Proč jsem založila tento web – nová učebnice léčivých rostlin

 

Když jsem začala léčivé rostliny studovat do hloubky, úplně mě to pohltilo. Byla a je to pro mě vášeň. Svět rostlin mne velmi fascinuje. Je to pro mne dobrodružství, detektivka. Znovu a znovu se přesvědčuji o tom, jak zázračně působí.

Rostliny jsou tu pro nás.

Pomáhají nám. Putují za námi. Podbízí se nám. Pokud onemocníte, zkuste se projít po zahradě nebo ve volné přírodě a rozhlédněte se kolem sebe. Které plevele se tu rozbujely, co tu kolem vás hojně roste? Nic není náhoda. Všichni jsem propojeni mezi sebou ale i s okolím- zdánlivě neživými přírodninami. Tedy i s rostlinami. Jemný energetický systém ví, co vám schází a nabídne vám pomoc. Stačí se jen dívat kolem sebe. Jednou  z možností moho být i byliny.

 

IMG_20170414_123225

Mám spousty zážitků s bylinami.

Jednou se mi stalo, že jsem si nepříjemně na dovolené podvrtla kotník, ten okamžitě otekl a začal se zbarvovat do modra. „Ach jo, to bude dodolená“, řekla jsem si. Ale pak jsem si vzpomněla na kostival. Můj muž mi vykopal kořen kostivalu, já si jej nastrouhala a udělal z něj obklad na kotník. Ten přes noc splaskl. Bolest usoupila. Stal se zázrak, byla jsem i schopná jít následující den na tůru. Po několika dalších aplikacích se kotník za pár dnů úplně uzdravil, bez následků. Přitom v mém životě jsem měla kotník podvrtnutý několikrát, ale vždy bolest i otok trval minimálně 14 dnů než se stav upravil. Toto pro mne byl zázrak.

Jindy při pobytu v Alpách se mi vytvořila nepříjemná velká afta na jazyku. Stále mi nic nepomáhalo, manžel, který je orl lékař, mi dával všemožné přípravky na potírání či kloktání. Afta se ale stále zvětšovala a bolela tak, že byl problém se najíst. Pak jsem při procházce narazila na jitrocel kopinatý. Když může dobře léčit rány, zkusím jej na aftu. Kousek jitrocele jsem pomačkala, mírně v ústech rozmělnila a přitiskla na půl hodiny na aftu. Světe div se, do půl dne se afta začala viditelně zmenšovat a přestala bolet. Druhý den po ní nebylo ani památky. Konečně po 14 dnech trápení úleva.

To jsou jen dva příběhy z nepřeberného množství ze zážitků, které s rostlinami mám.Takto bych mohla pokračovat do nekonečna. Kolem nás roste zázračná a čarovná lékárna. Nemusíme vůbec chodit daleko, stačí se jen opravdu projít okolím. Nemusíme ani kupovat žádné cizokrajné bylinky. Všechno co potřebujeme, roste kolem nás.

Tuto lékárnu máme stále kolem sebe. Pokud například jedu na dovolenou, nemusím sebou vozit léky pro případ nemoci, pokud problém nastane, pomoc lehce najdu kolem sebe v trávě.

 

Rostliny jsou naši přátelé.

Bez nich bychom nežili. Jsou naší potravou, zdrojem paliva, tepla, papíru, textilu, díky nim můžeme dýchat, dodávají nám i energii, léčí duši, tělo…….

Bez rostlin by nebyl na Zemi život.

Léčivé rostliny nám pomáhají. Říká se: „Není na světě bylina, aby na něco nebyla“. Staré přísloví.

I jedovaté bylinky mají své účinky, samozřejmě v určitých dávkách, často homeopaticky zpracovaných. Někdy jsou z jedovatých rostlin izolovány chemické látky, ze kterých se vyrábí léky. Například z náprstníku byl takto izolován digitalis.

dav

O léčivých rostlinách je napsáno spousty knih, vzniklo na toto téma i desítky webů, blogů…

Pro mnoho lidí jsou ale často velmi špatně přehledné. Při příchodu na stránky či při otevření knihy se chci hlavně dozvědět praktické informace- jak rostlinu využít, na co je dobrá, chci také znát dávkování, případně rizika….. Obvykle zde ale nacházím změť informací, ve kterých se špatně orientuji. Všude v literatuře jsou podrobně popsány botnické znaky rostliny, jsou tam většinou i pěkné obrázky, často zde najdete i podrobný výčet všech účinných látek. Ovšem využití byliny, indikacím (tedy ve kterých případech se využívá) je věnován jen malý odstaveček. Ve výčtu informací se nelze moc dobře orientovat. Efety rostliny jsou zde popsány, ale většinou útržkovitě a páté přes deváté. Po přečtení si pak stejně nic nepamatujeme. V lepším případě nám utkví v hlavě jeden, dva účinky, v horším vše zapomeneme. A pak, když bylinu vidíme, marně si lámeme hlavu, na co vlastně je ona dobrá…Můžeme bylinky využívat intuitivně, ale vždy je vhodné něco o nich vědět a pak teprve znalosti zkombinovat s intuicí.

Strávila jsem spousty času studiem, sběrem a zpracováním bylin. Informace jsem třídila a pro lepší zapamatování vytvořila systém, ve kterém si snáze účinky bylin vyhledáte a lépe vám utkví v paměti. Tak jako se mí kolegové učí k atestaci z některého z lékařských podoborů, já do hloubky studovala k mé vlatní pomyslné atestaci z oboru léčivých rostlin.

Podle tohoto systému již nemusíte hledat ve spoustě knih a pátrat po  informacích z různých zdrojů.

Pokud budete mít například kožní problémy, hned budete vědět, kam se podívat.

Mou představou je veřejnost seznámit se způsoby užití rostlin pro zdraví. Cílem není zajít k lékaři či  léčiteli a pasivně provádět pokyny, které dostanete.  Žádoucí  je naučit se být samostatní, soběstační. Pokud například dostanete rýmu, neběžet hned na orl či k praktickému lékaři, ale pomoci si sami přírodními prostředky. 

 

Postupně budu vkládat e-booky s informacemi o jednotlivých skupinách rostlin a pak také e-booky, které by měly sloužit jako příručka   s poznatky o možnostech rostlinné léčby jednotlivých skupin chorob. Chtěla bych, aby se mé články a e-booky staly zdrojem informací i pro lékaře, kteří by mohli tento způsob léčby zkombinovat s terapií klasické medicíny.

 

Podívejte se na můj e-book: Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím.

A také e-book: Jak se vyznat v účincích rostlin.

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *