Šípková mast

Letos je k dispozici spousty šípků.  Šípky suším, vyrábím lahodný likér, kvasí mi šípkové víno, ale jako novinku jsem letos zkusila šípkovou mast a olej.

Z jadérek  se lisuje pravý šípkový olej, ale lze vytvořit podomácku  jednodušší variantu.

 

CO BUDEME POTŘEBOVAT:

Šípky

olivový olej 500 ml

vitamin E v tobolkách

včelí vosk 65 g

zavařovací lahev 0,7 l

pláténko a gumičku

 

1)Šípky necháme usušit v sušičce. Musí být dokonale suché, jinak by se mast kazila.

2)Jakmile jsou usušené, podrtíme je v mixéru.

3)Vložíme do zavařovací sklenice, kterou šípky zaplníme do 2/3. Zbytek dolijeme olivovým olejem.

4)Sklenici vložíme do vodní lázně, kde ji 3/4 hodiny zahříváme. Nesmí vařit. Udržujeme teplotu přibližně kolem 80 st.C. Můžeme si pomoci ponorným teploměrem.

 

5)Sklenici zakryjeme pláténkem a ovážeme gumičkou. Postavíme na okenní parapet a a necháme cca týden macerovat.

6)Pak přecedíme přes cedník. Nejprve přes řídký, podruhé přes jemný, hustý cedník.

 

7)Olej v kastrolu pak ještě jednou zahřejeme a vložíme do něj včelí vosk.

8)Jakmile se včelí vosk dokonale rozpustí, směs přecedíme přes 2x přeložené plátno, abychom zachytili chloupky ze šípků a nečistoty z vosku.

9)Do směsi vymáčkneme 4 tobolky vitaminu E, dokonale promícháme.

10)Nalijeme do nádobek a necháme ztuhnout.

Mast je nádherně žlutá.

Pokud chceme používat jen šípkový olej, nebudeme přidávat včelí vosk, ale olej jen přecedíme přes husté plátno a přidáme do něj vitamin E, dokonale promícháme.

 

K ČEMU MAST SLOUŽÍ?

Tento šípkový olej či mast nejsou tak vysoce účinné jako pravý šípkový olej získaný lisováním semen šípku, nicméně i takovýto olej má výborný efekt na různé kožní záležitosti. Navíc pravý šípkový olej je nutno beztak  před nanesením na pokožku  ředit s nějakým olejem indiferentním .

Je skvělý proti stárnutí pleti, proti vráskám, pleť vyživuje.

Pomáhá odstraňovat skvrny na kůži – od sluníčka, jaterní skvrny, stařecké a jiné hyperpigmentace.

Promazávání tímto olejem bude dobrá prevence strií.

Je vhodný na jizvy, abychom předešli vzniku škaredé keloidní jizvy.

Lze vyzkoušet na různé vyrážky, ekzémy a lupenku.

hojivé účinky.

Na lehké popáleniny I. stupně, opařeniny, spáleniny od sluníčka. Pozor! Popáleniny jen v prvním stadiu, nikdy ne, pokud se již vytvoří puchýře.

Vtíráním do kůže rukou podpoříme krásný vzhled rukou a nehtů.

Mám pocit jakoby přítomný betakaroten způsoboval na pokožce samoopalovací efekt, podobně jako je tomu u mrkvového oleje.

UPOZORNĚNÍ

Před první aplikací zjistíme individuální snášenlivost na malém kousku pokožky, není vyloučeno, že přípravek nebudete snášet,  může se také vyskytnout alergická reakce.

Také při omývání nádob a sítek, které jste pro přípravu použili pracujte v rukavicích. Já jsem to neudělala a v ruce jsem cítila tisíc zabodnutých šípkových chloupků. 

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde lidé sdílejí své léčebné úspěchy při terapii bylinami a své zážitky s rostlinami.

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *