Jak jsem již psala – první půlden našeho pochodu je nudná asfaltová cesta mezi poli. Moc originálních rostlin nepotkáváme, ale něco přece. Vzduch je silně provoněn kvetoucími keři.
Přestože prší, všude kolem voní černý bez (Sambucus nigra), moje nejoblíbenější léčivka. Černý bez je opravdu lék na všechno. Zpracovávám z něj obvykle květy, v září pak bobule. Nicméně i jeho listy jsou léčivé. Jsou totiž neuvěřitelně účinné při lokálním aplikaci při nejrůznějších bolestech pohybového aparátu. Jak jej lze využít při bolestech zad se dočtete ZDE.
Vyčerpávající informace o černém bezu a jeho využití se dozvíte v mém ebooku Čarovný černý bez, který si můžete zdarma stáhnout.
V této lokalitě téměř na každém kroku nacházíme též trnovník akát (Robinia pseudoacacia). A to jak solitérní akáty s pronikavě voňavými květy, ale místy jsou dokonce celé akátové háje. Tolik akátů na jednom místě jsem snad nikdy v životě neviděla.
Květy akátu nejen, že krásně voní, ale díky obsahu glukózy mají také sladkou chuť. Proto se často používají v kuchyni a potravinářství. Často se květy přidávají jako korrigens do bylinných směsí. Pamatujte ale, že kromě květů je prakticky celá rostlina jedovatá (zejména kůra).
Květy akátu jsou vynikající analgetikum a spasmolytikum – uvolňují bolestivé křeče. Lze je tedy používat při křečovitých bolestech břicha – třeba při nadýmání, menstruačních bolestech či ledvinových kolikách. Pomáhají též při migrénách a revmatických bolestech. Působí také adaptogenně – posilují organimus při stresu či po nemoci. Pokud bych měla po cestě nějaké bolestivé potíže, určitě bych květu akátu konzumovala jen tak, syrové.
Sem tam potkáváme i kalinu obecnou (Viburnum opulus). Kůra kaliny sbíraná časně z jara je též vynikajícím spasmolytikem. Opět uvolňuje hladkou svalovinu – takže dobře působí zejména na střevo, dýchací cesty, močový systém a dělohu. Při jejich křečovitých bolestech. Pomáhá i při bolestech a křečích kosterního příčně pruhovaného svalstva.
Proto se odpradávna kůra kaliny používala hlavně při ženských potížích – u bolestivé menzes, při premenstruačním syndromu (kůra kaliny zároveň také uklidňuje), u předmenstruační migrény, bolestí při endometrioze, cystách na vaječnících, děložních myomech atd. Dříve se kůra dokonce používala i pro zastavení předčasných děložních kontrakcí u hrozícího potratu a také při porodních bolestech a poporodním krvácení. Jelikož působí zároveň uterotonicky (posiluje činnost děložního svalstva) – někdy pomáhá kůra kaliny i při prolapsu dělohy a močové inktontinenci.
Z kůry se dělá odvar či tinktura. Odvar je také účinný při ekzémech.
Hojně též potkáváme vonící keře růže šípkové (Rosa canina). Z tohoto keře sbíráme nejen šípky, ale i parazitické útvary – tzv. šípkové hálky (jsou k dispozici již během léta), které jsou plné tříslovin, působí protizánětlivě a zatím nejasným způsobem posilují imunitu. Nyní na jaře můžeme sbírat i voňavé květy, které nám mohou chutí a vůni obohatit nejrůznější bylinné směsi. Květy lze též přidávat do kosmetických přípravků – olejů, hydrolátů. pleťových vod apod.
Překvapením je pak pro nás několik statných rostlin ostropestřce mariánského (Silybum marianum) na okraji pole. Zřejmě se zde dříve pěstoval a pár rostlin zůstalo. Semena ostropestřce jsou známá obsahem tzv. silymarinu. Sylimarin je souhrnný název směsi flavonolignanů (hybridní molekuly mající charakter jak flavonoidů, tak lignanů). Obsahuje tři jednotlivé sloučeniny: silybin, silydianin a silychristin. Tyto látky mají hepatoprotektivní a hepatoregenerační účinky – česky řečeno chrání játra a regenerují játra již poškozená. Působí totiž antioxidačně na lipidy a tím chrání celistvost buněčné membrány v játrech.
Sylimarin se velmi dobře se vstřebává z tenkého střeva a rychle se vylučuje do žluče (maximální hladina vzniká hodinu po podání). Vlivem zpětné resorbce ze střeva sylymarin zadržuje v enterohepatálním (střevně jaterním) oběhu a tím je podmíněn jeho ochranný účinek proti hepatotoxinům a při jaterních cirhozách.
Sylymarin není moc dobře rozpustný ve vodě, ale velmi dobře v alkoholu. Proto jsou vhodné tinktury a nikoliv vodní extrakty ze semen. V některých potravinových doplňcích je silymarin spojený s fosfolipidy (ve formě liposomů) za účelem zlepšení biodostupnosti.
Můžete si koupit celá semena ostropestřce, malou část pomlet a denně přidávat plnou polévkovou lžíci do stravy (například do kaše). Jedná se o výbornou antioxidační jaterní potravinu. Sylimarin není toxický ani ve vysoké koncentraci.
Stadardizované vysoce koncentrované extrakty z ostropestřce se používají u těžkých poruch jater jako je cirhóza či hepatitida. Jsou popsány i případy, kdy sylimarin ve vysoké koncentraci v injekční podobě zabránil vzniku jaterní nekrozy při otravě muchomůrkou zelenou.
________________________________________________________________________________________
Chcete vědět, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.
Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.
Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.
Jsem autorkou dvoudílné knižní série:
Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.
Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.
Při běžných infektech si můžete poradit sami.
Jsem také autorkou knihy:
(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)
Čarovná lékárna kolem našeho domu.
Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?