Jak na moluska

Článek byl vytvořen pro facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie.   Mám velké množství témat, které bych chtěla prezentovat v této skupině. Teď mne napadlo, že napíšu o moluskách. Měla jsem prostě  takové nutkání a jen co jsem článek dopsala a ještě jej nestačila publikovat, napsala mi kamarádka, zda nevím o něčem proti moluskám, že je její dcera má. Náhoda? Asi ne. Nic není náhoda, všechno je, tak jak má být.

 

Před 10 lety, když byly moje děti malé, chodila jsem s nimi na kojenecké a batolecí plavání. Bylo to skvělé, moc jsme si to spolu ve vodě užívali.  Obě moje děti jsou od té doby výborní plavci a vodu zbožňují.

Když byly ale mé dceři Aničce 3 roky, najednou se jí objevil na kůži tuhý, bělavý pupínek a  zanedlouho několik dalších v okolí. Ano, byly to právě molusky.  A získala je přenosem vodou v bazéně.

Molusky jsou drobounké kožní útvary, vzdáleně mohou připomínat akné (molluscum contaginosum).  Příčinou je ale virus podobný tomu, který je původcem bradavic. Jedná se tedy o nakažlivé onemocnění. Často se přenáší vodou v bazéně, vířivce, ale i ručníkem či jinými předměty.

Na kůži se vyskytne většinou jedna či pár drobných molusek, které se ale, pokud se stav neřeší, postupně rozsévají po kůži a pak jich najednou může být i stovka.

Kožní lékařství doporučuje většinou radikální odstranění krytoterapií, elektrokauterizací či ostrou chirurgickou lžičkou.

Všechno je to drastické. Nikdy bych se svou dcerou nic podobného nepodstoupila, navíc je známo, že po takovémto zákroku se někdy naopak ještě více virus po kůži rozeseje a molusek se “vyrojí” daleko více.

Tuto možnost jsem tedy zavrhla. Již tenkrát jsem spíše tíhla k alternativní medicíně.

Začala jsem své dceři posilovat imunitu hlívou ústřišnou, ale nekupovala jsem žádný drahý preparát z lékárny. Prostě jsem si jednoduše v potravinách koupila plodnice hlívy, které jsem si doma usušila v sušičce a pak v mixéru podrtila na prášek. Tento jsem pak přidávala do kaší, nebo jen tak s trochou ovocné šťávy jsem jí ho dávala- asi tak 2x denně 1 ČL.

Kromě toho jsem chtěla molusky léčit i lokálně, ale nevěděla jsem jak. Všechno, co jsem tehdy vyčetla na internetu, nebylo úspěšné.

Volala jsem tedy své kolegyni – kožní lékařce v nemocnici, kde jsem tehdy pracovala.

Říká mi: “Mám takovou vyzkoušenou babskou radu a většinou funguje. Je to ale takové divné.”

“Sem s ní”, povídám.

“Několikrát denně  molusky natírej Fernetem. Musí to být ale opravdu pravý Fernet Stock a bez příchuti. Jiný alkohol nefunguje. Je to zřejmě způsobeno specifickým složením Fernetu, tedy těmi bylinami. které jsou v něm obsažené.  Musíš ale natírat co nejčastěji a pozor na okolní kůži, kterou by alkohol vysušoval. Chce to trpělivost, nebude to hned, ale pokud vytrváš, molusek se zbavíš.”

Dobře. Koupila jsem tedy Fernet.  Trochu jsem si pokaždé odlila do malého kalíšku. Štětičky na čištětní uší jsem vždy do něj namočila a potřela hojně každou molusku. Dávala jsem si pozor, abych do alkoholu nenamáčela štětičku, kterou jsem již jednou použila. Okolí jsem vždy potřela krémem či sádlem, aby se alkoholem kůže nevysušila.  Takto jsem to trpělivě dělala kdykoliv jsem si vzpoměla- nejméně však 2x-3x denně.   Chtěla jsem jednak dceru molusek zbavit, abychom mohly opět začít chodit plavat  a byla tu navíc hrozba rozesetí či nějakého drastického dermatologického zákroku.

Molusky nejprve zčervenaly, zvětšily se, ale cca po 10 dnech začaly vysychat, až úplně odezněly. Do 3 týdnů bylo po moluskách. Kůže čistá. Už se nikdy nevrátily. V plavání jsme pak pokračovaly.

 

Je to metoda, která vyžaduje důslednost a trpělivost. Také je vhodná spíše u několika molusek. Pokud je jimi kůže poseta, onemocnění se zanedbalo a rozeselo se po kůži, pak by již aplikace  byla velmi  složitá.

 

 

Pátrala jsem po složení Fernet Stock.

Receptura je ale přísně střežená, v současné době ji znají  jen dva lidé. Je napsaná, uložená u notáře, a kdyby tuto recepturu bylo nutno vyzvednout, může to udělat pouze pět lidí.  Je v něm údajně použito 14 bylin, tři z nich jsou české. Receptura je přísně střežena, ale odtajněny byly alespoň 3 ingredience- hořcový kořen, zeměžlučová nať a heřmánek římský.

V jednom starém časopise o bylinách jsem nalezla tento recept na Fernet, nicméně myslím, že se složení již dávno změnilo:

Máte i vy nějakou podobnou zkušenost s terapií čehokoliv pomocí bylin či nějakých jiných babských rad?

Pokud ano, prosím, podělte se s ostatními ve facebookové skupině Praktické úspěchy bylinné terapie. Třeba to někomu pomůže.


Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.


ZDROJE:

Časopis Naše liečivé rastliny, číslo 2, ročník 1969, vydával Orgán ústrednej komisie pre pestovanie a zber liečivých rastlin pri MZD v Prahe a Bratislave

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fernet_Stock

https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/fernet-si-na-spraveni-zaludku-vymysleli-mnisi.html

 


 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *