Bodnutí včelou a zážitky s řebříčkem podruhé

 

Jsem včelařka a proto mě občas nějaká ta včela píchne. Nejsem alergická na včelí bodnutí ve smyslu anafylaktické reakce, ale reaguji určitou hypersenzitivitou. Záleží na tom, kam mne včela bodne.

Když mě píchla do krku, otekla mi celá horní končetina,  měla jsem tam svědivou kopřivku. Taktéž  když mne včela píchla do vlasté části hlavy,  měla jsem svědění s vyrážkou celého obličeje. Po bodnutí do nohy či ruky nemám reakci tak velkou, ale část končetiny oteče také. Závisí také na tom, jak rychle odstraním žihadlo, jestli se jedná o mladou či starší včelu, či zda zrovna kvete chemicky ošetřená řepka.

Jako repelent používám hřebíčkovou vodu – v kastrolku vody povařím 15 minut celý sáček hřebíčku, pak vodu nechám louhovat ještě do zchladnutí, přecedím a naleju do sklenice.

Než jdu ke včelstvům, natřu si krk, obličej a ruce. Včelám tento roztok zapáchá. Jednou se mi několik včel dostalo  pod včelařský klobouk, byla jsem natřená replentem. Nebodly mne. Vytřepala jsem je ze síťoviny klobouku ven.

Nicméně včera jsem spěchala, natřít jsem se zapomněla, bylo silné horko, potila jsem se. Navíc jsem z časových důvodů musela do včel jít před bouřkou. Nebyly moc dobře naladěné. Jedna včela se mi dostala opět pod síťovinu pod kloboukem. Bodla mne.  “A jé”, řekla jsem si, “to bude zase otok poloviny obličeje, jak budu vypadat…..”    Sundala jsem si klobouk, vyndala žihadlo, místo jsem si potřela rozmělněným řebříčkovým listem. Světe div se – otok se nekonal, jen mírná bolestivost v místě vpichu. Řebříčkem jsem místo potřela ještě 2x. V místě vpichu jsem měla jen malý pupenec jako od komára, bolest během 5 minut odezněla, žádná alergická reakce se nekonala. Obličej ani trochu neotekl. Zázrak.

Řebříček také používáme na potírání “bodanců” od komárů, ovádů apod. Svědění brzy ustává a pupenec se zmenší. Nedávno měla moje maminka  na noze otok po bodnutí ovádem, po aplikaci řebříčku otok rychle zmizel.

 

Řebříček jako léčivá bylina mne letos provází po celý rok. Pozitivní účinky při použití této rostliny jsem popisovala již v článku Moje zážitky s řebříčkem.

Minulý rok nám zemřela naše téměř patnáctiletá fenka jezevčíka Žofinka. K věčnému odpočinku jsme ji uložili na naší zahradě u chalupy. Letos na jejím hrobě vyrostl téměř metrový trs řebříčku. Široko daleko takto vysoký a bohatý řebříček neroste. Jakoby nám Žofinka z jiného světa bylinu nabízela.

Pokud jste alergičtí na včelí či vosí bodnutí, ale i když třeba nejste, zkuste po bodnutí aplikovat řebříček. List řebříčku pomačkáte v ruce a potřete místo vpichu, tak aby list zanechal trochu šťávy na postiženém místě. Natírejte po chvilkách opakovaně, nejlepší je rozmělněný list přidržovat na vpichu několik minut. Listy je dobré několikrát  měnit za čerstvé. Pokud se jednalo o včelu, musíte nejprve vytáhnout žihadlo  – nejlépe se vytahuje nehtem, kdy jej jakoby vyškrábnete zboku z kůže. U alergiků může řebříček zabránit nějaké prudší reakci.

Myslím, že by o tom mělo vědět co nejvíce lidí.  Řebříček jako první pomoc po bodnutí hmyzem  je k dispozici téměř všude a než se dostanete ke svým lékům, máte k dispozici tuto možnost. Třeba zjisíte, že po aplikaci řebříčku léky ani nepotřebujete.

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

V knize mimo jiné naleznete také vyčerpávající informace o řebříčku.

 


 

UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *