Moje zážitky s řebříčkem

Příspěvek jsem vytvořila pro facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie.

V poslední době mi do života několikrát vstoupil řebříček. Popíšu Vám zážitky , které jsem s ním zažila.

Nedávno jsem si na mém bylinkovém kurzu při jedné procházce zabodla do malíku trn, zřejmě plané růže. Myslela jsem, že si trn v podvečer v poklidu vytáhnu. Nicméně během mé přednášky  začalo postižené místo  bolet, kolem trnu se vytvořil hnisavý  absces, celý malík začal červenat a silně bolet. Trn byl asi něčím infikovaný. Bála jsme se nějakých komplikací např. flegmony či zánětu šlachy. Pomocí jedné z účastnic, také lékařky, jsme jehlou trn vytáhly a vymačkaly hnis. Malík zůstával dále červený a bolestivý. Kápla jsem na ranku trochu oreganového oleje. Ihned jakmile jsme vyšly ven, jsem utrhla listy řebříčku, které jsem pomačkala a přiložila na ranku. Ta se již během večeře zázračně zatáhla a červenání se přestalo šířit. Bolestivost ustupovala. Na noc jsem si přiložila další řebříčkový obklad, který jsem přilepila náplastí. Ráno byl prst bez bolesti, ranka klidná, lehké začervenání kolem ní během dne úplně ustoupilo.  Byla to zajímavá příhoda, jako bych si něco takového na kurz nachystala, abych předvedla sílu rostlinné léčby.

 

Po kurzu jsem přijela domů. Můj syn mi říká: “Mami, při čištění zubů jsem si natrhl dáseň a vytvořila se mi tam afta. Hrozně to bolí, když mluvím, nebo pohnu rtem.”         Většinou na takové záležitosti používám jitrocel. Ten ale ještě v té době nerostl. Vykukovaly jen miniaturní lístky ze země.  Co ale rostlo, byl právě řebříček. Listy řebříčku už byly pěkně vzrostlé a šťavnaté. Utrhla jsem pár lístků, které si syn lehce pomačkal v ruce a přiložil na dáseň. Nechal řebříček cca hodinu působit. Zpočátku to bolelo, ale pak se afta zklidnila a do rána necítil žádnou bolest. Proces jsme ještě 3x zopakovali, než se velká afta úplně stáhla.

Za několik dnů si syn stěžoval na bolest nehtového valu u palce u nohy. Jednalo se o panaricium- zánět nehtového valu. Občas na to trpí, když si zastřihne nehet. Bolela jej i chůze. Vytvořili jsme rostlinný obklad z pomačkaných listů řebříčku a jitrocele a přiložili na postižené místo. Obklad jsem pevně připevnila náplastí. Ponechal si jej přes noc. Ráno nehtový val nebolel, červenání ustupovalo. Ještě jednou jsme obklad zopakovali a panaricium bylo vyléčeno.

Když se náhodou v přírodě říznu o ostrou travinu, přiložím na ránu řebříček. Rána se velmi rychle zacelí a přestane krvácet.

Moje kamarádka používá řebříček na rychlé ošetření místa po píchnutí včelou či vosou. Řebříček rozemne na daném místě po vytáhnutí žihadla. Zamezuje to tvorbě otoku a alergické reakce.

Minulý rok se na mne obrátila bývalá kolegyně o radu. Její miminko dostalo neštovice. Doporučila jsem jí dítě koupat v nálevu z řebříčku. Nadšeně mi pak psala, že se  neštovice rychleji hojily a svědění ustalo.

Kdysi jsem četla knižní pentalogii o porodní bábě z raného středověku  od Sabine Ebertové- Tajemství porodní báby, Osudy porodní báby….    Mladá porodní bába , velice talentovaná léčitelka pomáhá nejen u porodů, ale léčí různé nemoci a zranění.  Využívá hojně léčivé rostliny. A právě řezné a sečné rány utržené v boji léčí vkládáním řebříčku do ran.

Řebříček používám i pro jeho druhou hlavní indikaci- gynekologické potíže.  O tom ale někdy jindy.

 

Téměř vše o řebříčku se vyčerpávajícím  způsobem dozvíte v mé knize, kterou  budu v nejbližší době vydávat- Čarovná lékárna kolem našeho domu.

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

V knize mimo jiné naleznete také vyčerpávající informace o řebříčku.

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

2 názory na “Moje zážitky s řebříčkem”

  1. Marta Lhotská

    O bylinky se zajímám už delší čas(myslím,že mě nasměrovala knížka od Marie Treben),v rodině je celkem dost úspěšně používám.Knih o bylinách vlastním několik,ale žádná mě nenadchla tak,jako ta vaše.Moc se mi líbí,jak přesně je tam použití bylin a výrobků z nich detailně popsané.Děkuji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *