chrání pokožku před působením volných kyslíkových radikálů a následným poškozením. Pomáhá obnovovat kožní tkáň. Je vhodný hlavně na citlivou i dětskou, suchou, poodrážděnou pokožku, ale i na pokožku se zánětlivými projevy.

-Květ růže  má silné regenerační účinky, je vhodný na zralou a stárnoucí pleť. Tonizuje a rozjasňuje povadlou a našedlou pokožku. Má také antibakteriální a dezinfekční účinky. Je vhodný i na citlivou pokožku, zmírňuje její podráždění. Má také antioxidační účinky. Nejúčinnější látkou z růže, která má zkrášlující efekt je kyselina gallová se svými antimikrobiálními a antioxidačními účinky.

-Popenec má adstringentní (svíravé) účinky, je vhodný k ošetření nečisté pleti, je dobrý i pro citlivou pokožku, kterou zklidňuje.  Působí jako tonikum, stahuje póry, má zklidňující účinky.  Má také protizánětlivé a antibakteriální účinky.

-Sléz   jako typická slizovitá droga pokožku zvláčňuje, zjemňujě, hydratuje, působí protibakteriálné. Je vhodný i při problematické plati s akné. Sléz se tradičně používá na kruhy pod očima.

 

POSTUP PŘÍPRAVY:

Před začátkem přípravy je nutné pořádně umýt misku vařící vodou, lze ji také vytřít alkoholem. Metličku vyvaříme v horké vodě. Umyjeme a vydezinfikujeme i stěrku. Plochu, na které budeme pracovat je vhodné  také přetřít alkoholem. Měli bychom pracovat s co nejčistšími nástroji a v co nejčistším prostředí.

1)Nejprve si vytvoříme vodní emulzi:

Já dělávám větší množství krému, takže množství bylin používám na 1 litr vody, pokud byste dělali krém jen jeden, je potřeba množství úměrně snížit.

1)Celý oddenek kostace, který dokonale vyperu pod tekoucí vodou  a vyčistím kartáčkem, nakonec jej pokrájím na plátky a vložím do 1 litru vody. 10 minut povařím na mírném ohni.  Pak do roztoku přidám  hrst květů měsíčku, půl hrsti slézu a popence a 4 květy růže., povařím ještě asi 1 minutu a odstavím. Nechám louhovat do zchladnutí přikryté poklicí, pak tekutinu přecedím.

Pracuji pak s  odvarem, který má již pokojovou teplotu.

Oddenek kosatce nakrájený na plátky

Odvar z kosatce je takový nažloutlý
Postupně přidáváme jednotlivé byliny

Vypadá to krásně, že?

 

2)Skleněnou misku položíme na digitální váhu a na jeden krém odvážíme 115 g bylinného odvaru. Můžete i odměřit 115 ml, ale to musíte mít při sobě i vydesinfikovanou odměrku.

Do odvaru pak postupně přidáváme tyto ingredience:

Váhu si vždy mezitím vynulujeme.

-I.Přidáme pipetou či stříkačkou  3g  glycerinu a 1,5 g konzervantu Euxyl.

-II.Dále na  špičku nože vitaminu E v prášku či vymáčkneme 1 tobolku, pak cca 1 ml D-Panthenol, na špičku nože  koenzymu Q a pár zrníček kyseliny hyaluronové.

Dokonale vše promícháme metličkou.

-III. Pak nabereme injekční stříkačkou či zvážíme emulgátor Saecare  2,5 ml  či 3 g a přidáme ke směsi.

Pipetou nabíráme tekuté ingredience a vážíme.

Nakonec injekční stříkačkou přidáme emulgátor Saecare

IV. Metličkou pak pomalu mícháme. Musíme mít trpělivost. Po cca 2-3 minutách začne vznikat emulze. Nejprve jsou v ní hrudky. Postupně ale vznikne hladká směs konzistence pudingu.

Nejprve se začnou tvořit hrudky
Po pár minutách vznikne takovýto hladký “puding”.

2)Následuje přidání olejové báze

Do “pudingové směsi”  přidáme 30 g oleje (olivového, mandlového, avokádového, arganového či jiného- je to na vás, který preferujete)  a pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Já používám rozmarýnový či levandulový. Lze použít i jiné- například růžový…

Opět mícháme, až se emulze spojí s olejem a vznikne hladký,  voňavý krém.

Ten pak pomocí vydezinfinokavé stěrky umístíme do skleničky, ve které chceme krém mít.

 

MUSÍME POUŽÍVAT KONZERVANS?

Ano, musíme. Tento krém obsahuje vodu a ta může být živnou půdou pro mikroorganismy, které se tam mohou pomnožit. Taková kosmetika by vám spíše ublížila než pomohla.  Navíc do otevřené skleničky budete opakovaně sahat přímo prsty a navíc asi v koupelně, kde je teplo a vlhko. Kontaminace by nastala velmi záhy.

Samozřejmě můžete použít i jiný konzervans, než používám já. Já mám zkušenost s tímto.

Takto připravený krém mi v koupelně bez úhony  klidně vydrží  i rok. Když jej otevřu používám jej několik týdnů bez sebemenšího náznaku zkažení.
Pleť je po něm hladká, jemná, mám pocit dokonalé hydratace. Na noc někdy používám  krém z bambuckého másla a růže. Ten je ale opravdu určen jen na noc, kůže je po něm lesklá a mastná. Po noci ale  vidím jeho  vliv na vypnutí pleti a vyhlazení vrásek.
Ráno pleť pořádně vyčistím pleťovým krémem a následně pleťovou vodou, pak nanesu tento můj vyrobený krém.
Místo pleťové vody někdy používám růžový hydrolát. 

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *