Stezka Českem a léčivé rostliny – den druhý (Nový Přerov – Jaroslavice )

2. den našeho putování je státní svátek 8.5.    Prší.  Ráno je kolem 8 st. C, ale postupně se teplota zvyšuje na 12 st. Odpoledne dokonce vykoukne sluníčko.

Balíme stan a vybíráme si alternativní cestu kolem Dyje po polní cestě.  Po asfaltce by to bylo nepříjemné pro chodidla. Jsou zde opravdu malebná zákoutí. Kopírujeme hranice. Dnes bychom měli dorazit do Jaroslavic. Nikde nikoho nepotkáváme. Jen občas vyplašíme bažanta, zajíce či srnu. Řeka je krásná. Všude voní akáty a černý bez. Nádhera.  Máme úplně prázdnou hlavu, neboť naplno cítíme své tělo a okolní přírodu. V hlavě jsou jen myšlenky na to, jak vzdálenost ujít s těžkým břemenem na zádech. Jsme prostoupeni přítomným okamžikem.

Cestu zpestřuje neustálé poposouvání řemínků na Elově batohu, neboť před cestou usoudil, že nepotřebuje žádný poslední model  s různými moderními vychytávkami, ale stačí mu 20 let staré zavazadlo. Trochu toho lituje.

 

Zastavujeme se ve vesnici s názvem Hevlín, je tady obchod, kde kupujeme nějaké potraviny a na lavičce obědváme.

Druhá půlka cesty je horší – po staré signálce mezi poli. Kdo by nevěděl –  signálka byla signální stěna z ostnatých drátů v blízkosti hranice se západními státy – Rakouskem a Německem, podél které vedla cesta se zpevněným povrchem. Kdokoliv narušil tuto stěnu, ihned byla zalarmována pohraniční stráž, která měla narušiteli zabránit přejít hranice třeba i s pomocí střelných zbraní. Přeneseně se pak názvem signálka říká i této zpevněné cestě, která po odstranění plotu z ostnatých drátů zůstala.

Chůze po rovině ale odrovnává chodidla. Tři hodiny máme v hlavě jen to, jak se dostat k nejbližším stromu v dálce. A díváme se, o kolik se cesta posunula. Tipujeme alespoň 2 km a ono je to třeba jen 800 m.

Procházíme kolem pole s jetelem inkarnátem. Je to krásné červené moře.  Po signálce nás opět čeká kus cesty kolem Dyje, Úleva pro chodidla.  Nacházíme Stezkobox a děláme zápis do kroniky. Brodění v Dyji je pro chodidla lázeňská terapie. Je to neuvěřitelně příjemné.

Přicházíme do Jaroslavic. Tady nacházíme překrásný rybník. Přecházíme jej po jeho hrázi. V podvečer je to nádherná podívaná. Slunce se sklání k obzoru.  Slyšíme koncert žab a ptáků. Nikde nikdo, jen my, rybník, ptactvo a žáby. Ohromný klid. Je to něco přenádherného, co se ani slovy nedá popsat.

Po dnešních 29 km cesty  s velkou zátěží na zádech si dopřáváme teplou postel v penzionu Podzámčí.  Recepční nám dává klíče od pokoje. Uff, pokoj je v patře, kam musíme s těžkým nákladem vyjít strmými dřevěnými schody. V pokoji nás ještě čeká překvapení – jedná e o mezonetový pokoj, do ložničky vedou příkré mlynářské schody. Smějeme se tomu. Opět se natíráme hořčíkovým a třezalkovým olejem. Neuvěřitelně to regeneruje svaly a klouby.

Večer nám kazí již jen to, že si El ve sprše lije na hlavu jar. Popletl si žlutou a modrou lahvičku.

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Chcete vědět, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *