Příběh o obrovské lásce a třezalce

Chci se s vámi podělit o krásný příběh velké lásky mezi dcerou a matkou ve kterém ale také sehrála roli i třezalka a další léčivé rostliny.  Se svolením pacientky i její dcery  sdílím jejich příběh.

Někdy kolem července se mi zmínila  kamarádka, že její maminka, 59 letá žena,  má velký nádor v mozku.  Jedná se o meningeom, tedy nezhoubný nádor mozkové pleny, který je ale  obrovský, velký asi jako mužská pěst a  tlačí na mozek, mimo jiné i na centrum řeči.  Již dříve měla maminka potíže s vyjadřováním, ale nikoho nenapadlo, že by to mohlo být způsobeno nádorem. Čeká ji náročná neurochirurgická operace, na kterou se chystá.

Řekla jsem jí, ať si nasbírají zásobu třezalky, která zrovna kvetla. Bude vhodné, aby začala třezalku trochu pít už před operací, ale hlavně pak při regeneraci mozku po operaci. Na sluníčko moc nechodila, takže fotosenzitivita nehrozila.

Málo se ví totiž o tom, že třezalka je účinná při regeneraci poškozené nervové tkáně, pomáhá také odstranit otok mozku. Odpradávna bývala používána po úrazech mozku, po otřesu ale i  kontuzi (zhmoždění) mozku apod. Je vhodná i po mrtvicích.  Takto ji užíval již i Matthioli ve středověku.  V poslední době se lidé třezalky začali bát, je popsáno mnoho interakcí s chemickými léky a také pro její fotosenzitivitu – zvýšenou citlivost kůže na sluneční ozáření, kdy může vzniknout  po oslunění vyrážka až puchýřky.

Je to jedna z mála léčivých rostlin, která je vědecky hodně  probádána.  Stala se totiž velmi populární v 80. letech 20. století jako antidepresivum a zajímaly se o ni i vědecké kruhy. Proto tak dokonalé poznatky o jejích interakcích s léky a o možných nežádoucích účincích. Jiné rostliny takto detailně prozkoumány nejsou.

 

Ale zpátky k nemocné

Operace mozku  je velmi náročná a komlikovaná, trvá 6,5 hodiny, nádor je velmi prokrvený,  vedou jím silné cévy, operační pole krvácí. Po operaci a překladu na JIP se nemocná neprobouzí, stav se zhoršuje, následující den je na CT zjištěno další krvácení do mozku. Pacientka je tedy znovu operována, tentokrát operace trvá 3 hodiny. Po operaci ale přetrvává kóma.  Lékaři připravují  dceru na nejhorší. Maminka to možná nepřežije, nebo se vůbec neprobudí z umělého spánku, event. z ní bude ležící pacient.  Tohle opakují dceři denně.  Je hospitalizována  na ARO, prognóza  je špatná.  Je napojena na dýchací přístroj, nedýchá sama.  Přesto všechno se ale po čtyřech dnech  probouzí, je postupně  odpojena od ventilátoru. Nerozumí řeči a nemůže mluvit, má ochrnutou pravou polovinu těla. Dcera ji navštěvuje denně a mluví na ni.   Nemocná má  díky tomu velkou vůli k životu, snaží se, cvičí s fyzioterapeutkami  a logopedkou.

Jakmile je toho schopna, pije třezalkový čaj 3x denně, vaří jí ho i sestřičky na ARO dle instrukcí dcery. Nikdo nic nenamítá. K tomu bere tinkturu z jinanu dvoulaločnatého a tinkturu z eleuterokoku.  Dcera za ní denně chodí a podporuje jí. Ochrnutou polovinu těla masíruje  yzopovým a třezalkovým olejem.

Poté se stav začíná zlepšovat. Máma se snaží zprvu  vyluzovat nějaké zvuky, spolupracuje.  Porozumění řeči se postupně zlepšuje, rozumí tak na 65% , snaží se mluvit, ale řeč je zatím nesrozumitelná, špatně artikuluje. Je ale schopna číst, textu rozumí.  Denně pije třezalkový čaj, je masírována olejem a užívá tinktury. O bylinky se začíná zajímat i ošetřující lékařka a zdravotní sestry.

Je přeložena do LDN, kde za ní opět dcera denně dojíždí.

Stav je komplikován vznikem otoků  celého těla při selhání srdce po vysazení diuretik (močopudných léků) lékařem.    Furosemid je jí opět nasazen, otoky neustupují tak rychle, jak by bylo třeba, dcera jí ještě vaří čaj z přesličky a pampelišky, otoky rychle mizí, stav se zlepšuje. Maminka je dokonce schopna kapat si tinktury sama, chodí s chodítkem, dokonce se jí povedly i první tři schody.

Snaží se mluvit, občas se jí vybavují zajímavá slova, dokonce i lehce vulgární. Své cvičení v řeči bere s humorem a hodně se u svých přeřeků nasměje.

Po měsíci je na tom tak dobře, že normálně chodí, snaží se mluvit, téměř všemu rozumí. Je propuštěna domů.

Stav se ale bohužel opět komplikuje. V LDN jí před propuštěním vysazují injekce na snížení srážlivosti krve, které jí dávali po celou dobu hospitalizace.  Před operací brala Warfarin, protože kdysi prodělala trombózu žíly dolní končetiny. Nyní jí  žádný takový lék nikdo v LDN nepředepisuje. Doma po několika dnech  vzniká dušnost, špatně se jí při chůzi dýchá.   Je znovu vyšetřena a  zjištěna je masivní oboustranná embolie do plicních tepen.   Leží opět na JIP.  Nález je velký. Lékař pochybuje, že se z toho nemocná dostane a takto to opakuje několikrát dceři. Kvůli zatížení pravostranných srdečních oddílů je opět nemocná oteklá. Bere diuretika, otoky trvají.   Pomáhá jí opět odvar z kořene pampelišky, po nasazení se otoky zmenšují a dokonce se rozpouští i část krevní sraženiny v plicích. I z tohoto stavu senemocná  postupně dostává a je propuštěna domů. Injekční antikoagulační preparáty jsou nahrazeny  Warfarinem. Ten je ale problematický, není doporučeno jej kombinovat s léčivými rostlinami, protože ty obsahují vitamin K a interferují s Warfarinem. Nebylo by možné udržet hladinu Warfarinu v terapeutickém rozmezí. Jakmile je propuštěna domů, přebírám si ji do své interní ambulance, kde bude nadále sledována. Warfarin jí zaměňuji za jiné léky na snížení srážlivosti krve, při  kterých se léčivé rostliny užívat mohou.

Stav je dobrý, do mé ordinace přišla po svých se svou dcerou, usmívá se, snaží se mluvit. Většinou jí lze dobře  rozumnět.

K terapii přidáváme ještě autopatii.  Na regeneraci mozku pak ještě Hericium – Korálovec ježatý (medicinální houbu). Stav se nadále zlepšuje, porozumění  je výrazně lepší. Má moc ráda přírodu a k léčivým roslinám tíhla i před operací. Ráda si listuje v mé knize o bylinách. Moc se jí líbí barevné fotografie v knize.

Má oslabenou imunitu, proto nyní,  v zimních měsících dostává respirační infekt s rýmou a kašlem.  Opět jí pomáhají hlavně  léčivé rostliny.

 

Je to příběh neuvěřitelné lásky mezi dcerou a matkou. Hlavně díky motivaci, podpoře a lásce dcery se nemocná i z takovéhoto beznadějného stavu dostává.  Snaží se, má chuť žít. Má velmi silnou vůli a je velmi statečná.  Dcera ji v nemocnici navštěvuje i 3x denně. Léčivé byliny jsou podpůrnou složkou, která zlepšování stavu velmi podpořila. V regeneraci mozkové tkáně sehrála velkou roli třezalka. Není třeba se jí bát.  Je vhodné ale její nasazení konzultovat s někým, kdo problematice rozumí a zná léky, které nemocný bere, aby nedošlo k případné interferenci  s nimi.

Pokud léky neberete, pak není co řešit a třezalky se bát nemusíte vůbec. Jen je třeba se trochu více chránit před sluníčkem v letních dnech.

Zajímavý je také kořen pampelišky, ten totiž působí skvěle diureticky – močopudně, odstraňuje otoky  a zároveň se často tradičně používal jako podpůrný prostředek k terapii trombózy.

 

 

Téměř vše o třezalce ale i o pampelišce se můžete dočíst v mé knize Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Ukázka z knihy:

Jsem autorkou tištěné knihy:

Čarovná lékárna kolem našeho domu. 

Báli jste se vždy začít užívat léčivé rostliny? Nevěděli jste, jak na to ?

V mé knize naleznete podrobný popis 38 divokých rostlin rostoucích volně kolem nás s podrobnými návody, jak je  zpracovat a užívat. 

Máte i vy podobné recepty či zkušenosti s bylinami? 

Podělte se s ostatními, třeba to někomu pomůže. Přiběhy či jakékoliv pozitivní zážitky s léčivými rostlinami můžete psát do facebookové skupiny Praktické úspěchy bylinné terapie. Pokud se ostýcháte, nebo na facebook nemáte přístup, můžete text napsat mně –  e-mailem, já jej pak přepíši. Každé uzdravení je zázračné, může se klidně  jednat i o banalitu.  Pro někoho to třeba banalita nebude. 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

2 názory na “Příběh o obrovské lásce a třezalce”

 1. Romana Mašková

  Dobrý den paní doktorko,
  všechny Vaše články jsou velmi čtivé, příběhy velmi silné- ale nejvíc samozřejmě děkuji za možnost stažení e-booků zdarma, moc se mi to líbí, je to srozumitelné a krásně napsané. Jen v tom prosím pokračujte. Romana

  1. Ala Hamplová

   Děkuji moc.
   Určitě přestávat nebudu. Bylinky jsou moje cesta. Teď momentálně pracuji na další knize…

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *