Ještě jedna málo využívaná bylina- pilát lékařský

Pilát lékařský je další z méně známých bylin, které si pěstuji na své bylinkové zahradě. Pěstování je opět nenáročné,  na jaře jej vysévám do kelímků, po předpěstování přesazuji na záhon.   Jedná se o dvouletku, někdy může být i víceletá. Má krásné, drobné, modré kvítky.  Nať je chlupatá, podobná brutnáku. I pilát lékařský patří do brutnákovitých (drsnolistých). Květy se pak  stáčí do takových stočených vijanů- podobá se to vzdáleně stočenému ocasu štíra.

Pilát lékařský byl oblíben u anglického bylináře 17. století- Nicholase Culpeper- vytvářel z něj MAST NA SPÁLENINY  a ODVAR VE VÍNĚ-  ten měl výborný efekt proti bolestem zad, záda i posiloval.

EXTRAKT V OCTĚ –   byl používán k terapii lepry- malomocenství.

LISTY  mohou být používány jako špenát, květy se dají sušit a používat jako dekorace do pout-pourri, voní po lesních jahodách.

Léčebně býval používán pilát lékařský po celém světě- v Evropě, Asii, Africe…..

Léčivé jsou všechny části- nať, ale i kořeny.

Z kořenů se získávalo červené barvivo.

 

POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

1)NEUROLOGICKÉ A PSYCHIATRICKÉ POTÍŽE

Pilát léčí melancholii, depresi, špatnou náladu, bolesti hlavy – podáváme formou nálevu po polévkových lžících, nebo šťávu.

2)CHOROBY UŠÍ, NOSU A HRDLA

Pilát lékařský je také využíván u onemocnění z nachlazení, zánětu paranasálních dutin, onemocnění uší a dalších ORL chorob.

 

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Odpradávna je pilát lékařský využíván k terapii onemocnění průdušek, plic.

Pomáhá při vysilujícím, suchém, dráždivém, neproduktivním kašli.  Kašel tlumí, ale i zlepšuje odkašlávání. Mám to ověřeno sama na sobě, když už opravdu nic jiného nezabíralo, pilát pomohl.

Může být užitečný i při chronických či zastaralých  onemocnění plic a průdušek, které   vzdorují klasické terapii (často tam kde nezabírají jiné byliny či léky)-  různé bronchitidy, astma, jiné nemoci.

Byly prokázány protibakteriální účinky- na G+ i G- bakterie, mimo jiné i na Pseudomonas aeruginosa. Je proto vhodné jej podávat i u zápalu plic, tuberkulózy plic.

Snižuje horečku.

ČAJ Z PILÁTU LÉKAŘSKÉHO NA AKUTNÍ VIROVOU INFEKCI

1 ČL prášku ze sušené drogy přelijeme 200 ml horké vody, 30 minut louhovat.  Popíjet po doušcích po celý den. Můžeme vypít 2 takové šálky během dne.

JINÝ ČAJ NA BRONCHITIDU, ZÁPAL PLIC ČI HOREČKU

3 PL prášku z pilátu zalít 2 sklenicemi (400 ml) horké vody, louhovat 2 hodiny  a pak přecedit. Pijeme vždy půl sklenice  po doušcích. Celkem 4x denně.

ČERSTVÁ ŠŤÁVA Z PILÁTU

Čerstvě   utrženou nať pomeleme na masovém strojku, propasírujeme přes sítko. Podávát 2 ČL 4x denně.

Při těžkých plicních onemocněních je šťáva účinnější než nálev.

Šťávu je ale nutno si každé ráno vyrobit čerstvou, pak skladovat v lednici.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Je výborný proti těžkým průjmůmzde je výhodnější podávat:

ODVAR

3 PL prášku z pilátu lékařského zalijeme 2 sklenicemi studené vody a na mírném ohni zahříváme 3-4 minuty, poté louhujeme 1 hodinu a přecedíme.

Podáváme půl sklenice 3x denně před jídly.

V Ruské medicíně se používá i k terapii obezity

7)LEVINY A MOČOVÉ ÚSTROJÍ

Pilát lékařský působí močopudně.

 

11)POHYBOVÉ ÚSTROJÍ

Pilát používal anglický bylinář Nicholas Culpeper v 17. století proti bolestem zad- ve formě ODVARU VE VÍNĚ –  doporučoval pít několikrát denně po doušcích

Viz  tinktura.

12)KŮŽE A RÁNY

Byly prokázány účinky proti herpes simplex- prostému oparu- většinou na rtu.

Na opary můžete používat vlastnoručně vyrobenou

TINKTURU Z PILÁTU LÉKAŘSKÉHO-

zavařovací sklenici naplníme volně pokrájenou natí , zalijeme 40% vodkou až po povrch, necháme macerovat v temnu  cca 14 dnů až měsíc.

Opar ihned v počátku několikrát denně potíráme touto tinkturou, zabráníme ihned rozvoji herpesu. Pokud máme již opar rozvinutý, urychlí nám tinktura zhojení.

Pokud se jedná o  genitální opar-  můžeme ODVAR  či ČERSTVOU ŠŤÁVU  ZAMRAZIT–  pilátovým ledem pak opar na penisu či vulvě potírat či obkládat.

Podívejte se na moji mast proti oparům- zde.

 

Pilát lékařský má také vynikající hojivé účinky na různé rány,  zastavuje krvácení, pomáhá i proti různým kožním chorobám, vyrážkám

Používáme formou

OBKLADŮ Z NÁLEVŮ

3PL  prášku z pilátu zalijeme 2 sklenicemi horké vody, 2 hodiny louhovat. Do roztoku namáčíme gázu a aplikujeme na zraněné místo. Překryjeme gázou a igelitem a ovážeme. Ponechat 1 hodinu. Aplikovat i 3x denně.

 

LIHOVÝ VÝLUH Z KOŘENE PILÁTU:

Sklenici naplníme do poloviny pokrájeným kořeneme pilátu, zalijeme 6% alkoholerm, macerujeme ve tmmě měsíc. Výluh má červenou barvu.

Tento výtažek má výborné desinfekční účinky- můžme jej s úspěchem přidávat do mastí.

Nebo do masážních přípravků spolu s kafrem, mentolem, jalovcovou silicí, mletou skořicí.   Působí skvěle na bolesti pohybového aparátu.

13)POSÍLENÍ

Pilát lékařský je také výborné geriatrikum- lze užívat ve formě kůry ve stáří pro posílení.

Posiluje žaludek, čistí střeva, zlepšuje funkci jater a sleziny, zlepšuje psychickou odolnost,  čistí plíce, čistí zakalenou moč, změkčuje stolici, prohlubuje spánek

ČERSTVĚ VYTLAČENÁ ŠŤÁVA  K POSÍLENÍ

Čerstvě   utrženou nať pomeleme na masovém strojku, propasírujeme přes sítko. Podávát 2 ČL 4x denně

Šťávu je ale nutno si každé ráno vyrobit čerstvou, pak přes den skladovat v lednici.

  

14)DETOXIKACE

Detoxikuje tělo, podporuje látkovou výměnu, odstraňuje volné kyslíkové radikály, zpomaluje stárnutí.

V této indikaci je používán tento postup:

2PL  prášku z pilátu  zalijeme 1 sklenicí horké vody, macerujeme 2 hodiny, poté  přecedit.  Z nálevu pak aplikujeme jen 2 PL 3x denně před jídlem, nalačno.

 

 

 

KONTRAINDIKACE:

Nepodávat v době těhotenství a kojení. Nedávat dětem do 10 let.

Stejně jako kostival, sadec konopáč nebo brutnák, obsahuje v malém množství pyrolizidinové alkaloidy. Více si přečtěte v článku u sadce konopáče a u povídání o kostivalu.

Pokud budete pilát užívat jen v kůrách po přechodnou dobu, nebudete překračovat stanovené dávkování, nemělo by nebezpečí hrozit. Pilát je používán léčebně napříč celým světem odpradávna.

Zdroje:

http://www.alchemy-works.com/anchusa_officinalis.html

http://herbs-treatandtaste.blogspot.cz/2011/07/alkanets-health-benefits-and-other-uses.html

http://www.rusnauka.com/17_AVSN_2012/Medecine/10_112752.doc.htm

 

 

Jsem autorkou také e-booků : „Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

“Čarovná lékárna kolem našeho domu”

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *