Všichni jistě známe červeně kvetoucí jeltel luční a bíle kvetoucí jetel plazivý, ale v poslední době docela často na loukách potkávám tuto zajímavou rostlinu, která také patří mezi jetele, jedná se o jetel rolní (Trifolium arvense). Na první pohled byste si ani neřekli, že by se mohlo jednat o jetel, má totiž dosti odlišné květy než ty první dva jetele.
Také se mu říká kočičí, zaječí či králičí jetel. Asi podle vzhledu květů, které vypadají jako tlapky či ocásek kočky či zajíce. Kvete od května až do podzimu. Nicméně na podzim po senosečích je více patrný. Není zahlušen vysokou trávou. Lze jej nalézt slunných stáních, loukách, okrajích cest, lesů, na pasekách, na suchých skalnatých kopcích, také jako plevel na polích. Spásají jej zvířata.
Jeho sladká, výživná chuť z něj dělá skvělý doplněk do čajů. Podle TČM jetel polní ovlivňuje plíce, ledviny a močový měchýř. Čistí, vyživuje krev, odstraňuje teplo a toxiny, snižuje záněty, tonizuje jin.
CO SBÍRÁME?
K léčebným účelům jsou vhodné květy a nať jetele. Při sběru je třeba dbát na to, aby byla rostlina zdravá a nebyla poškozena chorobami nebo škůdci. Sušíme přirozeně na suchém místě – například na půdě. Můžeme sušit i v sušičce při teplotě do 40 st. C. Správně vysušená nať je křehká a lehce se láme. Skladujeme v uzavřené nádobě.
CO OBSAHUJE
Hlavní účinnou látkou jsou třísloviny (až 5%), od kterých se odvozuje adstringentní účinek této rostliny, dále také flavonoidy – např. kvercetin, vitamín C a E, slizy, malé množství některých silic, pryskyřičné látky. Zřejmě obsahuje i fytoestrogenně působící isoflavony, podobně jako jetel luční.
LÉČEBNÉ VYUŽITÍ:
Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.
Více si o tomto systému můžete přečíst v mém e-booku: „Jak se vyznat v účincích rostlin.“
1) NERVOVÝ SYSTÉM
NÁLEV
1 PL sušené byliny zalijeme 250 ml horké vody, necháme hodinu louhovat. Pijeme 3x-4x denně nalačno po doušcích.
SILNĚJŠÍ NÁLEV
1 PL suché byliny vložíme do termosky, zalijeme 1 sklenicí horké vody a necháme 5-6 hodin louhovat. Výsledný nálev se používá po 1-2 PL před každým jídlem. Nálevem lze i kloktat.
2)DUTINA ÚSTNÍ, CHOROBY KRČNÍ, NOSNÍ A UŠNÍ
4)PLICNÍ A PRŮDUŠKOVÉ CHOROBY
6)ZAŽÍVACÍ ÚSTROJÍ
7)MOČOVÉ ÚSTROJÍ
Tradičně se tento jetel používal také na infekce močových cest. Má diuretické (močopudné účinky).
V těchto indikacích jej lze používat též ve formě nálevu.
8)GYNEKOLOGIE
Má podobné účinky v gynekologické oblasti jako jeho dva bratři – jetel luční a plazivý. Působí jako fytoestrogen. Proto se používá u poruch menstruace a příznaků menopauzy.
9)CÉVY
11)POHYBOVÉ ÚSTROJÍ
12)KOŽNÍ CHOROBY A RÁNY
Díky působení tříslovin, protizánětlivému a antibakteriálnímu působení se jetel rolní používal k terapii ran, popálenin , modřin a pohmoždenin. Pomáhá také po bodnutí hmyzem. Zlepšuje hojení hnisajících ran, vředů, proleželin (dekubitů), mokvajících opruzenin.
Byl to také známý prostředek proti pocení nohou.
V Rusku se používal i na alergický ekzém. a to jak ve formě popíjení nálevu vnitřně, který působí detoxikačně, tak zevního ošetření kůže oplachy a obklady odvarem z tohoto jetele.
13) PROTIZÁNĚTLIVÝ, PROTIBAKTERIÁLNÍ A POSILUJÍCÍÉ ÚČINEK
Jetel rolní má díky přítomnosti tříslovin adstringentní (stahující) účinek. Díky tomu působí protizánětlivě, antisepticky a protibakteriálně. Všechny jetele mají antioxidační účinky.
Je vhodný u celkové slabosti – posiluje. Může se použít pro vyčerpané, oslabené, nemocné lidi a špatně se vyvíjející děti.
15)DIABETES MELLITUS
ZDROJE:
https://temperate.theferns.info/plant/Trifolium+arvense
Chcete vědět po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.
Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.
Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.
Jsem autorkou dvoudílné knižní série:
Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.
Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.
Při běžných infektech si můžete poradit sami.
Jsem také autorkou knihy:
(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)
Čarovná lékárna kolem našeho domu.
Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?
Děkuji za krásný článek, tento jetel potkávám dost často, ale nikde jsem zatím nedohledala,zda má nějaké léčivé účinky. Takže teď už vím
A kde ho potkáváte? Nedá se koupit a chtěla bych si ho nasušit. U nás neroste, asi je dost chladno a nemáme písčitou půdu.
Většinou v pohorských oblastech.