Sušené jeřabiny na podporu imunity v zimě

Teď na podzim můžeme  téměř všude vidět trsy oranžových korálků  zavěšené na stromech jeřábu ptačího. Jedná se o malé malvičky  (nesprávně bývají tyto plody často označovány jako bobule, ve skutečnosti jsou to malvice- tedy něco podobného jako malinkaté jablko). Je to jeden z mnoha plodů, které nám podzim nabízí. Jeřáb ptačí většinou roste planě. Můžeme jej vidět při procházkách za městem.

Povídá se, že jsou plody jedovaté. To ale není tak jednoznačně  pravdivé. Konzumace většího množství syrových plodů  může opravdu způsobit nevolnost se zvracením. Může za to kyselina parasorbinová.  Ale opravdu tyto příznaky vznikají až po požití většího množství. Pokud sníte 2-3  malvičky, nic se vám nestane.  Toxicitu jeřabin odstraníme sušením či vařením.

Na zimu si plody můžete NASUŠIT,  udělat MARMELÁDU ČI POVIDLA,   ale také SIRUP.

Já  jeřabiny suším a pak z nich vytvářím prášek.

JAK NA TO:

Otrhané jeřabiny vložím do kastrolu s vodou, přivedu  varu a pouze nechám přejít varem.

Poté plody opláchnu studenou vodou, nechám okapat a vložím do sušičky.  Suším při 40-50 st. C.

Po usušení část plodů uschovávám vcelku a část v mixeru rozdrtím na prášek.

Prášek pak uchováme v dokonale uzavřené sklenici.

Můžeme jej pak dále používat takto:

1)PŘÍMÁ KONZUMACE-  3x denně 1 ČL. Prášek je trpké, nahořklé chuti. Konzumujeme nalačno a zapijeme vodou. Takto staví průjem.

2)Ve formě STUDENÉHO MACERÁTU- 1 PL  ponecháme louhovat   v 250 ml studené vody, ponecháme přes noc macerovat. Ráno přecedíme přes jemné sítko. Můžeme zahřát, či pít studené. Pijeme 3x denně.

3)Prášek lze přidávat DO SMOOTHIES, JOGURTU, RŮZNÝCH POKRMŮ.

4)NÁLEV-  1PL  sušených jeřabin či prášku přelijeme 250 ml horké vody, necháme louhovat 15 minut. Možno popíjet 3x denně.

5)ODVAR- 1PL prášku přelít 250 ml vody, přivést k varu, povařit 2 minuty. Pít 3x denně.

6)Prášek z jeřabin se lze PŘIDÁVAT DO JAKÉHOKOLIV BYLINNÉHO ČAJE,  který v zimě budete připravovat.

INDIKACE- POUŽITÍ:

Při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích.   Jeřabiny podporují imunitu. , mají antiseptické účinky. Udržují zdravé dýchací cesty. Čaj z jeřabin můžeme popíjet, ale i kloktat.

Mají adstringentní (stahující), desinfekční a hojivé účinky na záněty dutiny útní, afty, bolest v krku, angínu…..   Nálev či macerát z jeřabin KLOKTÁME.

Zlepšují trávení, zvyšují produkci žaludeční šťávy. Zvyšují chuť k jídlu. Regulují stolici- pokud je přítomen průjem, mohou jej upravit. Pokud máte zácpu, stolici změkčí. Pročistí střevo. Snižují plynatost.    Jeřabiny jsou žlučopudné- pomáhají při žlučníkových potížích.

Jsou diuretické- močopudné,  lze je použít u zánětů močových cest –  působí údajně podobně jako brusinky.  Rozrušují močové kameny a pomáhají vyplavovat močový písek. 

-Pro své antiseptické a adstringentní účinky mohou být použity do směsí na  výplach pochvy při výtoku  a také na  sedací koupele u hemerrhoidů. 

KONTRAINDIKACE:

Nakonzumujte tedy plody syrové.   Dále nepřekračujte uvedené léčebné množství jeřabin. Pecičky obsahují malé množství kyanogenních látek (ostatně jako většina jadérek ovoce- jsou například i v jádrech pecek švestek….). Při velmi velkých dávkách jeřabin, by mohlo dojít k problémům. Pokud ale budete jeřabiny konzumovat, jak je výše uvedeno, naprosto nic vám nehrozí.

 

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *