JETEL ROLNÍ

Všichni jistě známe červeně kvetoucí jeltel luční a bíle kvetoucí jetel plazivý, ale v poslední době docela často na loukách potkávám tuto zajímavou rostlinu, která také patří mezi jetele, jedná se o  jetel rolní (Trifolium arvense). Na první pohled byste si ani neřekli, že by se mohlo jednat o jetel,  má totiž dosti odlišné květy než ty první dva jetele.

Také se mu říká kočičí, zaječí či králičí jetel. Asi podle vzhledu květů, které vypadají jako tlapky či ocásek kočky či zajíce. Kvete od května až do podzimu. Nicméně na podzim po senosečích je více patrný. Není zahlušen vysokou trávou. Lze jej nalézt slunných stáních,  loukách, okrajích cest, lesů, na pasekách, na suchých skalnatých kopcích, také jako plevel na polích. Spásají jej zvířata.

Jeho sladká, výživná chuť z něj dělá skvělý doplněk do čajů. Podle TČM jetel polní ovlivňuje plíce, ledviny a močový měchýř. Čistí, vyživuje krev, odstraňuje teplo a toxiny, snižuje záněty, tonizuje jin.

CO SBÍRÁME?

K léčebným účelům jsou vhodné květy a nať jetele. Při sběru je třeba dbát na to, aby byla rostlina zdravá a nebyla poškozena chorobami nebo škůdci. Sušíme přirozeně na suchém místě – například na půdě. Můžeme sušit i v sušičce při teplotě do 40 st. C.  Správně vysušená nať je křehká a lehce se láme. Skladujeme v  uzavřené nádobě.

CO OBSAHUJE

Hlavní účinnou látkou jsou třísloviny (až 5%), od kterých se odvozuje adstringentní účinek této rostliny, dále také flavonoidy – např. kvercetin, vitamín C a E,  slizy, malé množství některých silic,  pryskyřičné látky. Zřejmě obsahuje i fytoestrogenně působící isoflavony, podobně jako jetel luční.

LÉČEBNÉ VYUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 

 

 

1) NERVOVÝ SYSTÉM

Nálev z květů se používal u různých neuróz. Má analgetické účinky, působí dobře např. u některých typů bolestí hlavy, bývá uváděn efekt i u migrény.
Dětem býval podáván čaj z této rosliny či byly prováděny koupele v odvaru při strachu a úzkostech a také křečích.
Podáváme formou:

NÁLEV

1 PL  sušené byliny zalijeme 250 ml horké vody, necháme hodinu louhovat. Pijeme 3x-4x denně nalačno po doušcích.

SILNĚJŠÍ NÁLEV

1 PL suché byliny vložíme do termosky, zalijeme 1 sklenicí horké vody a necháme 5-6 hodin louhovat. Výsledný nálev se používá po 1-2 PL před každým jídlem.  Nálevem lze i kloktat. 

 

2)DUTINA ÚSTNÍ, CHOROBY KRČNÍ, NOSNÍ A UŠNÍ

Jetel rolní působí protibakteriálně a protizánětlivě. Třísloviny mají adstringentní efekt.  Tyto vlastnosti poředurčují použití byliny pro záněty v dutině ústní jako jsou afty, paradontoza apod. a při bolestech v krku.
Nálevem či odvarem vyplachujeme ústa či kloktáme.

4)PLICNÍ A PRŮDUŠKOVÉ CHOROBY

Jetel rolní, podobně jako jeho známější bratr jetel luční, pomáhá u kašle, bronchitid, chřipky, nachlazení a dokonce i u černého kašle.
Má relaxační účinek na hladké svalstvo vnitřních orgánů a dýchací soustavu, takže je vhodný jako doplňková terapie astmatu. 
Podává se formou nálevu.

6)ZAŽÍVACÍ ÚSTROJÍ

Normalizuje činnost trávicího systému. Díky adstringentnímu působení tříslovin, pomáhá jetel rolní u průjmů jakékoliv etiologie včetně úplavice, salmonelozy apod.   V některých zemích se nálev z této byliny podával i u tzv. letních průjmů dětí (cestovatelské průjmy), pomohl i tam, kde jiné prostředky selhaly. Zajistí rychlou rekonvalescenci.
Působí hojivě na žaludek a střeva, podával se například i u  kolitidy.
analgetické  a spasmolytické účinky – pomáhá při bolestech břicha.
Efekt může mít i u zvýšené kyselosti žaludku.
Stimuluje sekreční činnost jater, má hepatoprotektivní účinky, může se používat u dysfunkcí jater.
Rostlina nemá výraznější vedlejší účinky, takže se podávala i dětem při nejrůznějších gastrointestinálních katarech.
Používáme formou nálevu či odvaru.
Homeopatická tinktura z Trifolium arvense v ředění D1 se používá při průjmech a chronické gastritidě.

7)MOČOVÉ ÚSTROJÍ

Tradičně se tento jetel používal také na infekce močových cest. Má diuretické (močopudné účinky).

V těchto indikacích jej lze používat též ve formě nálevu.

8)GYNEKOLOGIE

Má podobné účinky v gynekologické oblasti jako jeho dva bratři – jetel luční a plazivý. Působí  jako fytoestrogen. Proto se používá u poruch menstruace a příznaků menopauzy.

Podobně jako jetel luční, lze odvar z jetele rolního použít na výplachy pochvy při výtoku.

9)CÉVY

Údajně má jetel rolní antisklerotické účinky.

11)POHYBOVÉ ÚSTROJÍ

Jetel rolní se používal při léčbě chorob pohybového ústrojí jako je dna, artritida, bolesti kloubů, revmatismus.
Zde se uplatňují jeho analgetické a protizánětlivé účinky.
Podáváme formou:
Jetel rolní užíváme formou nálevu, ale také můžeme používat obklady z něj.
Na revmatologické potíže se také osvědčila homeopaticky ředěná tinktura v potenci D1.
POLŠTÁŘKY PROTI BOLESTI
Hrst jetele rolního zabalte do gázy a spařte horkou vodou. Přiložte na bolavé místo. 

12)KOŽNÍ CHOROBY A RÁNY

Díky působení tříslovin, protizánětlivému a antibakteriálnímu působení se jetel rolní používal k terapii ran, popálenin , modřin a pohmoždenin. Pomáhá také po bodnutí hmyzem.  Zlepšuje hojení hnisajících ran, vředů, proleželin (dekubitů), mokvajících opruzenin.

Byl to také známý prostředek proti pocení nohou.

V Rusku se používal i na alergický ekzém. a to jak ve formě popíjení nálevu vnitřně, který působí detoxikačně, tak zevního ošetření kůže oplachy a obklady odvarem z tohoto jetele.

ODVAR K ZEVNÍMU POUŽITÍ
1 PL sušené natě přelijeme sklenicí vody, přivedeme k varu a krátce povaříme, necháme louhovat do zchladnutí. Používáme ke koupelím a oplachům postižené kůže. Do odvaru lze namáčet tkaninu a přikládat jako obklad.  Pokud připravíme odvaru více, lze jej použít ke koupelím nadměrně se potících nohou. 

13) PROTIZÁNĚTLIVÝ, PROTIBAKTERIÁLNÍ A POSILUJÍCÍÉ ÚČINEK

Jetel rolní má díky přítomnosti tříslovin adstringentní (stahující) účinek. Díky tomu působí protizánětlivě, antisepticky  a protibakteriálně. Všechny jetele mají antioxidační účinky.

Je vhodný u celkové slabosti – posiluje. Může se použít  pro vyčerpané, oslabené, nemocné lidi a špatně se vyvíjející děti.

 

 

15)DIABETES MELLITUS

hypoglykemické účinky – tedy snižuje glukózu v krvi, proto se může používat jako doplňková terapie při diabetu mellitu 2. typu.

ZDROJE:

https://temperate.theferns.info/plant/Trifolium+arvense

Chcete vědět po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

 

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

 

 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

3 názory na “JETEL ROLNÍ”

  1. Alena Vrzalová

    Děkuji za krásný článek, tento jetel potkávám dost často, ale nikde jsem zatím nedohledala,zda má nějaké léčivé účinky. Takže teď už vím

  2. Šárka Staňková

    A kde ho potkáváte? Nedá se koupit a chtěla bych si ho nasušit. U nás neroste, asi je dost chladno a nemáme písčitou půdu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *