Víte o protialergických účincích žampionu?

Pokračuji v mém miniseriálu o léčivých houbách. V několika předešlých článcích jsem popisovala léčivé dřevokazné houby, které u nás můžete běžně najít, pokud hledáte.  Ne každý se ale dostane do lesa.    Můžete to zkusit i s běžně dostupným žampionem.

Žampion dvouvýtrusný- Agaricus bisporus. V obchodech běžně seženete vyšlechtěnou odrůdu – žampion zahradní, který lze k léčebným účinkům použít.

NĚCO Z HISTORIE

(čerpáno z knihy Léčivé houby podle bylináře Pavla)

Žampiony se v Evropě začaly používat přibližně od první poloviny 17. století ve Francii. V sídle rodu Bourgeoisů nedaleko Paříže objevil kuchař zvláštní houby, kreré rostly v blízkosti melounových záhonů. Vyhodil je jako odpad na kompost, tam se jim ale začalo dařit lépe. Přesně se neví, kdy byla zahájena oficiální výsadba, ale bylo to zřejmě kolem roku 1650. Žampiony se pak pěstovaly v pařeništích a prodávaly se na pařížských tržištích. Za vlády Ludvíka XIV. (1638- 1715) získává žampion stále větší oblibu a jeho pěstování se šíří i do dalších evropských zemí- do Německa a Anglie. Během 19. století jsou již Champignons de Jardin či Champignons de Paris rozšířené do celého světa.

V Čechách je žampion nejvyužívanější houbou.

Spolus hlívou a šiitake se jedná o  nejvíce pěstovanou houbu na světě.

Na rozdíl od ostatních léčivých hub, kde hlavní léčivou složku tvoří beta-glukany, v žampionech obsahují polysacharidy z 90% alfa- glukany, které mají ale také imunostimulační účinky.

Žampion je také proslulý  vysokým obsahem ergosterolu. Ergosterol je prekurzor (provitamin) vitaminu D.  Působením ultrafialového světla je ergosterol přeměňován na ergokarciferol – neboli vitamin D2. . Pokud necháme žampiony ozářit UV zářením, množství vitaminu D výrazně v houbách vzroste.

Žampion je houba čistě evropská, čínská lidová medicína jej ale rychle převzala a používá jej také.

Dříve se u nás prodával preparát Almykon, ten již nyní na trhu není. Používal se s úspěchem i ve veterinární medicíně. Můžete sehnat také žampion v kapslích pod názvam Agaricus. Je ale velmi drahý.

U nás jsou běžné velkopěstírny žampionů, kde se žampiony pěstují za velmi přísných hygienických opatřeních. Kvalita výpěstků je velmi dobrá.  Proto si můžete žampiony běžně koupit v každém supermarketu.

Zajímavé je také domácí pěstování žampionů. V každém hobby marketu či ve specializovaných prodejnách si můžete koupit žampionový substrát s podrobným návodem k pěstování. Pěstování je velmi lehké.

ŽAMPIONY A ALERGIE

V roce 1944 se ve Francii zabýval lékař Paul Daguin výzkumem žampionů. Zjistil, že žampiony mají výborný léčebný účinek u některých alergií. Pokusy tenkrát dělal u pacientů s kopřivkou, která nereagovala na jinou terapii.  Výsledky doložil propracovanou kasuistikou o léčbě 86 pacientů. Většina pacientů na terapii žampiony zareagovala do 48 hodin.

V Československu  v letech 1957-1961 se zkoušela práškovaná droga z žampionu zahradního dle původního receptu Paula Daguina. Pracovní název této drogy- byl “psalliotin”.  Tehdy se ukázaly pozitivní účinky i u některých forem alergického astmatu.  U nás se touto problematikou zabýval MUDr. Jaroslav  Veselský.

V poslední době se zjistilo, že extrakty z žampionů inhibují (potlačují) leukotrieny, které jsou uvolňovány  některými druhy bílých krvinek  a působí při  zánětlivých a alergických reakcích.

Byl vypracován postup, jak si můžete žampiony připravit k terapii alergií i doma sami:

Můžete použít obyčejný žampion zahradní, který zakoupíte v podstatě v každém supermarketu. Účinky mají žampiony i průmyslově pěstované.

Houby očistíme, nakrájíme na plátky a sušíme v sušičce do 60 st. C. Vhodné je vysušit větší množství- například 2 kg. Žampion hodně sesychá, tak ať máte větší zásobu.

Vysušené houby  (lámou se v ruce lehce) vložíme do mixéru a podrtíme na prášek. Uchováváme v dokonale uzavřené sklenici.

Prášek je velmi jemný. Pozor, ať jej nevdechnete

ZPŮSOB PODÁVÁNÍ

Podáváme 1 ČL 4x-6x denně.  Jedná se o množství asi 0,5-1 g (to odpovídá 80-160 g čerstvé houby v jedné dávce).

Zlepšení by mělo nastat 5.-10. den. Pokud by se do 14 dnů nedostavilo, pak se dá předpokládat, že tento způsob léčby bude u konkrétního pacienta neúčinný.

Pokud zlepšení nastane, podáváme  bez přerušení 30 dnů. Pak následuje přestávka 14 dnů.

Poté podáváme vždy každých prvních 10 dnů  v měsíci 6x denně 1 KL  (či na špičku kulatého nože). Po dobu 6 měsíců.

Při potravinové alergii podáme 4 dávky najednou před konzumací dané potraviny.

Žampionový prášek buď přímo polkneme a zapijeme vodou- má výbornou chuť, nebo jím posypeme již hotová jídla- saláty, pomazánky, jogurty, ale i guláše, omáčky. Nesmí se ale převařovat. Tepelnou úpravou ztratí své účinky.

Osvědčilo se to u některých druhů  alergického astmatu, ekzémů, kopřivky, senné rýmy, potravinových alergií.

Lze také konzumovat žampiony syrové, nakrájená na plátky na chlebu. Tepelně upravené žampiony již protialergickou účinnost nemají. Musí být tedy sušené či syrové.

JINÉ LÉČEBNÉ POUŽITÍ ŽAMPIONŮ

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“


2)DUTINA ÚSTNÍ

*Žampion působí proti krvácení z dásní.

6)TRÁVICÍ TRAKT

*Pravidelná konzumace žampionů je prevencí proti zácpě a dále je prevencí rakoviny tlustého střeva.

*Podporuje rozvoj užitečných bifidobakterií ve střevě. Jedná se o skvělé prebiotikum.

7)LEDVINY A MOČOVÉ ÚSTROJÍ

*Žampion podporuje činnost ledvin  a udržuje kreatinin v normálních mezích.

*Snižuje koncentraci kyseliny močové (hyperurikemie) a zabraňuje vzniku dny.

*U těžkých močových infektů, rezistentních na antibiotickou terapii-

podávat 0,4 l UROLOGICKÉHO ČAJE 4x denně, do každého čaje 1 mocca lžička tinktury.

Zlepšení nastává během několika dnů.  (Dle J.A. Zentricha).

8)PORODNICTVÍ

*Podporuje tvorbu mateřského mléka.

13)ANTIBIOTIKUM, IMUNITA, POSÍLENÍ ORGANISMU

*Žampiony vykazují antibakteriální aktivitu proti gram negativním i gram pozitivním bakteriím, ale také  proti kvasince Candida albicans.  Je popsán  efekt například proti bakteriím tyfu.

*Za žampionu bylo izolováno antibiotikum kampestrin, které právě působí proti bakteriím tyfu. Dále také antibiotická látka psalliotin, která účinkuje proti všem typům streptokoků.

*Pravidelná konzumace žampionů brání rozvoji  bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje zánět žaludeční sliznice a vytváří podmínky pro vznik žaludečních vředů.

*Žampion podporuje imunitu. Zvyšuje aktivitu NK buněk (natural killer) a zvyšuje produkci TNF- tumor nekrosis faktor.

*Pravidelná konzumace žampionu podporuje rozvoj bifidobakterií ve střevě, tím také zlepšuje imunitu.

*Žampiony celkově posilují organismus.

14)DETOXIKACE

*Při otravě nadýcháním se škodlivých látek jako je metan, trimetylamin, indol a skatol– se doporučuje  k jejich neutralizaci konzumovat žampiony

*Vodní výtažek údajně posiluje imunitu při uštknutí zmijí, obsahuje látky tlumící hemolýzu.

15)DIABETES MELLITUS

*Žampiony snižují krevní cukr v krvi, pravidelně by jej měli konzumovat diabetici.

16)RAKOVINA

*Velmi zajímavý je vliv žampionu v prevenci karcinomu prsu.

Žampion obsahuje látku blokující enzym aromatázu. Tento enzym je důležitý v syntéze estrogenů.  A právě rakovina prsu je často estrogen dependentní (souvisí se stimulací estrogeny). Aromatáza je enzym, který je zodpovědný za přeměnu androgenů na estrogeny. Potlačení produkce estrogenů je terapeuticky používaným způsobem jak inhibovat rakovinu prsu vyznačující se citlivostí na estrogeny.

První epidemiologický pokus byl proveden v Jižní Koreji. Studie prokázala pozitivní vliv konzumace na výskyt rakoviny u žen po menopauze a výpočtem se zjistilo, že ke snížení rakoviny stačí pozřít 15 g houby 3x týdně (15 g je jedna poměrně malá plodnice).    Radomír Socha, Alexandr Jegorov: Encyklopedie léčivých hub, nakladatelství Academia, 2014

V roce 2009 proběhl také klinický pokus u 2000 žen- kdy se zkoumala souvislost mezi četností výskytu rakoviny prsu a konzumací čerstvých žampionů. U žen konzumujících pravidelně čerstvé žampiony se snížil výskyt tohoto onemocnění o 64%. Pokud sledované navíc pily pravidelně zelený čaj, výskyt onemocnění se snížil o 90%.    Vladimír Antonín, Ivan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková: Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

*In vitro i in vivo studie prokázaly, že žampion brzdí rozvoj hyperplazie ale i karcinomu prostaty. Mechanismus účinku je podobný jako u karcinomu prsu- tedy snížení aktivity enzymu aromatázy, který přeměňuje hormon testosteron na estrogen.

*Pravidelná konzumace žampionu je prevencí karcinomu tlustého střeva.

*Byly popsány i  případy vyléčení rakoviny kůže při podávání žampionů.   Pavel Váňa, Léčivé houby podle bylináře Pavla, nakladatelství Eminent, 2003

ŽAMPIONY A KANCEROGENNÍ LÁTKA AGARITIN

Před deseti lety se v USA objevily zprávy o obsahu toxické karcinogenní látky agaritin v žampionech. Zpráva byla publikována i v našem tisku.

 Výzkum probíhal i u nás v Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT, zjistilo se, že při tepelné úpravě žampionů se obsah agaritinu snižuje až o 85%. Také bylo zjištěno, že toxické účinky žampionů by se začaly projevovat až po konzumaci několika kg žampionů denně. Později se ukázalo, že rozruch kolem této látky v USA byl pouze zbraní v boji dvou konkurenčních firem, zabývajících se pěstováním a prodejem hub.  Pavel Váňa, Léčivé houby podle bylináře Pavla, nakladatelství Eminent, 2003

Podle Encyklopedie léčivých hub by se kancerogenní účinek  mohl projevit při konumaci 350 g této houby po dobu 50 let.

LÉKOVÉ FORMY Z ŽAMPIONŮ- rekapitulace

PRÁŠEK

Uplatňuje se zejména u alergických onemocnění- astmatu, senné rýmy, kožních alergií, potravinové alergie.

Žampiony očistíme, nakrájíme na plátky a sušíme v sušičce do 60 st. C. Zásadně klobouky neloupat!!Vysušené houby  (lámou se v ruce lehce) vložíme do mixéru a podrtíme na prášek. Uchováváme v dokonale uzavřené sklenici.

Podáváme 1 ČL 4x-6x denně.  Jedná se o množství asi 0,5-1 g (to odpovídá 80-160 g čerstvé houby v jedné dávce).

Zlepšení by mělko nastat 5.-10. den. Pokud by se do 14 dnů nedostavilo, pak se dá předpokládat, že tento způsob léčby bude u konkrétního pacienta neúčinný.  Pokud zlepšení nastane, podáváme  bez přerušení 30 dnů. Pak následuje přestávka 14 dnů.

Potom podáváme vždy každých prvních 10 dnů  v měsíci 6x denně 1 KL  (či na špičku kulatého nože). Po dobu 6 měsíců.

Při potravinové alergii podáme 4 dávky najednou před konzumací dané potraviny.

Žampionvý prášek buď přímo polkneme a zapijeme vodou- má výbornou chuť. Nebo jím posypeme již hotová jídla- saláty, pomazánky, jogurty, ale i guláše, omáčky. Nesmí se ale tepelně upravovat, ztratil by své účinky.

Chuť prášku je dobrá, houbová, ale nasládlá. Chutná i dětem.

TINKTURA

Tato forma je lepší v jiných-  nealergických indikacích– má účinky  antibiotické a protinádorové.

100 g čerstvých plodnic nakrájet na kousky, zalít 0, 5 l  60% alkoholu.

Denně protřepávat. Necháme macerovat minimálně 14 dnů.

Potom přefiltrujeme.

Uchováváme v lahvích z tmavého skla.

Podáváme 4x denně 20- 25 kapek. Dle hmotnosti.

LIHOVODNÝ ROZTOK

Vhodný u močových infektů rezistentních na antibiotika.

Podávat 0,4 l UROLOGICKÉHO ČAJE 4x denně, do každého čaje 1 mocca lžička tinktury. Zlepšení nastává během několika dnů.

ZPRACOVÁNÍ ŽAMPIONŮ (ALE I JINÝCH HUB) KE ZVÝŠENÍ PŘÍTOMNOSTI VITAMINU D2

Jak už jsem psala výše, po ozáření žampionů UV-B zářením dojde k výraznému vzestupu vitaminu D v houbách.

Článek o tom budu publikovat později.

 

Jsem autorkou také e-booků :

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

LITERATURA

Vladimír Antonín, Ivan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková: Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

Pavel Váňa, Léčivé houby podle bylináře Pavla, nakladatelství Eminent, 2003

Radomír Socha, Alexandr Jegorov: Encyklopedie léčivých hub, nakladatelství Academia, 2014

J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin V. díl, Eminent, 1997

https://zdravi.euro.cz/clanek/priloha-pacientske-listy/alergie-a-byliny-451564

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2529203/

https://www.huffingtonpost.com/paul-stamets/mushrooms-vitamin-d_b_1658690.html

http://www.fungi.com/blog/items/place-mushrooms-in-sunlight-to-get-your-vitamin-d.html

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději kontaktujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *