Stezka Českem a léčivé rostliny – den třetí (Jaroslavice – Znojmo)

3.den – 9.5. 2024

Ráno v Jaroslavicích nás čeká překrásný zámek. Snídaně na prosluněných schodech kostela pod krucifixem je skvělý zážitek. Jogurt mi chutná jako nikdy.

Zámek nám učaroval. Je trochu zchátralý, ale to nás právě baví. Zákoutí v něm jsou díky tomu magická. Nemůžeme se ho nabažit. Velmi nás přitahuje. Jedná se o ohroženou památku, protože probíhají soudní tahanice ohledně restituce a tudíž vlastnictví. Tím pádem chátrá. Natáčel se v něm například seriál Černí baroni nebo film Andělská tvář. Od roku 1949 do roku 1951 zde byl Tábor nucené práce pro ženy, kterých zde bylo internováno okolo 100. Poté jej, podobně jako ostatně mnoho dalších památek, využívala za komunistického režimu armáda.

Po zámku se zastavujeme v historickém mlýně ve Slupi. Dále pokračujeme podél řeky Dyje. Bolí mne trochu kyčle. Celý 14 kg náklad nesu na bedrech. Pomáhají mi listy černého bezu, kterými si obkládám boky.

Mám trochu krizi, máme hlad a je mi horko. Dnes je výheň na sluníčku, teplota se zvýšila. Lépe se chodilo v chladnu. Chceme se najíst. Na druhém břehu Dyje je vodácké tábořiště. Protože nikde v okolí není most, musíme se tam přebrodit. Zakládáme tam provizorní kuchyň. Vaříme na lihovém vařiči moje dehydrované jídlo. Dnes servíruji omáčku na způsob svíčkové s kuřecím masem a těstovinami. Vyrobeno doma a vysušeno. Je to kupodivu dobré. Cestou zpět potkáváme v Dyji užovku podplamatou, která si plave kolem nás.

Pak se suneme do Znojma do kempu. Je to opět nepříjemná rovina. Natáhl se mi sval na lýtku. Hrozně to bolí. Při některých krocích to vypadá, jakoby se sval natrhl. S vypětím sil se dobelhám do Znojma. El má puchýře, taky kulhá. Vypadáme jako většina mých pacientů s ortopedickými diagnózami. Asfaltky a roviny jsou prostě na dlouhých trasách pro chodidla mor. Zítra nás čeká národní park Podyjí. Bojím se, že se tam nedostaneme. Pokud mi nepomůžou moje milované léčivé rostliny, tak jedeme domů.

V kempu nacházím černý bez a kopřivu. Dělám si z nich obklad a ovazuji lýtko. El dostává na puchýře jitrocel. Zjišťuji, že puchýře částečně způsobily jeho nevhodné ponožky, které svou elasticitou připomínají kompresní punčochy na křečové žíly. El také pochopil, že žabky s poutkem mezi palcem a ukazovákem nejsou to pravé ořechové pro nohy s puchýři. Navíc se špatně nazouvají s ponožkami. Bez ponožek to ale nejde, jakmile se totiž sluníčko posune za obzor, je v kempu zima.

Večer se proměňuji v ošetřovatelku. Na Elovy puchýře přikládám jitrocel. Na svůj natažený sval aplikuji obklad z bezového listí a kopřivy. Jak jsem postupovala, se dozvíte ve zvláštním článku. Bezové listí si vkládáme i do ponožek, ulevuje to bolavým chodidlům.

Příště budeme mít lehčí batoh. El už si určitě nevezme ta velká sluchátka, manikúru, šampon a velký, těžký zalesacký nůž. Já opravdu nepotřebují troje kalhoty a pět triček.

Stavíme stan, vaříme večeři. Čeká nás noc v průvanu.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Chcete vědět, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *