Tajuplný vřes a tip na výlet

Letos v  srpnu je  horko k zalknutí, přesto mám nutkání jít někam na výlet. Nicméně ani na horách to není příjemné. Sluníčko peče i tam a teplota se moc od nížin neliší. Nakonec se rozhodujeme, uděláme si malý výlet v Jeseníkách. Jdeme cestou  z Červenohorského sedla k Vřesové studánce. Dlouho jsem tam nebyla. Je to magické a krásné místo. Jsem zvědavá, zda tam bude voda. Lahve s nápoji jsme zapomněli v autě, je nám hrozné vedro, tak jen doufám, že voda ve studánce bude. Po mírném stoupání přicházíme k cíli. Vidíme kamenný domeček, který studánku zastřešuje.  Okolo roste vřes, ale pamatuji si doby, kdy zde bylo vřesu mnohem více. Keříky  jsou ojediněle roztroušené po okolí, vůbec nevytváří husté koberce, jak to bylo kdysi vidět. Je na vině  sucho ??

Na místě je poměrně dost lidí.  Napouští si vodu do PET lahví. Je mi líto, že jsem zapomněla lahve, v autě je jim dobře. Vodu ze studánky si bere i mladší paní se svým starým a nemocným psem. Jak nás zaslechne, hned nám ochotně jednu svoji PET lahev věnuje. Její pes má obrovskou žízeň, neustále pije.

Voda ze studánky teče jen velmi úzkým pramínkem. Zdá se, že také studánka v obrovském suchu mele z posledního, ale zaplať Pánbůh, že pramen nevyschl úplně. Nalití jedné PET lahve trvá velmi dlouho, pramínek je opravdu velmi slabý. Voda je ale výborná, osvěžující, chladná a mám pocit, jakoby po napití do mě vstupovala mocná energie. Po vyčerpávající chůzi se cítím dokonale osvěžená. Značenou trasou se dá přijít i na Vozku a Keprník, dále na Šerák, ale vzhledem k horku, dále nejdeme, vracíme se zpět.

Vřes na tomto místě nesbírám, je ho zde velmi málo. Sama si jej pěstuji na své zahradě.  Sice nebude tak silný jako z přírody, ale v samotné  přírodě poslední dobou  této rostliny jaksi ubývá. Je vhodné si založit své vřesoviště doma.

Na konci článku si můžete přečíst něco o pohnuté historii Vřesové studánky.

 

VŘES OBECNÝ

Calluna vulgaris

Lidově:  břasa, břes, břesk, břeščák, břeščál, hnidavec, hyndavec, chvojčina, jindavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský

Latinské calluna je odvozeno od řeckého slova “k zametání”, dříve se totiž rostlina využívala k výrobě košťátek.

Vřes roste na slunnějších místech kolem lesa, na paloucích, na horách apod. Můžeme si jej ale  i vypěstovat. Má rád kyselou půdu. Vhodné je proto vytvořit si vlastní vřesoviště s rašelinou či lesní hrabankou. Přesadit jej z přírody můžete, ale je nutno jej vyrýt s velkým kořenovým balem, na kořenech sídlí totiž mykorhizní houba Hymenoscyphus ericae, tako houba dodává v nepříznivých podmínkách pro vřes dostatek vláhy a živin.

 

Rozšířený je hlavně v Irsku, Skotsku, Skandinávii, na Novém Zélandu, Rusku, v severní Americe.

Vřes byl posvátnou bylinou druidů, užíval se za letního slunovratu k získání lásky a ochrany. Červený vřes prý vzbuzuje vášeň. Vřes  dle pověstí milují víly a duchové lesa. Ochraňuje před zlými duchy, ale i před hněvem, agresivitou a vášněmi.

Vřes býval ve středověku používán k výrobě piva místo chmele, postup byl přísně kontrolován. Musela se použít jen nať oddělaná od kořene, na kořenech se  mohou vyskytovat houby, které mohly být halucinogenní a toxické.

V době první světové války byl vřes používán jako domácí lék na všechny druhy nemocí a stížností.

Místy se věří, že bílý vřes přináší štěstí. Pruty bílého vřezu se prodávají k magickým účelům.  Z vřesu se dělávala košťátka a taky  se pálil k přivolání deště,

Zajímavým produktem je vřesový med, který má charakteristickou chuť a gelovitou konzistenci, musí být rozmíchán. Má vysokou antibakteriální aktivitu.

Vřes je důležitou potravou pro jeleny a ovce v zimě, kdy spásají jeho vrcholky.

Pěstují  se hojně různé kultivary jako okrasná rostlina.  Suší se také do suchých vazeb a věnců.

Zajímavost: Na novém Zélandě s vřesem bojují jako s invazivní rostlinou, která vytlačuje ostatní druhy rostlin. Z tohoto důvodu byl na Nový Zéland vypuštěn hmyz Lochmaea suturalis, který vřes likviduje.

SBĚR A SUŠENÍ:

Sbíráme rozkvetlou nať  na místech, kde je hojný, nebo na zahrádce  z vypěstovaného vřesu. Neměly by být přítomny kořeny. Sušíme při teplotě do 40 st. C, po usušení můžeme květy s lístky ze stonku zdrhnout,  skladujeme v uzavřené nádobě.  Já skladuji vcelku, zdrhnu až těsně před použitím do čaje.

Čaj má poněkud zvláštní chuť, nicméně když jsem pila čaj z vlastnoručně sesbíraného vřesu, měl naprosto jinou chuť než čaj z vřesu kupovaného.  Byl lahodný, z kupovaného mi moc nechutnal.

POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

Ale také v mé tištěné knize Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

 

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Vřes ve vyšších dávkách  má sedativní účinek, zklidňuje organismus. Je vhodný při nespavosti.

Pro tyto účely jej lze kombinovat s dalšími sedativními drogami – např. meduňkou, chmelem, levandulí či ovsem apod.

Na druhou stranu ale vřes údajně působí jako afrodisiakum.

VŘESOVÝ NÁLEV

1PL sušené nati přelijeme sklenicí vroucí vody, necháme louhovat 15 minut, pak přecedíme. Pijeme 2x denně, či jen před spaním ke zklidnění.

VŘESOVÁ KOUPEL

Vřesová koupel má podobný efekt jako sauna či ruská lázeň. Dokonale uvolňuje celé tělo , odstraňuje stres a vnitřní napětí.

Hrst vřesové nati vložíme  do 5 litrů vody, povaříme 5 minut, necháme louhovat 30 minut, vlijeme do koupele.

TINKTURA

10 g posekaného vřesu přelijeme 50 ml 60-80% alkoholu, 2 týdny macerujeme na tmavém místě, protřepáváme. Pak přecedíme do tmavých lahviček. Podává se 3x denně 40 kapek

 

2)UŠNÍ, NOSNÍ, KRČNÍ, DUTINA ÚSTNÍ

Lze jej využít  také při laryngitidě a faryngitidě (zánětu hrtanu a hltanu), při těžkém chrapotu se ztrátou hlasu a angině.

Pomáhá také při zánětech dutiny ústní, při aftách.

KLOKTADLO Z VŘESU

2PL vřesu přelijeme hrnkem vody a 5 minut povaříme. Necháme 30 minut macerovat, pak přecedíme. Po mírném zchladnutí používáme ke kloktání a k výplachům dutiny ústní.

3)OČI

Při různých očních zánětech provádíme výplachy.

OČNÍ VŘESOVÉ VÝPLACHY

1 ČL vřesové nati zalijeme 250 ml horké vody, necháme louhovat 15 minut, pak přecedíme přes velmi husté a jemné sítko, aby v tekutině nebyly zbytky rostliny, které by pak mohly dráždit. Tekutinu necháme zchladnout na tělesnou teplotu a pomocí speciální oční vaničky provádíme koupele oka.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Vřes potlačuje kašel, je vhodný u nachlazení ale i u chronické bronchitidy. V minulosti se používal i u nemocných tuberkulózou.

Má potopudný účinek, snižuje tělesnou teplotu,  podává se u horečky. 

U těchto onemocnění vřes podáváme formou NÁLEVU, ODVARU  či TINKTURY.

VŘESOVÝ ODVAR

3PL  vřesové nati přelijeme 2 sklenicemi vody, povaříme 2-3 minuty, necháme louhovat 30 minut, pak přecedíme. Pijeme 3x denně po třetinách.

 

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Vřes díky svému diuretickému (močopudnému) účinku snižuje krevní tlak. 

U těchto onemocnění vřes podáváme formou NÁLEVU, ODVARU  či TINKTURY.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Díky adstringentně účinkujícím tříslovinám  působí protizánětlivě v zažívacím ústrojí, má proto efekt proti průjmu, dokonce i velmi silnému jako je úplavice. Působí i při kolitidě a gastritidě.

Reguluje trávení.Vřesové hořčiny pomáhají vylučování žaludeční šťávy. Je tedy vhodný při dyspepsiích s poruchou vylučování kyseliny chlorovodíkové a enzymů spojených s častými a řidšími stolicemi.

Od středověku se podává při onemocnění sleziny.

U těchto onemocnění vřes podáváme formou NÁLEVU, ODVARU  či TINKTURY.

7)LEDVINY A MOČOVÝ SYSTÉM

Má diuretické – močopudné účinky, je tedy vhodný u lidí se zadržováním vody v těle a při otocích. 

Přidává se do směsí k léčbě onemocnění močového měchýře, močových cest a ledvinRozpouští močové kameny a  písek.

Je vhodný při zánětech ledvin  (zejména pyelonefritidách) a močových cest, ale i sekundárně infikovaných močových kamenech, dezinfekční a protizánětlivé účinky.  Odstraňuje dysurii (pálení a řezání při močení), které doprovází zánět močové trubice.  Proti infektům se uplatňuje ve vřesu přítomný  glykosid arbutin, který se v zásaditém prostředí hydrolyzuje na hydrochinon.   Má podobný efekt jako medvědice lékařská.

Také má  léčivý efekt při onemocnění prostaty – zánětu (prostatitidě) ale i při prostém zvětšení prostaty.

Podáváme formou NÁLEVU či ODVARU,  přičemž účinek zvýšíme, je-li moč alkalická. Je vhodné tedy do každého šálku přidat na špičku nože jedlé sody.

UROLOGICKÝ ČAJ PŘI TĚŽŠÍCH UROLOGICKÝCH PROBLÉMECH- Janča, Zentrich

100 g nati zlatobýlu,   50 g nati vřesu,   50 g listu medvědice,   25 g kořene jehlice trnité,  25 g nati tymiánu

1 PL směsi vložíme do 600 ml horké vody, necháme louhovat 20-25 minut.  Do každé dávky dáme 1 mocca lžičku tinktury z myrty, lichořeřišnice či šalvěje.

ČAJ NA MOČOVÉ CESTY A PROSTATU –  P. VÁŇA

30 g květů vřesu a 30 g natě tymiánu.

2ČL směsi spaříme 250 ml vroucí vody, 20 minut louhujeme a pijeme 2x denně

SMĚS PŘI ZÁNĚTU MOČ. MĚCHÝŘE

1 ČL vřesu a 1 ČL kořene pampelišky

Kořen pampelišky 5 minut povaříme v 250 ml vody, pak přidáme 1ČL vřesu, necháme louhovat 10 minut. Pijeme 2-3 šálky denně mezi jídly.

VŘESOVÝ NÁPOJ PŘI POTÍŽÍCH S MOČOVÝM MĚCHÝŘEM A LEDVINAMI DLE SIEGRIED HIRSCH

350 g medu rozpustíme při nízké teplotě, přidáme na špičku nože mleté skořice, na špičku nože mletého hřebíčku, 2 PL vřesu podrceného v hmoždíři, 1l libovolné ovocné pálenky a 1/2 l araku. Směs zahřejeme až do vzkypění. Po vychladnutí přefiltrujeme do lahví. Pijeme 1 štamprli 3x denně.

SMĚS PŘI ZÁNĚTU PROSTATY ČI MOČOVÉ TRUBICE

3 díly vřesu,  2 díly sekaných mladých lipových větviček, 1 díl zlatobýlu

1PL přelijeme 500 ml horké vody, louhujeme 15 minut. Pijeme ráno a v poledne 0,5 l po doušcích, před spaním jen 250 ml.

ČAJOVÁ SMĚS NA HNISAVÝ ZÁNĚT LEDVIN

Nať vřesu 5 (dílů),  nať zlatobýlu 5, nať rozrazilu 3 (díly),  nať přesličky 3, nať šalvěje 2, nať jalovce 1 (díl)

2PL směsi zalijeme 500 ml vroucí vody, necháme přikryté 15 minut louhovat. Čaj přecedíme. Pijeme jej vlažný 3x denně po třetinách.

ČAJ NA PROSTATITIDU

20g nati vřesu, 10 g listů kopřivy, 10g srdečníku.

1 PL směsi přelijeme 400 ml horké vody, necháme macerovat 20 minut. Pijeme 3x denně.

 

Možné kombinace:

urologie- zlatobýl, list medvědice, kořen jehlice trnité, březový list, nať svízele syřišťového, semena lichořeřišnice

diuretikum- květ prvosenky, tužebník, listy kopřivy, břízy

 

8)GYNEKOLOGIE

Vřes má protizánětlivé účinky při zánětech ženských orgánů. Můžeme jej kombinovat s květem  měsíčku, natí kontryhele,   květem  hluchavky apod.

U kojících byl vřes používán ke zvýšení produkce mateřsakého mléka.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

Díky svému diuretickému efektu odplavuje usazené toxiny a zejména  kyselinu močovou, což je výhodné u revmatických onemocnění, bolestí kloubů a dny. Při hyperurikemii (zvýšené kyselině močové v krvi) je popíjení vřesového čaje vhodné.

Kromě toho vřes obsahuje kyselinu křemičitou, která podobně jako u přesličky posiluje pojivovou tkáň.

Je vhodný při otocích dolních končetin  po námaze u starších lidí.

Podáváme formou NÁLEVU, ODVARU, TINKTURY

KOUPELE RUKOU A NOHOU PŘI REVMATISMU

Hrst vřesové nati povaříme v 5 litrech vody cca 10 minut, pak přecedíme do kyblíku a necháme zchladnout na tělesnou teplotu. Jeden den koupeme ruce, druhý den nohy. Ponecháme 15 minut, pak se neutíráme, ale necháme doznít účinek koupele někde v teple pod přikrývkou.

SMĚS NA DNU DLE STARÉHO HERBÁŘE

Nať vřesu, květy heřmánku a mateřídoušky. Vše stejným dílem.

1PL směsi spaříme 250 ml  horké vody, necháme louhovat 15 minut, pak přecedíme. Pijeme 3x denně.

SMĚS NA REVMATICKÁ ONEMOCNĚNÍ A DNU DLE J.A. ZENTRICHA

Nať vřesu a nať rdesna ptačího stejným dílem.

1PL směsi spaříme 250 ml  horké vody, necháme louhovat 15 minut, pak přecedíme. Pijeme 3x denně.

MAZÁNÍ Z VŘESU DLE P. VÁNI NA ISCHIAS

Velmi silný nálev z vřesové nati smícháme s žitnou v poměru 1:4. Necháme několik dnů stát, přecedíme.  Mažeme místa postižená bolestí.

12)KŮŽE A RÁNY

Vřes  je vhodný na ekzémy a  alergické vyrážky. Vřesové masti se takto odnepaměti používaly ve skandinávských zemích.

Obklady z vřesového odvaru ve formě masky se používaly na uchování mládí a krásné pleti.

Omývání ran vřesovým odvarem přispívá k jejich hojení.

Obklady  jsou efektivní u oparů  a také po kousnutí hmyzem.

Pomáhá odstraňovat pihy a skvrny od slunce. 

Vřes  je tradičním prostředkem proti oznobenině (pernio).

Oznobenina je onemocnění charakterizované namodralými až fialovými projevy na kůži akrálních (koncových)  částí těla (prsty, nos, boltce) po vystavení chladu a vlhku. Vznikají tedy v zimě, v létě odezní. V těžších případech vznikají i puchýře a trhlinky v kůži s vřídky, které se mohou infikovat. Onemocnění vzniká v důsledku změněné reaktivity cév. Celkové postižení většinou nebývá.  Není to omrzlina, ta vzniká až po delším působení mrazu.

Při všech těchto onemocněních můžeme využít OBKLADŮ ČI KOUPELÍ Z ODVARU, VŘESOVÉHO OLEJE ČI MASTI.

ODVAR KE KOUPELÍM A OBKLADŮM

Hrst vřesové nati povaříme v 5 litrech vody cca 10 minut, pak přecedíme do vany. V koupeli setrváme 15 minut, pak se neutíráme, ale necháme doznít účinek koupele někde v teple pod přikrývkou. Nebo do odvaru namáčíme gázu, kterou přiložíme na postiženou oblast jako obklad.

ODVAR NA LETNÍ PIHY, ZČERVENÁNÍ A  SKVRNY OD SLUNCE

5-10 g byliny vaříme 5 minut v 250 ml vody, přecedíme a používáme jako obklady na postižená místa.

VŘESOVÝ OLEJ

Čistí, vyživuje, zvláčňuje pokožku obličeje.

Zavařovací sklenici naplníme vřesovou natí  a až po okraj zalijeme zastudena lisovaným olivovým olejem. Vložíme do vodní lázně, zahříváme do teploty 60-80 st. C (nesmí vařit!!), ponecháme takto 30 minut. Pak sklenici překryjeme pláténkem a ovážeme. Ponecháme macerovat na okně 14 dnů. Pak přefiltrujeme do tmavých lahviček.

Večer po omytí jemně vmasírujeme do obličeje.

MAST

Do vřesového oleje získaného podle předchozího postupu  přidáme po zahřátí včelí vosk. Na 100 ml oleje 15 g vosku. Necháme rozustit, přefiltrujeme do nádobek.

 

13)ANTIBIOTIKUM

Vřes má výrazné antimikrobiální účinky. Ty se právě uplatňují u infektů močových cest, kašle a při hojení ran.

14)DETOXIKACE

Vřesový čaj můžeme popíjet jako jarní  detoxikační kúru.

TINKTURA K VYČIŠTĚNÍ OD RADIAKTIVNÍHO ZÁŘENÍ DL SIEGRID HIRSCH

200 g sušeného vřesu přelijeme 1 litrem alkoholu. Odstavíme na teplé místo na 5 týdnů. Několikrát během této doby protřepeme. Pak přefiltrujeme. Užíváme 9 kapek tinktury ráno nalačno. Látky z vřesu se údajně spojí se škodlivým radioaktivním zářením v těle, které bude pak společně s nimi vyloučeno. Tinktura si ponechává účinnost několik let.

 

 

NĚMECKÝ ČAJ dle J.A. Zentricha

Při revmatismu, ledvinových kamenech, nespavosti dětí, píchání v boku, horečce. 

15-20 g květů vřesu dát  do 0,5 l studené vody, pomalu přivést k varu, krátce povařit na mírném ohni. Nechat 10 minut odstát, pít po doušcích celý den.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE:

Dle bylinářské literatury  při dodržení terapeutických dávek  nemá čaj z vřesu žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém užívání.

Nicméně vzhledem k nebezpečí vyplavení minerálů  při močopudném účinku bych kúru doplnila popíjením minerálních vod jako je např. Vincentka a po 3 týdnech užívání bych umístila alespoň týdenní přestávku, než budeme pokračovat dál.

Vzhledem k přítomnosti arbutinu při nadužívání vřesu je možný vznik poškození jater. Proto vřes v žádném případě nepodáváme u pacientů s preexistující chorobou jater, mohlo by dojít ke zvýšení jaterních testů. Dále je také nutná zvýšená opatrnost, pokud současně užíváte léky, které zatěžují játra.

Dle Janči a Zentricha je vřes  vhodný i v pediatrii a geriatrii, zde bych ovšem podávala poloviční dávky.

GRAVIDITA A KOJENÍ

V graviditě lze vřesový čaj při dodržení dávkování po omezenou dobu podávat.

Při kojení platí totéž, vřes dokonce zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

A TEĎ ZPĚT K VŘESOVÉ STUDÁNCE…

 

K Vřesové studánce se váže pověst o zázračné uzdravující a léčivé schopnosti.

 

PŘEČTĚTE SI  O POHNUTÉM OSUDU TOHOTO MÍSTA:

Počátkem 14. století myslivec Franz Niewall jednou ulovil jelena, kterého pronásledoval až k hřebenu Červené hory, kde do něj střelil. Dotáhl jej k prameni, který se tam nalézal. Otočil ho tak, že mu voda tekla do hrdla a chtěl z jelena vyvrhnout vnitřnosti, ten se ale najednou vzepjal a utekl. Myslivec jej hledal, ale už ho nenašel. Po několika letech byl myslivec přeložen do Brandýsa nad Labem, tam se ale celá rodina nakazila malomocenstvím. Léčba nepomáhala. Myslivec se modlil. Jednou se mu zdál sen, že se uzdraví, když se vrátí do hor Jeseníků a tam se budou všichni omývat vodou z pramene, která zachránila jelena. Manželka nad snem mávla rukou, ale tentýž sen se mu zdál i druhou a třetí noc. Všichni  tedy s námahou doputovali do hor ke studánce na Červenou horu. Vodu pili, omývali se jí a brzy se zcela uzdravili. Byl to zázrak.    Myslivec pak nechal na desku z javorového dřeva namalovat obraz Krista a vystavět Boží muka, kam obraz zavěsil. Protože se pověst roznesla, ke studánce proudilo mnoho poutníků.      Žerotínové, majitelé panství ve Velkých Losinách,  nechali posléze na daném místě postavit dřevěnou kapli a pramen zastřešili. Bylo to v době nechvalně známých čarodějnických procesů.

V roce 1763 pak byla postavena nová kaple, která nahradila zchátralou původní. Roku 1788 ale v rámci josefínských reforem byly zakázány poutě a kaple u Vřesové studánky uzavřena.

Kamenná kaple byla postavena až v r. 1846. Do roku 1910 byl pramen zastřešený malým domečkem, ten byl ale pak odstraněn a pramen byl do roku 1934 nechráněný, stál u něj jej  velký dřevěný kříž s malbou Ježíše Krista.

V roce 1820 byla postavena u Vřesové Studánky útulna  a hostinec pro poutníky.  Chatu (útulnu) si postupně pronajímali různí hostinští. 40 let zde působila paní Marie Thielová, chatu zútulnila a udržovala ji krásnou pro turisty. V Jeseníkách byla proslulá. Oblíbená byla u německých i českých turistů.  Přezdívali jí “matka Thielová”. V chatě tehdy byly 3 restaurační místnosti, 9 pokojů s 25 lůžky a 20 přistýlek. Byly zde i hospodářské prostory.

1921 se na tomto místě stalo neštěstí Velký přívalový liják dal do pohybu obrovskou masu hlíny a kamení, která zahradila řeku Hučivou Desnou, vytvořil se rezervoár vody, který ale zanedlouho hráz protrhl a velká vodní vlna pak prosvištěla údolím, vznikly obrovské materiální škody, zemřeli 4 lidé.  Mezitím v roce 1927 byla otevřena nová kaple s 61 kilogramovým zvonem, který byl pro tuto kapli darován.

O velikonocích roku 1946 byla Marie Thielová se svou dcerou Hertou z chaty vyhozena  a vyhnána v rámci odsunu do Německa. Tam zemřela v krásném věku 95 let ve  Schwabach- Wolkersdorfu. Před odsunem se ještě němečtí obyvatelé přišli v procesí rozloučit s kaplí. Po skončení mše  se odpoledne   přihnala bouřka a náhle do kapličky  udeřil blesk, ta záhy stála v plamenech.  Němečtí poutníci (kteří sem mimochodem už měli vstup zakázán)  i čeští poutníci  se snažili pospolu zachránit z kaple co se dalo. Sochu a další předměty postavili do chodby chaty.

Chata pak byla zestátněna a přešla do národního podniku pro oblast Jeseníků pod Restaurace  Jídelny.     V letech 1977-78 3 nadšení  studenti AVU v Praze vypracovali nový projekt kaple, měla sloužit jako památník obětem hor a také podali návrh na rekonstrukci chaty. Neuspěli.    Pod  správou  RaJ postupně chata  chátrala, až  byl na ni v roce 1981 vydán demoliční výměr.

Ochranáři z Malé Morávky protestovali, ale  přesto  z ní bylo  vystěhováno všechno zařízení.  Byla ponechána voda v radiátorech, které přes zimu popraskalo. Chata pak byla prohlášena za neobyvatelnou, což byl důvod ji odstranit. V roce 1988 byla  definitivně stržena a odstraněna.

Po roce 1989 původní tři  umělečtí nadšenci přepracovali  svůj někdejší  projekt na chatu a nabídli ji olomouckému arcibiskupství, s tím, že by sloužila napůl turistům a napůl kapucínskému řádu. Projekt nabídli zdarma a velehradský akademický sochař Otmar Oliva byl ochoten na výstavbu věnovat celé odškodné, které dostal za nezákonné věznění. Nedočkali se ovšem kladné odezvy.

Otmar Oliva s akademickým malířem Janem Jemelkou v roce 1993 ze zbylých základových kamenů kaple vztyčili malou mohylu, do níž upevnili 2 metry vysoký železný kříž, který přečkala tragický požár v roce 1946. Do mohyly vsadili bronzový reliéf panny Marie s Ježíškem. 17. září 1993 byl kříž posvěcen světícím biskupem Josefem Hrdličkou.

Kamenná kaplička, která zastřešovala pramen také chátrala, kameny vevnitř vypadávaly a vznikaly trhliny. Lesy ČR  nakonec ze svých prostředků zahájili opravu a nechali upravit i samotný pramen. V roce 2007 byla tato kaplička při pouti slavnostně požehnána.

Čerpáno ze stránek spolku pro obnovu poutního místa Vřesová studánky: http://vresovastudanka.cz/

V současné době- 18.2.2018 byla ukončena petice za obnovu kaple a chaty na daném místě, podpořilo ji 5235 příznivců. Je vypracován projekt na novou chatu a kapli, na stránkách se můžete podívat, jak by chata měla vypadat.

Jen si tak říkám….. : ” A jak to bude s příjezdovou cestou? Snad se tam nebude budovat silnice a parkoviště….

Chata by měla být útulnou pro pěší turisty, rozhodně by se kvůli ní neměla ničit okolní příroda. Snad to tak bude.

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu.  V knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat do lékové formy. 

Jsem autorkou také e-booků :

 

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 

 

LITERATURA:

 

Pavel Váňa: Rady bylináře Pavla, 2008, Eminent

František Vajgl: Můj nový herbář, 1934

J.A. Zentrich: Byliny v prevenci, 1991, Fontána

Siegrid Hirsch: Kniha osvědčených bylinkových receptů, 2013, nakladatelstí Dona

http://vresovastudanka.cz/

https://agronomu.com/bok/1281-veresk-poleznye-svoystva-i-protivopokazaniya.html

http://www.heathertea.com/Heather-Tea-Benefits/

http://www.bellybytes.com/herbs/heather-flowers.html#.W3Pcx84zbct

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%99es_obecn%C3%BD g

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *