Tužebník jilmový a můj svatojánský zážitek

Nedávno jsem popisovala svoje úspěchy s léčbou angíny tužebníkem jilmovým.  Tehdy ještě nekvetl. Začal kvést až kolem letního slunovratu. Chci se s vámi podělit o příhodu, kterou jsem s tužebníkem zažila.

Byl červnový podvečer,  druhý den po svatojánské noci.  Vrátili jsme se s mou rodinkou z výletu. Byla jsem hodně unavená. Sjížděli jsme na koloběžkách  jednu trasu. Vypadalo to jako jednoduchá záležitost, ale polovina 15 km trasy byla do kopce , pak se jelo z prudšího kopce dolů. V tom vedru k zalknutí to byla vcelku namáhavá záležitost.

Po návratu se mi chtělo jen spát. Přesto jsem si ale řekla: “Měla bych ještě zajet na kole pro tužebník. Už začal kvést.”    V pozdějším létě má tendenci být napaden mšicemi nebo chytá plíseň. Čím dříve si jej natrhám, tím lépe.

Jedu na kole  polní cestou uprostřed louky směrem k místu, kde každý rok bývá. Jaké je ale moje překvapení, na tom místě je jen pár  ojedinělých tužebníků. Většina rostlin zmizela. Je velké sucho, tužebník je vlhkomilná rostlin, roste často kolem potůčků či v mokřadech. Tento potůček ale vyschl. Tužebník zmizel. Stoupám s kolem ještě k jednomu místu, kde obvykle bývá. Tráva kolem je již velmi vysoká, dosahuje mi až k ramenům a to nejsem malá. Jede se špatně. Cestou vyplaším nějaké větší zvíře, je to srna. Prchá přede mnou. Na druhém místě je potůček také vyschlý, tužebník zde také není. Hmm, tak letos jej asi mít nebudu. Je mi ale v přírodě samotné moc dobře. Únava úplně opadá, cítím sílu a energii přírody, jak do mne vstupuje. Najednou jsem se ztišila, myšlenky se soustředí jen na okolní přírodu, poslouchám ptáky, Je mi moc dobře i přestože se obloha zatahuje a vypadá to, že přijde bouřka.

Jedu na kole skrz louku, jedu trochu jinak než obvykle. Chci si zkrátit trasu, abych se rychleji vrátila na polní cestu. Trochu ve vysoké trávě ztratím orientaci, lehce bloudím a co nevidím – celý pás  krásně kvetoucího tužebníku jilmového, voní to tu charakteristickou aspirinovou vůní.

Ztiším se a nevěřícně hledím na ten zázrak.  To, že jsem zabloudila, nebyla náhoda, tužebník si mne sám zavolal.  Vím, že to tak je. Rostliny komunikují, když se na ně naladíte. Opakovaně se mi to potvrzuje.

Tiše poděkuji. Do plátěné tašky vkládám odstřižené, voňavé květy. Společnost mi dělá starý, velikánský sršeň. Zprvu z něj mám trochu strach, ale on jen létá kolem tužebníku, občas sedne na nějaký květ. Nechce ublížit. Jakoby by to byl tužebníkový strážce.

Potom znovu poděkuji a vysokou trávou tlačím kolo zpět do kopce na polní cestu.  Cestou ještě natrhám pár svatojánských bylin a jedu domů.

Doznívá ve mě energie tohoto zážitku. Bylo to opravdu magické.

Podobné zážitky můžete prožívat také, když se naučíte chodit do přírody. Při léčbě je vždy lepší, když si své léčivé rostliny sami natrháte a usušíte, než když je koupíte zabalené v pytlíku. Již samotný sběr a kontakt s rostoucí rostlinou je velmi léčivý. Nehledě na pobyt v přírodě, který energeticky nabíjí.

Článek o léčivých účincích tužebníku bude následovat.

 

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu –   o léčivých plevelech. 

A jsem autorkou také e-booků :

 

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.


 

UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

1 názor na “Tužebník jilmový a můj svatojánský zážitek”

  1. Vladimíra Kašparová

    Hezky napsáno a doplněno krásnými fotografiemi. Děkuji.
    Tužebník patří i k mým oblíbeným bylinkám, také si ho sama suším. Také miluji procházky, když zrovna kvete a že ho tu není málo, a cítit tu jeho medovou vůni. Letos si poprvé suším i Lnici květel, přišla jsem jí na chuť i s tou její charakteristickou vůní. Je to nádherná bylina.
    Na váš web jsem narazila náhodou…nebo že by to náhoda nebyla?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *