Pampeliškové víno

Pampelišky začaly letos kvést nezvykle  brzy. Rychle jsem si proto natrhala květy,  při letošním počasí jsem totiž  očekávala, že za 14 dnů budou pampelišky již odkvetlé. A udělala jsem dobře, jak se tak rozhlížím kolem dokola.

Letos jsem se rozhodla pro pampeliškové víno.

Možná znáte film z roku 1977 – Adéla ještě nevečeřela s Michalem Dočolomanským v hlavní roli. Jako dítě jsem film doslova hltala. Od těch dob také v naší rodině každé rostlině, které se velmi rychle rozrůstá, říkáme Adéla. Je zajímavé, že film se líbil i mým dvěma dětem, které jej  i přes jeho stáří  viděly několikrát.

V souvislosti s pampeliškami jsem si vzpomněla na  veselou scénku právě s pampeliškovým vínem:

Známý americký soukromý detektiv Nick Carter (Michal Dočolomanský) s kolegou – českým inspektorem Ledvinou (Rudolf Hrušínský) se v Praze náhodně seznámí s půvabnou Květuškou (Naďa Konvalinková) a jejím tatínkem vysloužilým profesorem botaniky profesorem Albínem Bočkem (Ladislav Pešek). Profesor Boček nadšeně nabízí své pampeliškové víno: ” Když pánové chvíli posečkají, přinesu něco pampeliškového vína…”  Skvělý je výraz Rudolfa Hrušínského v roli  inspektora Ledviny, kdy zděšeně odpovídá: “Pampeliškovýho? Co mě tady ještě čeká?!”

 

Všeobecně pro přípravu vína s vinnými kvasikami si musíte předem nakoupit tyto potřeby:

 

1)Demižony- já si koupila prozatím 10 litrové. Pokud máte možnost, je lepší pořídit si demižon v koši, který má výhodu tu, že  jej v něm pak lehce  přenášíte. Oproti klasickému opletenému demižonu je koš lepší, protože jej můžete sundat a pozorovat kvasný proces přes sklo. Lze ale samozřejmě koupit i prostý skleněný demižon bez obalu.

2)Kvasnou  zátku s otvorem pro kvasnou rourku.

3)Kvasnou rourku – tzv. bublačku.  Dá se sehnat skleněná či plastová. Mám obě.  Těžko říci, která je lepší. Plastová není náchylná na rozbití, skleněná je ale  klasika.

4)Vinné kvasinky. Lze použít běžně dostupné kvasinky Vinka, které seženete v každé lepší drogerii.

5)Živnou sůl, kterou většinou prodávají zároveň s kvasinkami.

6)No a pak ke stáčení: stáčecí hadičku, velkou vyplachovací stříkačku a čisté lahve, do kterých budete chtít víno uskladnit.

7)Speciální nálevku se širokým hrdlem do demižonů.

Kvasinky a živná sůl
Kvasné rourky
Zátky s otvorem

Stříkačka Janette
Stáčecí hadičky

Nálevka do demižonu

PŘÍPRAVA KVASINEK:

1)Připravíme si cca 200 ml sklenici, kterou pečlivě vymyjeme a vypaříme horkou vodou. Pak do sklenice nalijeme cca 150 ml ovocného, sladkého moštu nebo nějaké sladké šťávy.

2)Do sladké šťávy pokojové teploty  nasypeme 2 balení kvasinek Vinka.

3)Sklenici pak překryjeme pláténkem a ovážeme gumičkou. Uložíme na 3 dny na teplé místo – cca 25 st. C.

4)Po třech dnech vidíme na povrchu roztoku pěnu a cítíme charakteristickou vinnou vůni.

 

PŘÍPRAVA DEMIŽONU:

Demižon dokonale vymyjeme. Já vše dělám ve vaně. Odšroubuji sprchovou hlavici a hadicí vyplachuji demižony. Doporučuje se i vypařit demižony vařící vodou, ale riskujete prasknutí demižonu. Takže vodu nechte chvíli odstát, aby nebyla přímo vařící, ale alespoň horká.

SAMOTNÁ PŘÍPRAVA VÍNA

 

POTŘEBUJEME:

1,5 kg pampeliškových květů i se zákrovy

5 litrů vody

2 – 2,5 kg cukru (podle toho, jak chceme mít víno sladké či suché) svařeného   ve 2 litrech vody

30 g kyseliny citronové

2 Vinka kvasinky

1x živná sůl

hrst rozinek

1 citron bez kůry a pecek a 2 pomeranče bez kůry- na plátky.

 

POSTUP PŘÍPRAVY:

1)Natrháme asi 1,5 kg pampeliškových květů. Snažíme se , aby tam bylo co nejméně stonků, které mají nahořklou chuť. Zelené květní zákrovy ponechávám.  Květy necháme půl dne odležet, aby z nich vylezl případný drobný hmyz.  Je ale vhodné broučky vytřepat již při samotném trhání květů.

2)Poté pampelišky vložíme do velkého hrnce a zalijeme vodou.  Přivedeme k varu a chvilku povaříme.  Celou směs necháme cca 2 hodiny stát.

3)Tekutinu pak přecedíme přes cedník a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Poté přidáme vychladlý svařený sirup ze 2 l vody,  2-2,5 kg cukru a 30 g kyseliny citronové, který je nutno předem připravit. Vlijeme zákvas z kvasinek a živnou sůl.  Směs nalijeme do demižonu. Demižon doplníme převařenou, vychladlou vodou tak, aby byl ze 2/3- 3/4 plný.

4)Nakonec přidáme hrst rozinek a oloupaný pomeranč s citronem nakrájené na plátky.

5)Zakryjeme kvasnou zátkou, do které vtlačíme kvasnou rourku. Vše musí být těsné, aby se do lahve nedostal vzduch. Do bublačky nalijeme injekční stříkačkou převařenou vodu či destilát.

6)Zprvu unikají bublinky bouřlivě.  Slyšíte příjemné zvuky při unikání bublinek. Cítíte vinnou vůni. Místnost by měla mít opět 25 st. C a je potřeba často větrat, protože uniká oxid uhličitý.

Takto vše necháme kvasit cca 3-6 týdnů. Ukončení kvašení vidíme sami, neodchází žádné bubliny.

7) Pak opatrně, abychom nenasáli kaly usazené u dna,  víno stočíme do lahví pomocí stáčecí hadičky. Při nasávání používáme stříkačku Janette. Lahve dokonale uzavřeme na závit či korkovými zátkami, ale to pak musíme použít zátkovačku. Pokud by nebyla zátka do sklenice natlačena pod tlakem, při dalším zrání vína by vám mohla vystřelit ven. Víno necháme v lahvích ještě 1-2 měsíce dozrát.

Jsem autorkou také e-booků :

 

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

2 názory na “Pampeliškové víno”

  1. Zdravím,
    chtěla bych jen připomenout, že lékaři již dnes hodnotí pampelišku – celou, od kořene, přes poupátky, listy a květy jako léčivou i proti rakovině. Dokonce lepší než chemoterapii. Na PC jsou různé recepty, ale jeden chybí:

    Natrhejte ještě malá kulatá poupátka, dejte do skleniček, zalijte horkým nálevem sladkokyselým, tak jak to máte rádi – jako na okurky, nahoru přidejte kolečko cibule, uzavřete víčkem a sterilizujte – tak do 10 min, aby se to nerozvařilo – proto je dobré zalít tím horkým nálevem.
    Ponechat tak – jako okurky – cca 1 měsíc. Hodí se to jako ozdoba na obložené mísy, obložené chlebíčky anebo jako příloha místo okurek,
    anebo jíst tak jako se používají Kapary. No a Kapary jsou hodně drahé, ale chutí se Pampelišce nevyrovnají. Navíc toto je i léčivé při rakovině.
    Vykoušejte, dobro chuť. Použít lze i ta odrostlejší poupátka.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *