Sírovec žlutooranžový

Někdy též zvaný chorošovec sírový či choroš sírový.

Laetiporus sulphureus

Lidově: kuřecí houba, kuřecí dřevo, kuře, čarodějná síra, anglicky také The Chicken of the Woods Mushroom.

V poslední době jsem několikrát narazila na tuto velice zajímavou houbu. Dokonce mi i vyrostla na mé zahradě na pařezu po skácené  švestce.  To není náhoda, říkám si. Musím o ní napsat článek do mého miniseriálu o houbách, který jsem započala minulý rok. Pročítám vědecké i populární články o této houbě a nevycházím z úžasu, jaký poklad nám to na zahradě  roste….

 

Je to poměrně velká houba, plodnice jsou často až 60 cm  velké a několik kilogramů těžké.  Nemůžete si ji s ničím splést, jedná se o charakteristicky žlutý choroš, který bokem přirůstá ke stromu. Roste ve skupině několika plodnic nad sebou. Zespodu má sytě žluté rourky (barva se podobá síře), povrch plodnic je spíše oranžový. Dužina je světle žlutá či bílá. Okraje houby jsou zvlněné.  Mladé houby jsou měkké, šťavnaté, masité, ve stáří tvrdnou a jsou drobivé.

Pokud houbu ochutnáte, má zajímavou, houbovou chuť.  Starší exempláře mohou cítit jako zkažené vejce, ale mladší exempláře nebo novější výrůstky jsou velmi příjemné.

KDE JI MŮŽEME NAJÍT?

Roste poměrně často od května do září. Můžete ji vidět v místech poranění živých listnatých stromů či na odumírajících pařezech.  Najdete ji na ovocných stromech – já ji našla na staré třešni a na pařezu slivoně, ale i na dalších listnáčích, jako jsou duby, vrby, akáty, topoly, břízy.  Dívejte se po ní i v parcích, alejích a na zahradách. Zřídka může vyrůstat i z jehličnatých stromů.       Pro strom je ale zhoubou, způsobuje rozpad dřeva.

Jedná se o poměrně chutnou houbu, kterou uplatníme v kuchyni. pro tento účel je ale potřeba sbírat jen mladé plodnice. Takové, do kterých zajede na řezu nůž jako do másla. Pokud je plodnice tvrdá, již ji nesbíráme. Nejchutnější jsou údajně houby ze stromů s měkkým dřevem a velkým obsahem vody jako jsou vrby a topoly. Takové houby jsou nejlepší ke konzumaci ve formě řízků či guláše. Vždy je nutné je dokonale tepelně upravit.

Můžeme z ní připravit houbový guláš, obalit jako řízek v trojobalu nebo ji naložit do sladkokyselého nálevu.

Staré plodnice jsou tuhé a špatně stravitelné, ty nesbíráme.

Pozor!!! U některých citlivějších osob může  způsobit trávicí potíže. Existují ojedinělé zprávy, že u velmi malých dětí může houba vyvolat halucinace a ataxii.  Dětem ji tedy nepodáváme. Aby se těmto nežádoucím účinkům předešlo, mají se sbírat jen mladé plodnice a to výhradně jen z listnatých stromů.  Nesbíráme  z jedovatých stromů, jako je například akát. To platí samozřejmě pro všechny dřevokazné houby. Jedovaté látky se pak mohou nacházet i v parazitující houbě. 

Silný odvar z této houby pomáhá u plísně bramborové  (Phytophthora infestans)  u   brambor  a rajčat.

Látky v houbě obsažené působí jako repelent  – odpuzují hmyz.

Alkoholové výtažky ze sírovce pomáhají potraviny chránit proti plísni Aspergillus flavus (zdroji karcinogenního aflatoxinu).

POUŽITÍ:

Léčivky popisuji podle mého unikátního systému rozdělení účinků na jednotlivá orgánová seskupení.

Více si o tomto systému můžete přečíst  v mém e-booku:  „Jak se vyznat v účincích rostlin.“

 Nebo  v e-booku:  „Čarovná lékárna kolem našeho domu.“

2)DUTINA  ÚSTNÍ

Přípravky ze sírovce účinně indukují enzym mutanázu, která pomáhá odstranit plaky se Streptococcus mutans ze zubů  a protéz. Streptococcus mutans je bakterie, která je spojována se vznikem zubního kazu.

Enzymy mutanáza a dextranáza, které se vyskytují v sírovci jsou také součástí komerčního zubního přípravku Biotene, který se  používá při suchosti v ústech.

4)DÝCHACÍ SYSTÉM

Přípravky ze sírovce se používaly k terapii tuberkulózy.

Snižují horečku a zmírňují kašel.

6)ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Sírovec obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na játra.

V Japonsku bylo zjištěno, že houba produkuje enzym, který způsobuje rozklad tuku.  Z této houby jsou připravovány přípravky na hubnutí.

Inhibuje pankreatický enzym lipázu (enzym , který rozkládá tuky). Účinek je sovnatelný s lékem Orlistat- inhibitor lipázy (přípravek na snížení tělesné hmotnosti)

Některá laxativa (léky na zácpu) obsahují výtažek z této houby.

Používá se jako doplněk léčby při rakovině žaludku.

11)POHYBOVÝ SYSTÉM

Jeho konzumace má vliv při  revmatismu.

13)ANTIVIROTIKUM, ANTIBIOTIKUM, ANTIOXIDANS, IMUNOSTIMULANS, PROTIZÁNĚTLIVÝ PŘÍPRAVEK

antivirotické, antibakteriální, antioxidační a imunostimulační účinky,

Důležitou látkou je  peroxid ergosterolu,  který má široké spektrum účinku- má antibakteriální a protirakovinové účinky.

Za imunostimulační, protizánětlivé a protirakovinné účinky jaou zodpovědné různé polysacharidy, včetně 1,3-B-glukanu. Tyto látky také vážou ionty těžkých kovů.

Antibakteriální vlastnosti sírovce byly využívány v lidovém léčitelství východního Ruska. Houba vykazuje antibakteriální účinky proti Staphylococcus aureus, toto bylo také prokázáno také experimentálně. Byl potvrzený efekt i na MRSA (tedy Staphylococcus aureus rezistentního na meticilin).

Pozdější moderní výzkumy potvrdily antibakteriální aktivitu této houby proti G- bakteriím, ale i G+ bakteriím. Surový extrakt z této houby také vykazoval účinnost proti Candida albicans. Nejnovější výzkumy prokázaly, že methanolový extrakt ze sírovce působí inhibičně také proti bakterii Escherichia coli a navíc vykazuje výrazné antioxidační vlastnosti.

Ze všech dřevokazných hub je právě sírovec nejaktivnějším inhibitorem reverzní transkriptázy HIV-1.

16) PROTIRAKOVINNÝ ÚČINEK

Důležitou cytotoxickou látkou sírovce je laetirobin, látka která má unikátní chemickou strukturu.  Název této látky je odvozen  latinského názvu sírovce (Laetiporus) a akátu (Robinia), na kterém  houba rostla. Studie zjistily, že vstupuje do nádorových buněk, blokuje buněčné dělení v pozdním stádiu mitózy a vyvolává apoptózu neboli programovanou buněčnou smrt .

Další zkoumanou látkou sírovce látkou je kyselina eburicová, která je silným induktorem apoptózy u buněčných linií lidské myeloidní leukémie HL-60, kolorektálního karcinomu. 

Dále bylo zjištěno, že horkovodní extrakty  potlačovaly růst sarkomu 180 u myší, což naznačuje antikarcinogenní aktivitu. Egonol, demethoxyegonol a egonol-glukosid všechny vykazovaly cytotoxicitu proti bunkám KATO III z rakoviny žaludku

Mírná cytotoxicita byla zaznamenána in vitro  i proti buněčným liniím leukemie, hepatomu, plicního ca  a ca prsu.

Sírovec obsahuje také látku zvanou laminarin, ve vodě nerozpustný polysacharid, který se běžně vyskytuje v mořských řasách, tato látka inhibuje tvorbu melanomu a buněk rakoviny tlustého střeva.

16)ENDOKRINOLOGIE

Polysacharidy, včetně 1,3-B-glukanu vykazovaly mimo jiné také modulační účinky na proliferaci beta- buněk v Langerhansových ostrůvcích v pankreatu (slinivce) a sekreci insulinu. Proto by bylo možné houby použít při terapii diabetu mellitu.

V houbě byla také prokázána dehydrotrametenolová kyselina, která redukuje hyperglykemii u myší s DM 2. typu.

Egonol gentiobiosid podporuje biosyntézu estrogenu aromatázou. Nedostatek estrogenu je spojen s řadou zdravotních problémů, včetně osteoporózy,

Vystavení radiaci může vyčerpat globulin vázající testosteron. Bylo zjištěno, že lipidové polyenové přípravky z této houby pomáhají obnovit změny vyvolané radiací . Houba se může tedy uplatnit jako doplňková terapie při radioterapii.

Z plodnic hub byl izolován melanin, který zachycuje volné kyslíkové radikály, může ale hrát roli ve zdraví epifýzy a produkci melatoninu.

 

LÉKOVÉ FORMY:

 

TINKTURA ZE SÍROVCE

Sklenici naplníme do poloviny čerstvým sírovcem, přelijeme 60% alkoholem, necháme macerovat minimálně 14 dnů, pak přecedíme. Podáváme 3x denně nalačno před jídlem 20-30 kapek, dle hmotnosti.

PRÁŠEK ZE SÍROVCE

Houbu dokonale usušíme, poté podrtíme v mixéru na prášek. Podáváme 3x denně 1/2 ČL prášku rozpuštěného ve 150 ml vody nalačno.

ČAJ NA ZHUBNUTÍ – RUSKÝ RECEPT

1, 5 kg plodnic sírovce

500 g šípků

1 litr černého čaje

1/2 litru mléka

Šípky spolu s nakrájenou houbu přelijeme 1 litrem černého čaje a necháme louhovat 4 hodiny. Po této době směs přecedíme, ohřejeme a přidáme čerstvé mléko. Uchováme v lednici.

Pijeme půl hodinu před jídlem – 1/2 sklenice 1x denně. Aby byl nápoj chutnější, lze jej osladit 1 PL medu.

Pozitivní účinek je vidět údajně během jednoho týdne.

JINÝ NÁPOJ NA HUBNUTÍ- RUSKÝ RECEPT

30 g sírovce namočíme do velké sklenice studené  vody přes noc. Tuto namočenou houbu pak nakrájíme na kousky, přelijeme hrnkem horké vody a také  stejnou vodou ze sklenice, ve kterém již byl.

Necháme macerovat dalších 12 hodin.

Pijeme 1 štamprli nápoje 30 minut před každým jídlem. Kúru provádíme měsíc až 1,5 měsíce, pak zařadíme pauzu.

Tento nápoj používaly jako tradiční nástroj na hubnutí v Rusku předchozí generace. 

SÍROVEC V KUCHYNI

Sbíráme jen čerstvé, mladé houby se sytě žlutou barvou. Tmavší, staré plodnice se již ke kuchyňskému zpracování nehodí.  Mladé plodnice totiž nemají čas absorbovat toxiny z okolního prostředí.

Houbu lze upravit jako řízek v trojobalu, či jej jen tak usmažit či ugrilovat.

Lze jej naložit i do sladkokyselého nálebu.

SÍROVCOVÉ NUDLIČKY NA KARI (M. Kříž  a D. Marounek- Zázračné houby)

500 g sírovce- pouze mladé plodnice

1l kuřecího vývaru

2 dl sladké smetany

2 PL hladké mouky

1 PL kari

1 cibule

pepř, sůl, máslo

Plodnice očistíme, nakrájíme na kostičky a povaříme doměkka v mírně osolené vodě. Scedíme a necháme okapat. V hrnci na másle zesklovatíme cibulku nakrájenou  na kostičky, přidáme kostky sírovce, zalijeme vývarem a 5 minut povaříme.

Rozděláme hladkou mouku se smetanou, ztlumíme plamen a vmícháme do vývaru. Když omáčka zhoustne, přidáme 1 PL kari, dochutíme solí a pepřem a ještě krátce povaříme. podáváme s rýží, knedlíkem či těstovinami.

 

SÍROVEC V RAJČATOVÉ OMÁČCE

Houbu nakrájíme na nudličky (pokud máme strach, můžeme ji před zpracováním povařit). Na tuku osmažíme cibulku, pak do něj vložíme sírovec, 10 minut smažíme. Přidáme 3-4 PL rajčatové omáčky, dle chuti sůl a pepř.

 

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Možná je alergická reakce.

Při spalování houby se mohou uvolnit pryskyřičné látky, které po vdechování mohou způsobit halucinace.

Houba je považována za jedlou, výtečnou, ale v literatuře existují ojedinělé zprávy o nežádoucích účincích po požití této houby.

Jeden případ zahrnoval šestiletou dívku, která po požití měla halucinace.   Mykologická společnost toxikologické komise v San Francisku hlásila jedno požití, ve kterém dospělý pocítil pocit brnění v prstech, závratě a dezorientaci. Nebylo zjištěno, zda rostlo na tvrdém nebo jehličnatém dřevě. Neví se, zda  takovéto ojedinělé případy byly způsobeny konzumací starých exemplářů hub nebo hostitelským stromem, ze kterého byla houba sklizena či nějaká jiná příčina. Eucalyptus  a jehličnaté stromy byly zmíněny jako podezřelí hostitelé.

Nekonzumujte staré houby.

 

LITERATURA:

 

https://foodandhealth.ru/griby/trutovik-serno-zheltiy/

https://ourcommonroots.com/robert-rogers-1/2016/4/19/chicken-of-the-woods-medicinal-mycology

https://www.narrowpassagepermaculture.com/chicken-of-the-wood-mycelium-fruit-that-is-food-and-medicine/

https://lechec.com.ua/medicinal_mushrooms_fungoterapiya/fungo-trutovniksj-r.html

https://steemit.com/food/@raincountry/foraged-food-and-medicine-benefits-of-chicken-of-the-woods-and-salal

https://www.telereceptar.cz/sirovec-zlutooranzovy-nadevse-s3425CZ

http://agronomwiki.ru/kak-sobirat-i-kak-gotovit-serno-zheltyj-trutovik.html

Jsem autorkou také e-booků :

“Čarovný černý bez”

„Jak se stát bylinářem, když o tom zatím nic nevím. „

„Jak se vyznat v účincích rostlin.“

„Čarovná lékárna kolem našeho domu“

Založila jsem facebookovou skupinu Praktické úspěchy bylinné terapie, kde bych si přála, aby lidé sdíleli své léčebné úspěchy při terapii bylinami a zážitky s rostlinami.

 

 


UPOZORNĚNÍ!!!

Při závažných zdravotních potížích vždy raději konzultujte lékaře ve vašem nejbližším okolí. V některých stavech je lékařská pomoc nezbytná a nelze se omezovat jen na postupy alternativní medicíny. Vhodné je též ubezpečit se, že se jedná jen o banalitu a nikoliv o život ohrožující stav.  Léčivé rostliny jsou tu pro nás, mohou vám výborně pomoci v počátcích některých onemocnění, jako podpůrná terapie či preventivně. V žádném případě ale v závažných stavech nemohou nahradit lékařskou péči. Cílem tohoto webu je – informovat vás o mocné síle přírody, podpořit vás v možnostech samoléčby. Nenesu žádnou zodpovědnost za vaše případné neúspěchy či úspěchy.

Tento materiál je informačním produktem. Jakékoliv šíření nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorky je zakázáno a je porušením autorského zákona, které může být stíháno.

Pokud byste rádi obsah e-booku sdíleli s dalšími lidmi, pošlete jim odkaz na moje webové stránky. Děkuji za pochopení a respektování tohoto sdělení.

5 názorů na “Sírovec žlutooranžový”

  1. Jen upozornění. Nesbírat sírovce z jedovatých dřevin, například z akátů. Houba si z něj natáhne do sebe i jedovaté látky. To je hlavní důvod toho, proč po požití sírovce mohou nastat otravy.

      1. Zdravím, jak je to s tou jedovatostí u sírovce z akátu? Není to v rozporu s tímto?
        “Důležitou cytotoxickou látkou sírovce je laetirobin, látka která má unikátní chemickou strukturu. Název této látky je odvozen latinského názvu sírovce (Laetiporus) a akátu (Robinia), na kterém houba rostla. Studie zjistily, že vstupuje do nádorových buněk, blokuje buněčné dělení v pozdním stádiu mitózy a vyvolává apoptózu neboli programovanou buněčnou smrt .”

  2. Miroslav Mencl

    Mirek

    .. dobrý den, nejsem mykolog , nicméně k zaměnitelnosti sírovce.

    Existuje vzácný sírovec horský, údajně neprozkoumaný ohledně léčivých účinků… uváděno, že není léčivý, s ochranou druhu .. nevím.

    Rovněž některé růstové fáze vějířovce obrovského lze při troše nepozornosti či neznalosti za sírovec zaměnit také.

    K receptům .. vynikající jsou pečenáče v sladkokyselém nálevu s cibulí, též nudličky sírovce v sýrové omáčce s knedlíkem j, tot´ gurmánský zážitek.
    Sírovec lze povařit i v masoxu nebo přidat kuřecí či zeleninový vývar.

    Děkuji za hezký , přehledně zpracovaný článek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *