Stezka Českem – Orlické hory, 3. den (Šerlich-Neratov)

21.9.2024

Ukazuje se, že hotel nemá vůbec izolovaně zdi a ani podlahy. Spánek byl dosti přerušovaný díky nejrůznějším sousedům. Umýt si ráno obličej a vyčistit si zuby nad umyvadlem velikosti 15×20 cm je dosti náročné. Zlatý pionýrský tábor z 0. dne. Už se těšíme do přírody.

Dnes nás čeká výstup na Velkou Deštnou. Je tam opět krásná rozhledna. Jakmile se tam vydrápeme, čeká na nás cedule, že se na rozhledně koná svatba. Máme chvilinku počkat. Asi po čtvrt hodině schází dolů ženich s nevěstou. Zřejmě taky vyznavači turistiky. Oba v červených teniskách. Nevěsta oblečená ve sportovním, má k tomu nadýchanou svatební sukýnku a závoj, ženicha zdobí cylindr. Zajímavé zpestření dnešního dne. Rozhledna je moc pěkná. Opět má schody z roštů. Kdo má strach z výšek, nic pro něj. Výhledy krásné.

Poté pokračujeme v cestě po hřebeni Orlických hor. Kolem poledne se zastavíme na palouku, kde zakládám opět mou polní kuchyni. Plynová kartuše ze včerejška vydržela. Hurá. Dnes máme opravdu kulinářský zážitek. Kromě sušeného masa, rýže a sýrů i zbytky ze včerejší večeře (neměla jsem hlad, tak jsem večeři v hotelu nesnědla, ale zabalila si ji). Připravovat jídlo v přírodě a jíst na palouku je velmi romantické. Nikde nikdo, jen my. Úžasné.

Poté pokračujeme dál. Docházíme na nádherně podzimně zbarvené vrchoviště, kde obcházíme bažiny. Jako pozůstatek velkých dešťů jsou všude podmáčené cesty plné kaluží. Na konci cesty nás čeká bílá Kunštátská kaple, která uprostřed podzimně zbarvené přírody přímo září. Je to barokní kaple postavená na hřebeni Orlických hor v roce 1760. Jsme ve výšce 1035 metrů nad mořem. Jako mnoho dalších památek v této oblasti byl i interiér Kunštátské kaple po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce zničen. V 60. letech 20. století se ale kaple zrekonstruovala a konečné úprvay byly provedeny v roce 2000. V roce 2005 byla kaple opět vysvěcena.

Přicházíme na Pěticestí, kde se nachází dřevěná bouda s občerstvením. Zaujala mne zděná pec a stylové vybavení chaty. Vidím to okýnkem. Pánovi se můj zájem líbí a zve mě dovnitř. Je to tam kouzelné. Dělají to tam srdcaři ze spolku Pěticesti. Pán pracoval dříve i v Horské službě. Teď si nechává služby už jen zde. Je vidět, že má hory rád. Před boudou je velký stůl z jednoho kusu kamene. Popíjíme zde pivo a rozhlížíme se fascinovaně kolem dokola.

Sestupujeme k Neratovu. Je to magické místo v Orlických horách. Pokud jste tam ještě nebyli, je to dobrý tip na výlet. Slyšeli jste o neratovském zázraku? V centru vesnice stál před revolucí zanedbaný, chátrající kostel. Prostě ruina, která z chrámu zbyla za socialismu. Páter Josef Suchopár, který ve vesnici působil, jednou při motlitbě slíbil, že nenechá kostel zaniknout a udělá vše, aby ho zachránil. Také vesnice Neratov vypadala, že je odsouzena k zániku. Po revoluci zde žili pouze 2 stálí obyvatelé. Farář ve vesnici založil komunitu hendikepovaných lidí. Vzniklo Sdružení Neratov, které se nejenom zasloužilo o obnovu kostela, ale vytvořilo ve vesnici chráněné bydlení pro dospělé s lehkým a středním mentálním postižením. Jsou zde i chráněné dílny s rukodělnou výrobou nejrůznějších výrobků. Počet obyvatel vesnice se najednou znásobil.

S pomocí dalších lidí farář kostel nechal rekonstruovat. V roce 2006 vznikla unikátní stavba se skleněnou střechou a historickými obvodovými zdmi. Chtěl, aby byl kostel plný světla, což se povedlo. Sluneční paprsky pronikající skleněnou střechou a spolu s kovovou plastikou vytváří na stěně nad oltářem nádherné stíny. Na Boží hod vánoční prý paprsky slunce dopadají přímo na oltář. Dveře kostela se nikdy, ani v noci, nezavírají. Prý aby se kdokoliv mohl kdykoliv přiblížit Bohu.

Do vesnice nyní proudí spousty turistů a poutníků. Místo má prý zázračnou moc, která zapříčinila spousty zázraků a uzdravení. Mají zde i ubytovny pro turisty, restauraci U Proroka a prodávají vlastní pivo Prorok. Vedle kostela je zajímavý jablečný Sad smíření.

My se zde ubytováváme v retro chatě Hanušce pod kostelem. Jsou zde milí lidé. Jakmile se v chatě uhnízdíme, jdeme do kostela. Na každé naší Stezce zažijeme nějaké milé překvapení. Tady na nás čeká v kostele koncert amatérského gospelového sboru Brno Gospel Choir. Příjemné zpestření dne.

Po návratu prožíváme humorné chvíle večer při hygieně. 4 záchody a tři sprchy na celou chatu je prostě málo. El stepuje ve frontě na WC. Já po příchodu do umývárny překvapím nahatou paní, která vychází ze sprchy. Jakmile vyjdu nahatá ze sprchy já, překvapím paní čistící si zuby u umyvadla.

V noci špatně spíme. El se první den Stezky Českem málo oblékl do podzemí pevnosti a nachladil se. Dostal děsnou rýmu a chrápe. Vařím mu čaj z tužebníku, který jsme natrhali cestou. Noc strávím mlaskáním. Chrápání po chvíli ale vždycky začne znovu.

________________________________________________________________________________________

Chcete vědět po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Tištěná kniha Čarovná lékárna kolem nás je bohužel zatím vyprodaná, ale v pdf verzi jakožto elektronickou knihu, si ji stále pořídit můžete.

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Chcete být v otázce zdraví soběstační, a to jen za pomoci běžně rostoucích rostlin, hub, potravin, popřípadě vody či  vašich rukou?

Při běžných infektech si můžete poradit sami.

Jak na to se dočtete v mých knihách. Nejde jen o nějaké teoretizování. V knihách naleznete přesné návody, recepty a postupy. 

Jsem také autorkou knihy:

(bohužel v současné době jen v elektronické formě, tištěná forma je vyprodaná)

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *