Léčivý polštářek podruhé, tenktokrát ze švestkových pecek

V létě jsem zde publikovala článek o tom, jak jsem si ušila polštářek ze třešňových pecek. Jedná se o skvělou pomůcku při různých zdravotních potížích. Článek najdete zde.     

Letos se ale urodilo ovoce spousty, mimo jiné i kvanta švestek.   Každý týden jsme měli švestkové knedlíky, švestkovou bublaninu, opakovaně jsem vyráběla švestková povidla a v mrazáku mám švestek také dost.

Pecek mi bylo ale opět líto.  I když nejsou tak jemné jako pecky třešňové, zkusila jsem tentýž polštářek ušít i z nich. Výhodou je, že větší pecky po nahřátí či zamrazení udržují  stálou teplotu déle.

Postup byl naprosto stejný jako u polštářku z třešňových pecek:

1)Postupně, jak jsem pecky sbírala, jsem je  umyla pod tekoucí vodou v sítu a rukou  pečlivě promnula. Tím se část zbytků dužiny odstranila.

2)Jednotlivé dávky pecek jsem  nechávala sušit na sluníčku, aby nezplesnivěly.

3)Když jsem měla pecek dostatek, vložila jsem je do hrnce a vařila cca 20 minut.

4)Poté jsem pecky propláchla opět na sítu  a vložila do síťky na praní prádla. Takto jsem pecičky vložila do pračky spolu se starou dekou a vyprala je s trochou pracího prášku  při 40 st. C.

 

5)Pak jsem je i se síťkou na prádlo vložila do sušičky na byliny a vysušila je. Pokud bychom je takto rychle nevysušili, mohly by opět plesnivět.

6)Z látky jsem ušila povlak na polštářek.

 

Jakmile to bude potřeba, lze jej vyprat v pračce. Poté se ale vždy musí vysušit v sušičce, aby nezplesnivěl.

 

JAK JEJ PŘIPRAVIT, PŘED LÉČEBNOU APLIKACÍ:

Postup je stejný jako u třešňového polštářku.

Polštářek můžeme ohřát nebo namrazit.

Ohřívání:

Můžete jej vložit na radiátor  a nechat zahřát, nebo jej vložit na několik minut (5-10) do trouby předehřáté na 100 st.C.  Jinou variantou je i mikrovlnná trouba- ponechat 1 minutu při 700 W.    Před zahříváním lze polštářek pokropit trochou vody.

Zmrazení:

Polštářek vložíme do igelitového sáčku a dobře uzavřeme. Vložíme jej na 30 minut do mrazáku.  Pak jej vyjmeme z mrazáku i sáčku.

Před přiložením na pokožku zkusíme teplotu polštářku, zda je příjemná a není příliš vysoká či nízká, aby nezpůsobila popáleniny či omrzliny. Můžeme jej přiložit přes ručník.

CO POLŠTÁŘEK UMÍ:

Nahřátý polštářek:

*Přikládáme jej  na boletivá záda či šíji. Na polštářku můžeme i ležet. Při bolestech zad můžeme kůži potřít  třezalkovým olejem- recept najdete zde, po aplikaci oleje na bolestivé místo přiložíme igelit (aby se nám olej nevpil do tkaniny), na něj ručník a  teprve poté  dáme nahřátý polštářek. Teplo způsobí lepší průnik léčivého oleje do hloubky tkáně. Efekt na bolesti zad této procedury je vynikající, je ale potřeba aplikovat třezalkový olej denně po dobu několika dnů. Mám dobré zkušenosti i u těžkých ischialgií, kde nezabíraly ani analgetické infuze. K tomu doporučuji několikrát denně půl štamprle likéru z bezinek.

*Podobně lze postupovat u bolestí břicha, například  při nadýmání a také u bolestivé menstruace .

*Výborný je polštářek i na kojenecké koliky– tedy bolestivá bříška miminek. Zde je ovšem potřeba dávat obzvláště pozor na teplotu, aby nedošlo k popálení citlivé kůže kojenců. I u těchto stavů lze využít postup s třezalkovým olejem.

*Polštářek lze také přiložit na bolestivé klouby a svaly. Můžeme opět přidat třezalkový olej, nebo také koňskou mast -recept zde , smrkovou mast- recept zde či kostivalovou mast. Teplo opět zlepší prostup léčivých látek do hloubky. Bolestivý kloub lze také obložit kašovitými obklady z listů bezu černého či devětsilu (listy několikrát přejedeme válečkem, aby se narušila žilnatina a přiložíme), přes to dáme kousek igelinu a na něj pak nahřátý polštářek.

*Při nachlazení a zánětu vedlejších dutin nosních  můžeme polštářek přiložit na čelo. Lze jej přiložit samotný nebo na čelo natřít majoránkovou  či tymiánovou mast.

*Polštářek může pomoci i při bolestech hlavy a migrénách, kdy jej na hlavu přiložíme.

*Při kašli namažeme na trup tymiánovou mast, husí sádlo, nebo přiložíme spařené listy podběle či jitrocele, přikryjeme igelitem, přeložíme ručník a na něj nahřátý polštářek.

*Podobně jako třešňový polštářek jej lze použít  jako obklad na prsa před kojením při tendenci k zatvrdnutí mléčné žlázy.

*Můžete jím  vyhřát postel před spaním.

*Před masáží  pomocí nahřátého polštářku můžeme uvolnit svaly.

 

Namražený polštářek:

*Studený polštářek nám naopak pomůže po  různých úrazech– například podvrtnutého kotníku, naraženého ramene, modřin, boule na čele a jiných hematomů. Sníží bolestivost a  otok.

*Také tlumí zánětlivé otoky. Výborný je například při různých zubních zánětech a bolestech zubů.

*Lze jej přiložit na popáleniny či opařeniny, ale jen prvního stupně- ve stadiu zarudnutí kůže. Zde doporučuji popáleninu natřít čistým octem, gelem aloe vera  či třezalkovým olejem a pak přiložit polštářek (opět přes igelit). Pomáhá i u spálenin od slunce.

*Po píchnutí vosou, včelou či sršněm je chladný polštářek také výborný.

*Můžeme jej přiložit do podpaží  či na čelo u horečky.

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

 

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *