Zázračný Janův olej

Jako Janův olej je odpradávna nazýván třezalkový olej. Vyrábím jej každý rok. Je to velmi jednoduché. Myslím, že by neměl chybět v žádné bylinkové lékárničce.

Má tak všestranné účinky, že je to až neuvěřitelné.

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

-třezalkové květy

-za studena lisovaný olej- olivový, slunečnicový, arašidový či lněný…

-silnější alkohol, například slivovici

-zavařovací sklenici

-pláténko  gumičkou na ovázání

POSTUP PŘÍPRAVY:

1)Třezalkové květy (pozor – pouze květy) ostříháme za slunečného dne. Necháme je půl dne až den zavadnout.

2)Poté vložíme do zavařovací sklenice, zalijeme 1 štamprlí slivovice (díky tomu se lépe uvolní červené barvivo hypericin) a až po povrch sklenici naplníme za studena lisovaným olejem (nejčastěji olivovým).

Pokud použijeme olej sezamový či arašidový – zlepšíme průnik léčivých látek do hloubky tkání. Máme pak výborný masážní prostředek proti jakýmkoliv bolestem.

Na popáleniny je zase lepší olej lněný.

Květy nesmí trčet nad hladinu (plesnivěly by).

Sklenici můžeme i 30 minut prohřívat na vodní lázni (nesmí vařit) – urychlíme tím proces extrakce účinných látek. Není to ale nutné. 

3)Poté sklenici překryjeme pláténkem a ovážeme. Dáme na slunné místo na okno na 14 dnů. Pravidelně kontrolujeme. Olej má pak temně červenou barvu díky uvolněnému hypericinu.

4)Přefiltrujeme přes pláténko, vymačkáme, květy lze i vymačkat v hmoždíři.

5)Olej slijeme do tmavých lahví – používám dobře vymyté lahve od piva uzavřené plastovou zátkou.

Pro silné antiseptické vlastnosti třezalky je olej trvanlivý i při pokojové teplotě, vůbec nemá tendence se kazit. Takto připravený olej si ponechává svůj účinek i 2 roky. Někdy i déle.

Matthioli doporučoval pracnější postup

Květy macerujeme týden na slunci dle předchozího postupu, poté vymačkáme na cedníku či ještě před mačkáním podrtíme  v hmoždíři. Do scezeného oleje dáme čerstvé květy. Vymačkané květy vyhodíme. Takto 3x opakovat.

 Zkoušela jsem, ale je velký odpad oleje vsáknutého do starých květů, které pak vyhodíme.

Účinek může být ale samozřejmě větší.

POUŽITÍ TŘEZALKOVÉHO OLEJE:

 • Masáž ochrnutých končetin po mrtvici (cévní mozkové příhodě), pri roztroušené skleróze.
 • Bolesti zad, ischias, dokonce i na vyhřezlé meziobratlové ploténky.

U těchto problémů je výborný tento postup:

Natřít záda olejem, překrýt igelitem, zabalit do ručníku, na to přiložit zdroj tepla – např. termofor (zlepší se vstřebávání do hlubších tkání) . Takto denně ležet 1- 2 hodiny. Vyzkoušela jsem u některých pacientů s bolestmi zad a efekt byl často téměř zázračný.

 • Natírat olejem lze jakékoliv bolestivé místo na těle, po úrazech, výrony, kloubní bolesti, namožené svaly, po sportu.
 • Neuralgie– např. neuralgie trigeminu, postherpetické neuralgie…..
 • Je vhodný i pro masáže svalů.

Pomáhá i při nejrůznějších KOŽNÍCH PROBLÉMECH:

 • Poštípání hmyzem.
 • Zjemňuje drsnou pokožku tváře – zvláčňuje pleť.
 • Ekzémy.
 • Jizvy– čerstvé  i staré, tendence k tvorbě keloidních jizev.
 • Rány, poranění– čerstvé, ale i staré, špatně se hojící.
 • Bércové vředy.
 • Modřiny (hematomy).
 • Popáleniny, opařeniny i spáleniny od slunce – zde je lepší jako základ použít lněný olej.

UPOZORNĚNÍ:

Třezalka je fototoxická, nechoďte cca 3 hodiny po aplikaci oleje na slunce, nebo potřené místo chraňte oděvem. Mohlo by dojít ke vzniku, vyrážky, pigmentací či puchýřů.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Chcete vědět po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.


3 názory na “Zázračný Janův olej”

 1. Stanislava Svozilova

  Dobrý den,třezalka se nemá užívat v kombinaci s některými leky.Prosim o sdělení, zda olej mohu používat při užívání léků na tlak a anopyrin,a hormonů na stinnou zlazu.Moc ráda bych ho používaly,vidim v něm velkou pomoc.Dekuji

  1. Ala Hamplová

   Ano, olej tyto kontraindikace nemá. Můžete jej používat i s uvedenými léky.

 2. Dobrý den,

  moc děkuji za velice přínosný článek o třezalkovém oleji. Prosím vás, dal by se u Vás olej objednat a koupit? Nebo popřípadě máte nějaký tip na prodejnu, kterou byste doporučila ke koupi oleje? Nadchl mě jako pomocník při bolestech kloubů. Děkuji a s přáním pevného zdraví

  Šárka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *