Surica – vynikající fermentovaný bylinný nápoj

Kždý rok se pro mne v oblasti  léčivých rostlin objeví něco nového, co musím nutně vyzkoušet.  Letos to na jaře byla surica. Jedná se o bylinný kvašený nápoj na bázi léčivých bylin a medu pocházející z Ruska. Okamžitě jsem si ji zamilovala.

Mnoho z vás vyrábí  teď na jaře limonádu z černého bezu a cukru. Zkuste to tentokrát jinak. Ochutnejte suricu. Lze ji připravit z nejrůznějších léčivek.

Jedná se o kvašený nápoj, takže to bude opět něco příznivého pro váš střevní mikrobiom. Navíc jsou v nápoji vymacerovány téměř všechny léčivé látky použité léčivky a dalšími léčivými účinky oplývá právě med, byť je v nápoji zkvašený.

Dle ruských zdrojů suricu staří Slované považovali za posvátný nápoj. K jeho výrobě jsou potřeba sluneční paprsky, slunce bylo považováno za stvořitele všeho.

Nápoj obsahuje velmi malé procento alkoholu, podobně jako například Kombucha.

Co bude potřeba:

3,5 litrová sklenice, pláténko a gumička, plastové víčko,

vámi upřednostněná léčivá bylina,

3,5 litru vody,

med 150 g.

 

Postup přípravy:

1)Převaříme vodu a necháme vychladnout.

2)Do čisté, dokonale vymyté zavařovací lahve vložíme přibližně 2 hrsti bylin.

3)Přidáme kvalitní med od včelaře (med ze supermarketu nedoporučuji, často je poškozený nešetrným zahříváním či je falšovaný). Květový med kvasí ochotněji, medovicový pomaleji, ale  výsledný nápoj  s medem medovicovým je pro mne lahodnější.

4)Vše zalijeme vychladlou převařenou vodou.

5)Zakryjeme pláténkem, které upevníme gumičkou a postavíme někam, kam dopadají sluneční paprsky. Můžete mít i venku, ale na noc schováme. Nejbezpečnější je ale asi okenní parapet.

6)Takto ponecháme kvasit 3 dny. Je vhodné kvas denně sledovat. Byliny plavou na povrchu, ale měli bychom se je snažit každý den ponořit nekovovým nástrojem, aby byla obklopeny kvasící tekutinou, tekutinu také promícháme. Jednou jsem to neudělala a byliny začaly na povrchu plesnivět.

7)Po třech dnech nápoj přecedíme. Lze jej uchovávat v PET lahvích. Já jej ale nechávám v kvasné 3,5 litrové nádobě, jen je zakryji plastovým víčkem. V nápoji se začne tvořit plyn a bude proto příjemně perlivý.  Čas od času víčko lehce uvolním, aby se plyn dostal ven a nebyl ve sklenici přílišný přetlak.  Surica  je hotová zhruba za týden až 10 dnů  od začátku přípravy.  Takto připravený  nápoj vydrží dlouhodobě, klidně i několik týdnů.   Lze jej skladovat klidně i při pokojové teplotě, ale pak proces kvašení pokračuje, spotřebuje se veškerý cukr z medu a nápoj je kyselý. Ale i tak dobrý. Pokud jej po vytvoření bublinek uschováme v lednici, proces fermentace pozastavíme. Jednu suricu jsem zapomněla od podzimu v PET lahvi dokonce při pokojové teplotě. Je pořádně perlivá, ale nezkazila se.

Nápoj přelévám do 4 litrové sklenice s kohoutkem a potřebné množství k pití si pak načepuji do sklenice.

V zimě se může surica vyrábět ze sušených bylin, sklenici postavíme na okno do tepla.

 

Zkuste zase něco nového, co vám podpoří váš mikrobiom, do těla dostanete léčivé látky z rostlin a z medu. Je to úžasná záležitost.  Výsledná chuť závisí na druhu použité léčivé rostliny (černý bez, tužebník, šanta, meduňka, ale i máta- zde opatrně, dávám jen jednu hrst, nápoj by byl příliš peprmintový), ale také medu.

S nápojem si můžete hrát, různě experimentovat, zkusit různé druhy bylin či dokonce směsi. Kreativitě se meze nekladou. Já jsem suricu vytvářela z mého oblíbeného černého bezu, z natě  šanty citronové a také z květů jetele lučního, pro lepší chuť jsem přidala pár lístků pelargonie vonné.

Medovicový med je lahodnější, nápoj kvasí delší dobu.

 

Zde – příprava ze šanty citronové.

Nevadí, že je med zkrystalizovaný, i ve studené vodě se rozpustí do půl dne. Pak je potřeba nápoj opatrně zamíchat nekovovým nástrojem.

Sklenice zakrývám pláténkem a přichytíme gumičkou.

Takto vypadá nápoj po třídenní fermentaci. Pak jej přecedím a nechávám pracovat již bez rostlinného materiálu.

Zajímavou chuť má nápoj z jetele a pelargonie vonné.

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

 

 

Vyčerpávající informace o Černém bezu se dočtete v mém ebooku Čarovný černý bez, který si můžete stáhnout zdarma. 

 

ZDROJE:

http://po-nemnogy.ru/delaem-sami/drugie/suritsa-ndash-starinnyiy-napitok

9 názorů na “Surica – vynikající fermentovaný bylinný nápoj”

  1. Andrea Lustigova

    Dobrý den, mám vaši krásnou knihu a dekuji za zajímavé články. Mám jen dotaz k nápoji Surica.Jak u diabetiků? Tatínkovi nyni zjistili v 80 letech cukrovku,je na inzulínu. Vzhledem k medu tento nápoj asi nemuze, ale je dle vas, nějaká alternativa ?
    Děkuji Andrea

    1. Ala Hamplová

      Děkuji moc za pochvalu. Nedokážu říci, kolik cukru po fermentaci v nápoji zůstane. Pokud jej ale nechám kvasit delší dobu při pokojové teplotě, je surica spíše kyselá, takže předpokládám, že se většina cukru spotřebovala. Nejvhodnější by bylo, kdyby to vyzkoušel a po konzumaci si změřil glukometrem glykémii.

  2. Iva Uchytilová

    Dobrý den,
    A děkuji za Vaši Čarovnou lékárnu. Ačkoli mne bylinky baví někdy od 6. třídy, tak skvěle zpracovanou knihu jsem v ruce ještě neměla.
    Loni v létě jsem poprvé zkusila suricu. Jednu ze svízele siřišťového (kvůli štítné žláze), byla skvělá, a druhou z třezalky a květu růže. Jednu láhev jsem ve sklepě objevila až v březnu. Vůbec není sladká, nádherně perlí a moc mi chutná.
    Právě jsem si přinesla výhonky svízele a květy fialek. Bude další dávka. Doporučuji všem, neváhejte a kvaste!
    Iva

  3. Díky za recept.Suricu jsem udělala jednou,pak znovu a znovu.Všechno dělám z bylinek.Můžu k nim přidat plody -třeba černého bezu,šípky a jiné? Nebo Suricu jenom z plodů?

  4. Borková Jitka

    Dobrý den,
    děkuji Vám za úžasný návod na suricu.
    Již jsem ji zkoušela z kde jaké bylinky.
    Mám prosim Vás prosbu má se pít nejlépe ráno na lačno či večer před spaním?
    Může se pít i bez přestávky denně když střídám
    bilinky?
    Děkuji Vám moc
    Borková Jitka

    1. Ala Hamplová

      Byliny bych střídala. Závisí na druhu byliny. Například z meduňky můžete oxymel pít navečer, naopak například mátu či rozmarýn bych nechala na dopoledne.

  5. Ivana Sklenářová

    Alenko Ježíšek si přinesl vaše dvě knihy Domácí lékař.Jsou úžasné Pracuji v lékárně jako laborantka a snažím se spojit a lidem nabídnout ke klasice i přírodní bylinné poznatky a vše podpořit laskavosti chtěla jsem se zeptat jestli děláte i nějaké kurzy Mějte se moc pěkně a přeji vše dobré do nového roku.Iva

    1. Ala Hamplová

      V současné době přednáším jen ve Škole přírodních terapií v Českém Krumlově.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *