Máme za sebou další ročník kurzu ve Štědrákově Lhotě

21.-23.9.2018 proběhl ve Štědrákově Lhotě další ročník našeho kurzu o bylinách, který pořádám ve spolupráci s Martinou Juřenovou.

Přetože předpověď počasí hlásala prudký pokles teplot, zataženou oblohu a déšť, jakoby příroda vyslyšela naše nejtajnější přání,  zázrakem se vyčasilo, sluníčko vykouklo a pohyb v přírodě byl o to radostnější.

Tentokrát jsem se snažila, aby byl kurz co  nejpraktičtější. Mám velkou radost, že se některé účastnice rády vracejí již poněkolikáté a stávají se z nich nadšené bylinářky, které navíc  svoji nabytou moudrost posílají dále.

Kurz jsme začali ihned  v pátek praktickou částí- výrobou tinktur, mastí a olejů.

 

Vyráběli jsme spousty bylinných léčivých produktů.

Mimo jiné – tinkturu z kalisie vonné, tinkturu z vachty trojlisté, z ořechových přepážek, zlatobýlu kanadského, z kostivalu, z hložinek, z břečťanu a jitrocele,   mazání z kaštanů, olej z lopuchu, z pelyňku černobýlu, sirup z rýmovníku atd.

Vytvořili jsme i hojivou mast z měsíčku, jitrocele, slézu a řebříčku se smrkovou pryskyřicí.

Páteční večer jsme zakončili meditací.

Druhý den jsme si po ranní rozcvičce a snídani povídali o spoustě léčivých rostlin, které lze sbírat na podzim a osvěžili jsme si prakticky metamorfní techniku.

Po obědě  jsme se přesunuli do Radomilova, kde jsme celé odpoledne chodili po tamních svažitých loukách. Ukazovali jsme si léčivé rostliny, vykopali kořeny kostivalu a učili jsme se ztišit a vnímat okolní přírodu všemi smysly. Dokonce nám zbyl čas a chvilku jsme strávili i na mé zahradě.

Sírovec žlutooranžový
Světlík lékařský

Po večeři jsme se pustili do výroby ozdobných ikeban z přírodnin, které jsme si během odpoledního pobytu v přírodě nasbírali. Večer jsme pak zapálili svíčky a naladili se na příchod podzimní rovnodennosti. Rovnodennost do nás po letním rozkvětu a vzestupu přináší jakousi harmonii, rovnováhu, stejně tak, jako je v rovnováze noc a den. Pomalu se během podzimu zklidňujeme a připravujeme na zimu, která pro nás bude odpočinkem, ale také dobou plánování na další rok. Je krásné, že se vše děje cyklicky.

V neděli jsme  dokončili mast a  opět jsme si povídali o léčivých rostlinách podzimu  a také o lesní terapii.

Po obědě jsme se vydali na krátkou procházku, kde jsme opět sledovali léčivé rostlinky. Na kopci jsme si pak zacvičili 5 Tibeťanů.

Víkend to byl pro mne velmi náročný, ale myslím, že se povedl. Nakonec i to počasí bylo na naši objednávku výborné. první kapky se z mraků spustily až v momentě, kdy jsme se usadili do svých aut a odebírali se k našim domovům. Víc jsme si nemohli přát.

Všem zúčastněným děkuji  za pomoc. Jmenovitě Haničce Mádrové za předcvičování cviků z Tai-chi a Pěti Tibeťanů,  také za její fotky, které po celou dobu kurzu pořizovala. Mojí mamince Lidušce Petrželové taktéž za fotky.    Dále děkuji Petře Pátkové za kouzelné ubytování v chalupě na vleku :http://www.chalupanavleku.cz/  A Romanovi Turkovi za dobré jídlo.

 

Všichni se mne ptají, co bude s knihou. Nebojte se, kniha bude. Pilně na ní s Martinou Mátou Noskovou pracujeme. Někteří by si ji přáli pod stromeček, ale čas pokročil  a já se do knihy rozhodla zařadit ještě přes desítku dalších velmi zajímavých rostlin. Není to jen tak vypracovat knihu, aby byla skutečně kvalitní, práce na ní se tedy protáhly. Reálnějším termínem tedy bude začátek či jaro příštího roku. Ale nevadí, o to více se na ni budete těšit a vánoce jsou přece i příští rok.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *