Brslen evropský

Euonymus europaeus

Při procházce přírodou můžete narazit na tento keř s pozoruhodnými plody, kterým se někdy podle vzhledu říkávalo biskupské čepičky. I když plody vypadají lákavě, pozor, jsou jedovaté a celý keř také. Ale i zde platí Paracelsovo: Všechno může být jedem ale i lékem, záleží na dávce. I tento jedovatý keř měl a v některých krajích například Ruska, ještě má široké léčebné uplatnění.

Obsahuje mimo jiné jedovatý alkaloid evonolodid. Nejvíce je ho v  plodech, kůře  a větvích. Jedná se o glykosid podobný glykosidům v náprstníku (digitalis). Jeho účinek na srdce je ale nepatrný oproti digitalisu.

 

Otrava se může projevit například po požití nádherných plodů:

Vznikne zvracení, průjem, někdy i krvavý (enteritida s hemoragickým syndromem), křeče v břiše, teplota, studené opocení, tendence ke krvácení. První příznaky vznikají přibližně po 12 hodinách. Toto bylo sledováno po náhodném požití například dětmi či zvěří.   Pokud by nedošlo k lékařskému ošetření, může stav přejít až  do selhání krevního oběhu a následné smrti.  Jako smrtelná dávka se považuje požití 30 tobolek brslenu.    Ptáci ale brslenové plody konzumují bez problémů.  V minulosti byly zaznamenány i otravy truhlářů, kteří zpracovávali brslenové dřevo.

Z brslenu se hojně používalo žluté,  lehké a  velmi tvrdé dřevo zejména v řezbářství.  Vyráběla se z něj párátka, pomůcky v obuvnictví, vřetena na předení, troubele dýmek, hřebíky, háčky, pletací jehlice, hudební nástroje… Dřevěné uhlí z brslenu je dodnes vynikajícím malířským uhlem a používalo se také k výrobě střelného prachu. Olej ze semene se používal na svícení a k výrobě mýdel.  Z kořenů  a větví se získával latex, ze kterého se vyráběl něco jako kaučuk či gutaperča, ještě před rozvojem plastů.

Býval také oblíbenou surovinou pro výrobu tužek, na počátku 20. století se z něj vyráběly různé části strojů a dokonce dětské hračky. Dřevo bylo využíváno jako výborný izolátor v elektrotechnice. Gutaperča je používána v zubních výplních v chirurgii.  Odvarem z plodů či semen  se barvilo na žluto.  Listy  bývaly  zdrojem  žlutých, hnědých a zelených  barevných odstínů.

Rozdrcené plody (nejlépe rozetřené s máslem) se dříve užívaly jako mast proti vším. Veterináři  nálevem z plodů v octu léčili kožní onemocnění u zvířat. Naši předkové jej používali  k terapii malárie, srdečního selhání, otoků a onemocnění jater.

V brslenu byly  nalezeny insekticidně účinné terpenické alkaloidy. V posledních letech se ukazuje, že může být zdrojem zajímavých  látek, které mají mimo jiné i protinádorový účinek a  účinkují také proti HIV, mohly by tak  nalézt v medicíně uplatnění.

Tento keř je rozšířen po celé Evropě – ve Skandinávii, v Rusku, Skotsku, v našich zeměpisných šířkách, ale i na jihu ve Španělsku, Řecku a Francii.

Nacházím jej na mezích, v okolí lesů, v podhorských oblastech.  Dnes dokonce existují šlechtěné odrůdy, které můžete pěstovat jako okrasný keř na zahradě.  Je odolný proti výfukovým plynům, nedostatku vláhy i mrazu, proto se často používá jako dekorativní keř. Daří se mu všude, je nenáročný. Na podzim, po opadání listů je keř plný plodů.

Přestože je brslen jedovatý v lidové medicíně Ruska se používal a používá. Je nutno ale dodržovat uvedené dávky, které se nesmí nikdy překročit!!!

JAK A K ČEMU SE V RUSKU BRSLEN POUŽÍVAL A POUŽÍVÁ?

 

SBĚR

Používají se léčebně listy, větvičky, kůra a plody. Nezáleží údajně na tom, v jakém ročním období je sbíráte.    Lze je využít čerstvé, ale i sušené.

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Působí i na silné bolesti hlavy, v počátečních stadiích migrény.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Má protivirové účinky, působí jako expektorans- zlepšuje vykašlávání. Je používán při  bronchitidě – zánětu průdušek. 

 

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Vysoký obsah srdečního glykosidu evoniminu pomáhá regulovat  a normalizovat činnost srdečního svalu a vůbec celého kardiovaskulárního systému.   Normalizuje krevní tlak.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Pomáhá trávení. Má projímavý účinek,  býval tedy užíván u zácpy. 

Semena jsou silně emetická,  vyvolávají zvracení.

Užíval se proti parazitům a také jako choleretikum- prostředek k podpoře tvorby žluči. 

spasmolytický, protikřečový účinek.

V malých dávkách stimuluje chuť k jídlu, ve vyšších dávkách dráždí střeva

 

12)KOŽNÍ

Čerstvé listy  či prášek ze  sušených plodů  a  semen byly používány  externě k léčbě svrabu, pedikulózy- vší,  působí proti  klíšťatům a jiným kožním parazitům.

Je vysoce účinný na kožní a nehtové mykozy. Používají se buď koupele postiženého místa v nálevu či na místo s mykózou přiložíme čerstvý, pomačkaný list, který během dne opakovaně vyměňujeme.

 

13)TONIKUM

Jedná se stimulant a tonikum. Působí v malých dávkách také jako  afrodiziakum.

ZPŮSOBY POUŽITÍ:

Pamatujte, že brslen je jedovatá rostlina, pokud byste jej přece jen chtěli vyzkoušet, pak jen velmi opatrně a podle následujících receptur  používaných v lidovém léčitelství Ruska. Nutno zprvu vyzkoušet individuální snášenlivost na polovičních či ještě nižších dávkách. 


ODVAR Z KŮRY BRSLENU

Při nemocech kardiovaskulárního systému a jako laxativum.

1 ČL sušené a drcené kůry brslenu zalijeme 400 ml vody, vaříme na velmi slabém ohni přesně 5 minut. Pak necháme louhovat 1 hodinu,  přecedíme a  necháme zchladit.

Podává se  pouze 1PL roztoku těsně před jídlem k normalizaci kardiovaskulárního systému. Opakujeme 1,5-2 týdny, pak přerušíme na 1-1,5 měsíce.  Jako projímadlo  se doporučuje  půlka poháru- tedy asi 50 ml 1x denně na prázdný žaludek.

TINKTURA Z KŮRY NA HYPERTENZI

Kůru smícháme s 60-80% alkoholem v hmotnostním poměru 1:10 (například 10 g kůry a 100 g alkoholu). Necháme macerovat při pokojové teplotě v temnu 14 dnů, denně protřepáváme, pak přecedíme.

Podává se 6-8 kapek 3x denně , maximální délka užívání ja 14 dnů, pak se zařadí  přestávka 1-1,5 měsíce.

ODVAR PŘI POČÁTEČNÍCH FÁZÍCH MIGRÉNY

1 zarovnaná PL nakrájených drobných větviček s listy  se zalije 400 ml horké vody, zahříváme 5 minut na velmi slabém ohni, pak necháme louhovat zakryté 2 hodiny a nakonec přecedíme.

Podává se pouze  1PL roztoku  3x denně. Podáváme maximálně 14 dnů s následnou přestávkou 1-1,5 měsíce.

Údajně je to velmi účinný lék proti bolestem hlavy, s vyjímkou těch, které jsou spojeny s organickým postižením či poraněním  hlavy či krční páteře.

NÁLEV Z VĚTVIČEK NA HOUBOVÉ ONEMOCNĚNÍ KŮŽE A NEHTŮ

5-6 větviček brslenu (tj. asi  25 gramů) zalijeme jednou sklenkou vroucí vody, necháme louhovat zakryté 30 minut, pak přecedíme. Aplikujeme chladné (nikdy ne teplé) bavlněným tamponem na postižená místa. Opakujeme 5-6x denně. Vnější aplikace nemá žádné negativní účinky.

AFRODIZIAKÁLNÍ NÁLEV Z PLODŮ  NA IMPOTENCI

1/2 ČL sušených plodů  přelijeme vařící vodou- 400 ml (nevím proč, ale nemá se dělat opačný postup- tedy plody vložit teprve do vroucí vody), nádobu uzavřeme a necháme macerovat 2 hodiny. Po ochlazení se podává pouze 1 PL 3x denně mezi jídly. Maximální délka podávání je 14 dnů  s následnou přestávkou 25- 30 dnů

DIURETICKÝ (MOČOPUDNÝ) ODVAR Z LISTŮ

1 PL drcených listů přelijeme 200 ml vody, vaříme na velmi mírném ohni 3-4 minuty, necháme macerovat 15 minut, pak přecedíme. Podáváme 2-3x denně 1 PL jako diuretikum, pomáhá při ascitu- tekutině v břiše. Maximální délka podávání je 14 dnů  s následnou přestávkou 25- 30 dnů

INSKETICIDNÍ PROSTŘEDEK PROTI VŠÍM

5 PL nakrájených listů  přelijeme 1 litrem vařící vody, necháme 2 hodiny louhovat, pak přecedíme.  Naneseme na vlasy a necháme půl hodiny působit, pak dokonale opláchneme. Hnidy vyčesáváme všiváčkem za pomoci kondicionéru. Nálev se nesmí užít vnitřně. Pokud nám tedy bude stékat po obličeji, je nutné ho ihned setřít.

 

HOMEOPATICKÁ TINKTURA

V  ruských pramenech to nebylo uveden, ale jako zcela bezpečnou variantu bych použila homeopaticky zpracovanou tinkturu dle J. Janči.

Jako základní, matečnou tinkturu D0 bych použila výše uvedený recept.                Tedy: Kůru smícháme s 80% alkoholem v hmotnostním poměru 1:10 (například 10 g kůry a 100 g alkoholu). Necháme macerovat při pokojové teplotě v temnu 14 dnů, denně protřepáváme, pak přecedíme.

Tinkturu D1 vytvoříme takto:  10 ml tinktury D0 smícháme s 90 ml 40% alkoholu, 21 x protřepeme.

Tinkturu D2 vytvoříme takto: 10 ml tinktury D1 smícháme s 90 ml 40 % alkoholu a opět 21x protřepeme.

Tinkturu D3 vytvoříme takto: 10 ml tinktury D2 smícháme s 90 ml 40% alkoholu a opět 21 x protřepeme.

Léčebně pak používáme tinkturu D3. Podáváme 7-10 kapek 3x denně nalačno.  Lze ji využít ve všech výše uvedených indikacích. 

 

KONTRAINDIKACE A NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Pokud byste se rozhodli k užívání těchto preparátů, je nutné  zprvu ověřit osobní snášenlivost na dávkách o 1/2 menších. Doporučovala bych ale spíše homeopaticky připravenou tinkturu.

Nikdy se nesmí překročit uvedené dávkování, mohlo by to vést k otravě, která je posána výše.

Nepodávat u zánětu tenkého střeva a při krvácejících hemeroidech. Pokud je přítomna predispozice k těmto chorobám, je vhodné snížit dávkování o 20-30%.

Přísná kontraindikace během těhotenství a kojení. Nepodávat dětem.

Nepodávat u bradykardie a při srdečním selhání, nedávat při koronární nedostatečností, a při stenose Ao chlopně.

 

LITERATURA:

http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=878
https://www.neboleem.net/beresklet.php

https://cs.wikipedia.org/wiki/Brslen_evropsk%C3%BD

https://nmedic.info/story/beresklet

http://ltravi.ru/serdtse-i-sosudy/beresklet-evropejjskijj.html

http://practicalplants.org/wiki/Euonymus_europaeus

 

 

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *