Podzim

Podzim je specifické období. Rostliny pomalu odkvétají, některé se už  i zatahují do země.

Příroda se připravuje na zimní období.

Je to tak správně.  Vše na naší Zemi probíhá v cyklech, které se neustále střídají.

Ženy  to dobře znají, život v produktivním věku je ovlivněn fázemi menstruačního cyklu.

Přestože se někomu podzim či zima nemusí líbit, je to období jakéhosi zklidnění, odpočinku, spánku, regenerace od jarního a letního tvořivého období.

Rostliny na jaře rostou, nabírají síly, mohutní, začínají pak postupně kvést, opylují se, aby se pak postupně  květy proměnily v semena. Semena jsou pak opět zdrojem nového života, spousta z nich v půdě přezimuje a na jaře jsou zárodkem nových rostlin. Po tomto plodném období si rostliny musí odpočinout, proto se později zatáhnou do země, kde v klidu pod sněhovou přikrývkou přečkají do jara.  Na jaře pak můžeme sledovat zázrak života, který je konkrétně na rostlinách nejlépe a nejhmatatelněji patrný.

 

Podobné je to i v lidském životě. Opakovaně zažíváme své malé cykly- ženy menstruační,  všem bez rozdílu pohlaví se  naše tělo  přizpůsobuje ročním obdobím a cyklicky se mění, prožíváme i své malé cykly co se týče nálady, zdraví, tělesné kondice, jsme ovlivňováni fázemi měsíce…

Samozřejmě i celý život je vlastně jeden velký cyklus- podobný rostlinnému, narodíme se, nabíráme síly, proměňujeme své tělo, rosteme, sbíráme informace… Zdokonalujeme své dovednosti, které pak uplatníme v produktivním věku, abychom pak opět přešli do podzimu a zimy našeho života, kdy se zkliňujeme, odpočíváme, bilancujeme, vzpomínáme….. Vše se děje cyklicky, takže ani naše existence zimou našeho života nekončí, přejdeme jen do jiné dimenze, abychom mohli existovat na jiné úrovni.  Příroda nám dává útěchu, že tomu tak opravdu je. Proč by jinak bylo vše kolem nás cyklické a jedině náš život by nebyl. Je to logické. Tedy ani stáří a smrt  není naším koncem. Všechno je  dokonalé, harmonické, tak jak má být.

A všechno je na tomto světě také propojené, tedy i lidé s rostlinami, zvířaty a s takzvaně neživou přírodou…..

Rostliny jsou tu pro nás.

Bez nich bychom nežili.

Nemohli bychom dýchat- dávají nám kyslík.

Jsou naší potravou.

Díky koloběhu života se z odumřelých částí rostlin  vytváří životodárný humus, na kterém opět rostou nové rostliny.

Z rostlin se vyrábí oděvy, textil, papír, nábytek, léky…..

Rostliny samy o sobě nás léčí- už svou přítomností, svou energií- zkuste jít třeba na chvíli do lesa, když jste vyčerpaní…..

Ale hlavně, když se naučíme rostliny využívat, máme výborný prostředek k harmonizaci našeho těla a duše a k boji proti nemocem.

Rostliny podporují naše samoúzdravné procesy, na rozdíl od léků, které příznaky většinou potlačují.

 

Na podzim  sbíráme většinou  semena a plody.  Ještě naposled před zimou si můžeme natrhat a usušit některé natě a listy.

Ale podzim je pravým obdobím pro sběr kořenů-  hlavně pampelišky, kostivalu, devětsilu, lopuchu………

A dále hub-  spousta hub, které se u nás v přírodě vyskytují jsou hotové poklady, mají vynikající léčivé vlastnosti zejména v podpoře imunity a prevenci a léčbě rakoviny.

Vnímejte přírodu. Choďte často na procházky do lesa, nabije vás  energií a bude vám dobře. Naučte se poznávat rostliny kolem vás. Budou vám velkým pomocníkem. Stačí jen chtít a začít.

Nemusíte kupovat v lékárně drahé doplňky, všechno co potřebujete, roste kolem nás.

Podívejte se i na mé e-booky: „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 

 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *