Rostliny, které jsme potkali třetí den Stezky Českem

Vedle zámku v Jaroslavicích roste nádherný, majestátní strom s velmi zajímavými voňavými květy a velikánskými listy. Jedná se o paulovnii plstnatou (Paulownia tomentosa).

Strom pochází z Číny, ale u nás se pěstuje v parcích pro okrasné účely. Je oblíben zejména kvůli jeho rychlému růstu, velkým listům a nádherným květům. Strom má i zajimavá semena, které jsme teď samozřejmě neviděli. Semena se dříve používala jako obalový materiál při převážení porcelánu v bednách z Číny. 

Dřevo z paulovnie se v Asii používá k výrobě hudebních nástrojů a pro řezbářství. Uhlíkem z větvičky paulovnie si gejši zvýrazňovaly oční linie a obočí. V Číně bylo zvykem zasadit “císařský strom”, jak se paulovnii říkalo, při narození děvčátka. Paulovnie  rostla spolu s ní a když pak dívka vyrostla a měla se vdávat, strom se porazil a vyrobily se z něj předměty do její výbavy.

Listy z paulovnie jsou léčivé. V Asii se využívají k terapii onemocnění jater, žlučových cest a ledvin. Přidávají se i do kosmetických přípravků. Mají i zajímavou chuť. Připomínají vanilku. Léčivý je i med, z nektaru, který nanosily včely z paulovnie  – pomáhá u onemocnění dýchacích cest a trávicího systému. Bylo zjištěno, že paulovnie obsahuje látky působící protizánětlivě, antioxidačně, antibakteriálně a protirakovinově. 

Na vinici mezi vinnou révou nacházíme velké množství pumpavy obecné (Erodium cicutarium). Po rozemnutí listů charakteristicky zapáchá pižmem. 

Pumpava patří mezi rostliny, které zastavují krvácení. Kromě toho působí uterotonicky (podporuje správné napětí děložních svalů, stahuje děložní svaly).  Proto se používala u gynekologických poruch při nadměrném menstruačním krvácením a také při krvácení mimo menstruaci, ale také např. při krvavých průjmech. 

Pumpava  se doporučovala i u anginy pectoris a hypertenze. Ve vyšších dávkách krevní tlak snižuje, v malých dávkách zvyšuje.

Při našem putování potkáváme různé druhy kakostů. Zde je například  kakost pyrenejský (Geranium pyrenaicum). Někdo by ho mohl zaměnit za známější a léčivější kakost smrdutý, který ale jednoznačně poznáme podle charakteristického zápachu po rozemnutí listů. Kakost pyrenejský nezapáchá. Zdá se, že kakost pyrenejský nebyl tradičně nijak léčebně využíván. Bylo ale provedeno několik studií o účinnosti fytochemikálií, které obsahuje. Některé druhy flavonoidů z tohoto kakostu údajně pomáhají  proti leishmanioze (nemoc zvaná kala azar),, což je tropické onemocnění způsobené prvoky, kteří jsou šířeny tropickými komáry.  Ročně jsou touto nemocí nakaženy 2 miliony osob,

Zajímavé je, že na této rostlině můžeme najít housenky modráska tmavohnědého (Aricia agestis). Živnými rostlinami pto tohoto motýla jsou i jiné kakosty jako je např. kakost luční, ale také pumpava, o které jsem již psala. 

Všude nyní na jižní Moravě nacházíme rozsáhlá pole s jetelem inkarnátem (Trifolium incarnatum).  Jeho květy lákají včely a naši pozornost. Má nádherně červené květy. Většinou se pěstuje jako pícnina nebo jako předplodina na polích. Jedná se o výrazně medonosnou rostlinu. Pole včelami hučí.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Chcete vědět, po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *