Sluncovka kalifornská

Na své zahradě mám i tuto krasavici. Kvetla po celé léto a  nynější babí léto jí ještě více napomohlo v růstu, takže  teď na podzim mám nádherné žlutě kvetoucí rostliny, které dále a dále nakvétají.  Vyrobila jsem si tinkturu  a zbytek nati usuším na čaj.

Má krásné, žluté květy, které připomínají slunce, proto tento český název.  Květy se otvírají jen při slunečném počasí. Pokud je zataženo zůstanou květ uzavřené i několik dní. Chrání se tak jejich pyl, který je hygroskopický a vlhko by mu uškodilo.

 Eschscholzia californica

Místní lidové názvy: kalifornský mák, žlutý mák.  Anglické názvy pak většinou vycházejí z barvy květu: California sunlight– kalifornský sluneční svit,   Golden cup či Cup of gold – zlatý pohár, California poppy– kalifornský mák.

Latinský název byl ustanoven  podle vědce Johanna Friedricha Eschscholtze, který počátkem 19. soletí zkoumal pacifické pobřeží, byl to botanik, lékař, zoolog a entomolog. Když se volil název této krásné rostliny, přítel Eschscholtze – Adalbert von Chamisso (botanik a básník)  navrhl tento název, aby připomínal zásluhy Johanna Friedricha Eschscholtze.

V Kalifornii roste sluncovka hojně – ve stepích, na stráních, na úbočích hor…   Speciální ochranu má sluncovka  ve státní přírodní rezervaci Antelope Valley Kalifornie Poppy Reserve. Rezervace leží v západní části Mohavské poušti (Mojave desert) v nadmořské výšce 2 600 – 3 000 m n. m.

Jedná se o kalifornskou státní květinu.

V roce 1890 hlasovala California State Floral Society a jednomyslně vybrala jako státní květinu sluncovku.  Kalifornii se někdy také říká díky této rostlině – Zlatý stát. První Španělé, kteří přijížděli do Kalifornie, si všimli , že původní američtí obyvatelé používali bylinu jako sedativum pro děti. Rovněž kašovité obklady používali jako lokální obklad při různých bolestech. Rostlinu pak  začali používat také.

Indiáni a první přistěhovalí  evropští obyvatelé kvetoucí rostliny žvýkali při bolestech zubů, vařili z nich nálevy a uspávali jimi děti, používali pro uvolnění křečí i k léčbě mnoha vnitřních nemocí. Listy také kouřili nebo jedli vařené či pražené na horkých kamenech.

Vykouřená či zkonzumovaná rostlina vyvolává podobné euforické stavy jako u kouření marihuany, není ale návyková.

 

JEŠTĚ JEDNA PERLIČKA:

Můj patnáctiletý syn hraje jako všichni puberťáci jeho věku hry na herní konzole Playstation. Nedávno se dívám na to, co to vlastně hraje – byla to nějaká americká hra, kdy se vojáci proplétají přírodou v americké Montaně a plní nějaké úkoly. Chvíli to pozoruji a říkám: “Jé, sluncovka!!”       Všude v té přírodě plevelně rostla právě sluncovka. 

 

CO SBÍRÁME?

Používáme listy, stonky a květy, semeníky, ale i kořeny.  Sušíme volně na teplém a suchém místě či v sušičce při teplotě do 40 st. C.   Někteří používají do čaje i čerstvou rostlinu, ale údajně  čerstvé rostliny obsahují cyanogenní glykosidy. Ty by byly ale toxické jen při požití  velmi vysokých množství rostliny.

V Kalifornii je sběr ve volné přírodě ilegální pod pokutou 1500 dolarů. Hýčkají si ji jako státní květinu, která je právě unikátní svou hojností. U nás si ji ale můžete sami vypěstovat.

PĚSTOVÁNÍ:

V našich klimatických podmínkách se jedná o jednoletku, která se ale může na svém místě sama vysemeňovat. Můžete si také semínka uschovat a na jaře je vyset přímo na záhon. Píše se, že nesnáší předpěstování v květináči, ale já jsem ji  bez problémů i předpěstovávala a následně přesazovala do záhonu. Je nenáročná, roste bez větší péče na jakémkoliv slunném místě. Je překrásnou dekorací.

Semena se dají sehnat v jakémkoliv lepším obchodě se semeny.

 

UČINNÉ LÁTKY

Hlavními účinnými látkami sluncovky jsou isochinolonové alkaloidy, které mají příjemně sedativní účinek, nezpůsobují dezorientaci a jejich dlouhodobé používání nevede k závislosti.  V malých dávkách je kalifornský mák mírným relaxantem,  ve vyšších dávkách vyvolává spánek. Vzhledem k dlouhodobé tradici jeho podávání neklidným dětem,  je jasné, že se jedná o jemně působící rostlinu,  narozdíl od jejího příbuzného – máku.

POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení. Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

1)NEUROLOGIE A PSYCHIATRIE

Sluncovka je proslulá svým sedativním a hypnotickým účinkem, který je podobný účinku máku, na rozdíl od něj ale není  návyková,  často se proto používá  i jako součást sedativ pro děti.

Je vhodná například při poruchách usínání po přepracování. Znáte to, jak ležíte celé hodiny dlouho do noci a pořád přemýšlíte, co je třeba udělat? Pak je tato rostlina právě pro vás. Je také pro lidi, kteří mají neklidný, přerušovaný spánek a opakovaně se v noci probopuzejí.  Pro lidi, kteří neumí pořádně vypnout. Sluncovka neovlivní jen usínání, ale zajistí kvalitní, hluboký spánek po celou noc.

Kromě toho působí i analgeticky proti bolestem. Je proto vhodná tedy i k navození spánku u lidí s různými bolestmi – například pohybového aparátu. Může být použita jak lokálně tak vnitřně. Je vhodná u    ischiasu , při bolestech zubů, u menstruačních a střevních křečí. 

Má efekt i při bolestech hlavy.

Výborné účinky má i při úzkosti.  Často může přetnout spirálu paniky a úzkostí do kterých se takto nemocný člověk noří hlouběji a hlouběji. Sluncovka pak pomáhá zastavit tento cyklus a poskytnout prostor, aby se člověk mohl volně nadechnout  a vystoupit z této spirály.

Je vhodná při neurastenii, psychické i fyzické přepracovanosti. 

Sluncovka obsahuje isochinolinové alkaloidy, které mohou působit jako inhibitory cholinesterázy, což je enzym, který se podílí na vzniku neurodegenerativníh onemocnění jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Rostlinu nyní v tomto smyslu zkoumají vědci.

V moderní době se kalifornský mák používá buď samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami k léčbě syndromu neklidných  nohou, ADHD u dětí, nočního pomočování,  sezónní afektivní poruchy a periferní neuropatie.

Pomáhá u křečových stavů – například nočních křečí dolních končetin bez příčiny či u varixů. 

2) DUTINA ÚSTNÍ

Kořeny Indiáni používali proti bolestem zubů, dokonale očištěný kořen vložili   do úst a přidrželi na bolavém místě.

Při bolestech zubů je také vhodné popíjet vnitřně nálev ze sluncovky.

 

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Rostlina je  mírně antispastická, může pomoci u spastického, namáhavého kašle. 

5)KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM

Kalifornský mák lze také používat při tzv.  neurocirkulačních astenii, u bušení srdce či dalších pocitů dyskomfortu v srdeční krajině nervového původu.

Snižuje krevní tlak zvýšený stresem a úzkostí.

7)MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Může pomoci u dráždivého močového měchýře a jako doplněk při spastických  bolestech měchýře při zánětu.

8)GYNEKOLOGIE A PORODNICTVÍ

Sluncovka působí jako slabé spasmolytikum, pomáhá tedy u bolestivé mestruace s křečemi. 

Kašovitý obklad ze sluncovky Indiáni používali k zastavení laktace při odstavování kojence. 

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

Zevně i vnitřně aplikovaná pomáhá u různých bolestivých stavů pohybového systému – například ischiasu. 

12)KŮŽE A VLASY

Odvar z květů  se používal proti vším.

Indiáni z kořenů vytlačovali šťávu, kterou používali k terapii různých ran.  Na rány lze použít i odvar z kořenů.

 

ZPŮSOBY APLIKACE:

 

NÁLEV

1 ČL až 1 PL sušené či čerstvé drogy přelijeme horkou vodou – 300 ml a necháme macerovat 10 minut, pak přecedíme. Louhujeme zakryté. Čaj je lehce nahořklý. Pijeme před spaním  1 šálek. Při bolestech hlavy 2-3x denně

Pokud čaj povaříme, získáme silnější efekt.

TINKTURA

Zavařovací sklenici naplníme volně pokrájenou kvetoucí natí sluncovky a zalijeme 40% alkoholem. Necháme macerovat 3 týdny. Denně protřepáváme. Pak přecedíme do tmavých lahviček s kapátkem.

Pokud máme jen nať sušenou, zalijeme alkoholem v poměru 1:5.

Při nespavosti vezmeme 20-50  kapek  hodinu před spaním ve sklenici vody. Je nutno si své dávkování najít. Je vhodné začít s nižším a postupně navyšovat. Pokud máte vyšší tělesnou hmotnost, začněte rovnou s vyšší dávkou.

Při bolesti 40-80 kapek. Svou dávku je ale nutno opět vytitrovat, experimentujte s počtem kapek.

Při úzkosti: Během dne podávat 5-10 kapek přímo do úst každých několik hodin. Opět můžete počet kapek dle účinku a snášenlivosti zvýšit.

ODVAR Z KOŘENŮ

1 PL kořenů přelijeme 500 ml vody, vaříme 5-10 minut, pak louhovat dalších 15 minut. Odvar používáme k oplachům a obkladům ran.

KAŠOVITÝ OBKLAD

Nať několikrát přejedeme válečkem, aby pustila šťávu. Pak ji takto přiložíme na bolestivé místo, překryjeme kouskem igelitu a ovážeme obvazem. Ponecháme působit cca 1 hodinu.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Sluncovka je při dodržování doporučených dávek bezpečná i pro delší používání. Přesto je po 3 měsících vhodné udělat si přestávku.  Tělo by si totiž na bylinu mohlo zvyknout, pak by už tyto účinky neměla.

Vzhledem k sedativnímu efektu není vhodné po konzumaci sluncovky řídit auto či obsluhovat stroje.

Přestaňte sluncovku používat 2 týdny před plánovanou operací,  v kombinaci s anestetiky a dalšími léky používanými v perioperačním období by mohlo dojít k příliš velkému útlumu CNS.

Nepodávat s benzodiazepiny   (diazepam, clonazepam, lorazepam atd.) a s hypnotiky (léky na spaní).

TĚHOTENSTVÍ A KOJENÍ

Těhotné ženy by  sluncovku neměly používat, mohla by způsobit kontrakce dělohy.

Kojící by taktéž sluncovku neměly užívat, může zastavit laktaci.

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu –   o léčivých plevelech. 

Jsem autorkou také e-booků :

 

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 

LITERATURA

http://herbalcountrydoc.com/herbal-talk/california-poppy-traditional-tonic-for-modern-anxiety

https://www.rebeccasherbs.com/pages/herb-article-br-california-poppy

https://www.rxlist.com/california_poppy/supplements.htm

https://www.theecologycenter.org/resources/diy-california-poppy-tincture/

https://www.rootsimple.com/2011/04/california-poppy-tea/


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://herbalcountrydoc.com/herbal-talk/california-poppy-traditional-tonic-for-modern-anxiety

https://www.rebeccasherbs.com/pages/herb-article-br-california-poppy

https://www.rxlist.com/california_poppy/supplements.htm

https://www.theecologycenter.org/resources/diy-california-poppy-tincture/

California poppy tea

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *