Mast z kalisie vonné a zevní použití kalisie

Nedávno jsem napsala článek o vnitřním užívání a pěstování  této neobyčejné rostliny- najdete jej zde.

Kalisie je opravdu výjimečná, navíc je velmi nenáročná na pěstování. Pokud ji máte, disponujete skvělým  zdrojem zeleného  a čerstvého rostlinného materiálu s obrovským léčivým potenciálem  i v zimě.

Z kalisie jsem dělala i mast.

 

CO JE POTŘEBA K VÝROBĚ MASTI:

150 g  kolínek kalisie- i s koncovými listovými růžicemi

2 litry olivového oleje

150 g včelího vosku (já používám víčka po odvíčkování včelích pláství před vytáčením medu).

POSTUP PŘÍPRAVY:

1)Kolínka nakrájíme keramickým nožem na kousky, přidáme olej.

2)Směs dobře rozmixujeme v mixéru. Vznikne emulze podobná majonéze, má ale zelenkavou barvu.

3)Poté ji  nalijeme do zavařovacích lahví  a umístíme do vodní lázně na sporák. Zde zahříváme maximálně do 80 st. C cca 30 minut. Pak sklenice odstavíme, zakryjeme pláténkem a ovážeme gumičkou, necháme do druhého dne.

4)Druhý den postup opakujeme, opět zahřejeme na vodní lázni. Třetí den směs opět zahřejeme a přecedíme přes cedník. Do ohřáté směsi přidáme včelí vosk, chvíli ještě zahříváme, až se vosk rozpustí.

5)Pak přecedíme přes pláténko. Můžeme kápnout pár kapek masti na talířek a přesvědčit se, zda mast dobře tuhne. Nalijeme pak do skleniček a uzavřeme.

Pokud máte, lze do masti přidat rakytníkový olej, umocní se ještě více účinek masti.

 

Mast používáme na kožní potíže, vyrážky, rány, ale i na jizvy po poranění.

Léčí dobře také rány po pokousání (budou se lépe hojit a zamezí se nežádoucímu hnisání), po škrábnutí, pořezání.

Výborná je mast také na křečové žíly a bércové vředy.

DALŠÍ ZEVNÍ POUŽITÍ KALISIE VONNÉ

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst – zde- „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Nebo  v e-booku „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

 

2)UŠNÍ, NOSNÍ KRČNÍ NEMOCI, DUTINA ÚSTNÍ

*Záněty dásní a  při bolesti zubů–   natíráme dásně tinkturou,   nebo přímo žvýkáme oddenky kalisie.

*Bolesti uší – lisem na česnek vylisujeme z kalisie šťávu, tu pak lehce zředěnou vodou kapeme do ucha každé 4 hodiny. Maximálně týden, poté 10 dnů přestávka.

*U zánětu nosohltanu a při potížích s nosními mandlemi- stejný postup přípravy šťávy jako u bolestí uší, tu pak kapeme do nosu kapátkem.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

*U bolestí páteře, kloubů, kostí, ischiasu, artritid– lze postižené místo promazávat tinkturou z kalisie, k tomu tinkturu užívat i vnitřně.

12)KŮŽE, RÁNY

*Při přítomnosti cyst prsou– přikládáme obklady z drcených listů, nebo namočíme tkaninu do odvaru z kalisie a tu pak přiložíme na místo,    K tomu pak vnitřně  užíváme 3x denně tinkturu z kalisie- maximálně 1 ČL.

Postup výroby tinktury a odvaru z kalisie najdete zde.

 

*Při bércových vředech, hnisavých afekcích, píštělích přikládáme

ČERSTVÝ, KAŠOVITÝ OBKLAD

2 dny na postižené místo aplikujeme podrcený list kalise, měnit po 4 hodinách. Po 2 dnech by měla být zařazena týdenní přestávka.

OBKLADY ZE ŠŤÁVY

Odenky rozmixujeme s vodou (1:5),   celou směs i se zelenou hmotou přikládáme na postižené místo, nebo do šťávy namočíme textilii a tu pak přiložíme. Přes to přeložíme igelit a ovážeme obvazem, aby obklad držel.

*Plíseň nohou– 3-5 x denně postižená místa potíráme tinkturou z kalisie- aplikujeme 10 dnů, pak zařadíme 5 denní přestávku.

*Bradavice– potíráme koncentrovanou šťávou z kalisie, kterou jsme získali lisem na česnek. Potírat několikrát denně.

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *