Stezka Českem popáté – Přechod Beskyd 0. den, cesta na start

29. 4. 2026

Další etapa Stezky Českem je za námi. Tentokrát jsme si vybrali přechod Beskyd. Říká se, že je to nejnáročnější část celé Stezky, hlavně kvůli neustálým výstupům a sestupům. Ale upřímně? Zas tak hrozné to nebylo. A navíc s námi tentokrát vyrazil i náš junior.

Na Masarykově univerzitě měl povinný tělocvik. Jenže se mu nechtělo pravidelně docházet na nějaké sportovní aktivity. Jedním z nabízených předmětů ale byla turistika, a tak se rozhodl, že to zvládne se svými rodiči. Na pár dní opustil přítelkyni a vydal se s námi na trek. Jeho úkolem bylo ujít 75 kilometrů, vše zaznamenat do příslušné aplikace a fotograficky zdokumentovat. Potom už jen stačilo vše odeslat na MUNI.

Jak tak zjišťoval, většina spolužáků plnila předmět postupně – výlet s babičkou sedm kilometrů, příště zase něco dalšího. No jo, holt ajťáci. Náš junior je ale borec. Celých 75 kilometrů zvládl najednou, navíc v poměrně náročném terénu a s desetikilovou zátěží na zádech.

Myslím, že jsme naše potomky turistikou infikovali už v dětství. Zatímco tehdy občas protestovali, že je to „do kopce“, „moc dlouhý“ a „kdy už tam budem“, dnes v dospělosti zjistili, že je to vlastně docela fajn. Dokonce i naše dcera už prošla svůj úsek Stezky Českem se svými kamarádkami.

My jsme si to opět moc užili a máme skvělý pocit, že jsme se zase posunuli o kus dál. Spoustu věcí už máme vychytaných – boty, vložky, batohy, oblečení, jídlo i vybavení. Díky tomu jsme tentokrát netrpěli žádnými většími zdravotními komplikacemi.

Výborně jsme trefili i termín. Původně mělo podle předpovědi pršet, ale říkala jsem si, že člověk nikdy neví, jak to nakonec dopadne. A dopadlo to skvěle. První dny byla sice pořádná zima, ale slunečno. A závěr? Úplně letní počasí.

Tentokrát jsme šli nalehko, bez stanu. V Beskydech se stejně skoro nikde tábořit nedá a stan pro tři by znamenal další kila navíc. Navíc mě zastihly moje ženské cyklické dny, takže jsem ocenila možnost hygienického zázemí. Spali jsme tedy jako správní mastňáci v penzionech a hotelech. A byl to vlastně také zajímavý zážitek. El všechno výborně naplánoval a zorganizoval.

Ať děláme, co děláme, naše batohy váží kolem deseti kilogramů. Níž se prostě nedostaneme. Kvůli proměnlivému počasí jsme museli přibalit teplejší oblečení a zimní bundy. Já i junior navíc bezlepkové chleby, které se po cestě nedají vždycky sehnat, něco k jídlu a zásoby vody. Některé úseky totiž vedou dlouho bez možnosti doplnit zásoby v obchodě nebo restauraci. A samotný batoh bez výbavy váží skoro dvě kila.

Celkem jsme ušli 75 kilometrů a putovali z Hodslavic přes beskydské hřebeny až na Lysou horu a do Ostravice.

Klidně bychom pokračovali dál, ale povinnosti volají a musíme zpátky do práce. Zbytek Beskyd, od Lysé hory směrem k Jablunkovu, si tedy necháme na některý z příštích víkendů. Už teď se na něj těšíme.

0. den – cesta na start

Z Olomouce jedeme vláčkem do Valašského Meziříčí. Cesta je fakt pohodová – za hodinku jsme na místě, ani se nestihneme pořádně rozhádat, kdo co zapomněl, kdo sedí u okna apod… Valašské Meziříčí je krásné městečko s historickým centrem, takové to, kde má člověk chuť zpomalit… kdyby mu do toho nefoukal arktický vítr.

Straaašně fouká studený vichr. Jakože fakt. V podvečer  teploty klesají k nule. Stačí krátká procházka a jsme promrzlí na kost. Elegantně uznáváme porážku a vracíme se pro zimní bundy. Ještěže nespíme ve stanu, jinak bychom přechod Beskyd zakončili dřív, než by začal.

Oba moje chlapy zaujala budova kina s knihovnou. Rafinovaný nápis na domě totiž evokuje kino s poněkud… trávicím programem. Stačí ubrat pár písmen a kulturní zážitek dostává úplně nový rozměr. 

Městem protéká řeka Bečva.  Je vidět, že se naplno zotavila z ekologické katastrofy z roku 2020. Vidíme v ní spousty velkých ryb. A pár metrů od mostu dokonce na kameni sedí volavka popelavá. Fascinující. 

Přespáváme na opravdu pěkném zámku. Na chvíli si připadáme jako zámečtí páni.  Chlapi jsou nadšení z proskleného výtahu, takže samozřejmě vzniká několik uměleckých videí jízdy skrz poschodí. Dokumentace musí být. 

Máme hrozný hlad. Takový ten hlad, kdy by člověk snědl i jídelní lístek. Hledáme restauraci a Asie nás nezklame. Navíc nám vyjdou vstříc i s bezlepkovým stravováním, což v tu chvíli považujeme skoro za zázrak. 

0.den je pohodový, lehce vymrzlý, ale s plným břichem. Těšíme se na zítřejší výšlap.

Chcete vědět po čem sáhnout, když vás začne trápit kašel, chřipka, rýma, bolesti v krku či horečka? Zkuste si do své knihovničky pořídit mého Domácího lékaře. Najdete tam podrobné recepty, jak si ihned poradit za použití nejběžnějších prostředků – tedy nejen rostlin, které najdete běžně kolem sebe, ale i pomocí vody, ovoce či zeleniny a jiných potravin, které najdete ve spíži. Pomocí mé knihy budete v této oblasti naprosto soběstační. Kniha je učiněným pokladem i pro maminky s dětmi.

Pokud se vám jedná o to, abyste tyto choroby vůbec nedostali, pak je pro vás určen i Domácí lékař II, kde se dozvíte, jak si posílit imunitu a vůbec celé tělo, co je to mikrobiota a jak o ni pečovat a další aspekty pevného zdraví.

Jsem autorkou dvoudílné knižní série:

Domácí lékař aneb Jak sám bez cizí pomoci, zvládnout běžné nemoci.

Domácí lékař II aneb Jak pečovat o své tělo, aby nám nic nechybělo.

Jsem také autorkou knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *